Büntetőeljárás indult a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központnál feltárt rendellenességek ügyében

Hivatalból büntetőeljárást indított a Maros megyei rendőrség a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központnál feltárt rendellenességek ügyében.
A rendőrség szombati közleménye szerint a médiában megjelent információk alapján kiskorúakkal szembeni rossz bánásmód bűncselekményének gyanújával indítottak nyomozást, amelyet a marosvásárhelyi bírósági ügyészség irányít.
Szombaton Ovidiu Butuc Maros megyei prefektus is bejelentette, hogy ellenőrzéseket rendelt el a megye valamennyi gyermekelhelyező központjánál. Az ellenőrzések már szombaton elkezdődtek és január 27-ig kell lezárni ezeket. Az ellenőrzéseket a megyei szociális felügyeleti és kifizetési ügynökség (AJPIS), az egészségügyi igazgatóság (DSP), a Maros Megyei Tanács és a Maros megyei rendőrség képviselői végzik.
Megfelelő ellátásban részesülnek a gyermekek a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) négy központjában - jelentette ki Miklea Hajnal Katalin igazgató.
Az intézményvezető szombaton nyilatkozott az újságíróknak, miután a Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői arról számoltak be, hogy egy szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben. A JRI szakemberei szerint a négy központ túlzsúfolt, hiszen bár összesen 51 gyermek számára lenne hely ezekben, jelenleg 63 gyermek él itt. "A 3 és 7 év közötti gyermekek nem hivatásos nevelőszülők gondozásában vannak, ahogy azt a törvény előírja, hanem központokban helyezték el őket. Ezzel a Maros megyei DGASPC megszegte a gyermekek családi környezetben történő gondozásának biztosítására vonatkozó kötelezettségét" - írták egy közleményben.
A tájékoztatás szerint az egyik központban bereteszelt hálószobákba zárják a gyermekeket, a szolgálatos gondozók szerint személyzethiány miatt folyamodtak ehhez a megoldáshoz. Két másik központban lejárt szavatosságú gyógyszereket találtak, amelyekből a személyzet szerint kaptak a gyermekek. Az életkörülmények egyik központban sem felelnek meg a törvényi előírásoknak, sok szobának nincs ajtaja, a matracokat műanyaggal vonták be, az ágyak nem megfelelő méretűek. Az egyik központban öt bárányhimlős gyermeket találtak, és nem volt mindegyikük elkülönítve a többi gyermektől - rótták fel.
A CRJ szerint ugyanakkor jelenleg mind a négy központ törvénytelenül működik, az engedélyük ugyanis lejért 2024. december 2-án, illetve 4-én.
A Jogi Forrásközpont arról is beszámolt, hogy 2024 márciusától több bejelentetlen ellenőrzést is végeztek ezekben a központokban, és mindannyiszor súlyos rendellenességeket észleltek, azt tapasztalták, hogy a gyermekek nem kapnak megfelelő ellátást, gondozatlanok, sokszor felügyelet nélkül hagyja őket a személyzet.
A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, Miklea Hajnal Katalin ezzel szemben azt állítja, hogy a négy központban levő 63 gyermek megfelelő ellátásban részesül, beíratták őket családorvoshoz, iskolába járnak, nappali ellátóközpontokba viszik őket, szakemberek foglalkoznak velük. Elismerte, hogy a létesítmények túlzsúfoltak, de ez szerinte annak tudható be, hogy nem találtak alternatívát a gyermekek számára, nem tudták más szolgálatnál vagy hozzátartozóknál elhelyezni őket. Elmondta azt is, hogy átszervezés alatt állnak a központok, és folyamatban van az engedélyek megújítása. A lejárt gyógyszerek kapcsán kijelentette, ezek szavatossági ideje decemberben járt le, és meg fogják vizsgálni, hogy valóban kaptak-e gyermekek ezekből a készítményekből.
A Maros megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, Iuliu Moldovan szombaton bejelentette, hogy ellenőrzést rendelt el a központoknál a CRJ észrevételei alapján.
A CRJ a tavalyi ellenőrzések után feljelentést tett az ügyben a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) marosvásárhelyi területi ügyosztályán. A szombati ellenőrzések nyomán újabb dokumentumokkal készülnek az ügyészséghez fordulni.