Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Semmiről sem mondhatunk le, amiért ők harcoltak. Március 15. Szatmárnémetiben - KÉPGALÉRIA

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 15. 2024. Péntek 18:49
Semmiről sem mondhatunk le, amiért ők harcoltak. Március 15. Szatmárnémetiben - KÉPGALÉRIA

A korábbi évek hagyományát folytatva, Szatmárnémetiben ismét huszárok és fúvós zenekar kísérte felvonulással, illetve ünnepi megemlékezéssel tisztelegtek az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc hősei előtt.

 

A gyülekező helyszíne ez alkalommal is az Ormos-ház volt, ahová délután 16:30-ra várták az ünneplőket. A politikai vezetők koszorúkat helyeztek el a lánglelkű költő emléktáblájánál, majd kezdetét vette a lovas huszárok és fúvósok által kísért felvonulás az István térre, ahol tavaly óta már nem büszt, hanem egész alakos szobor állít emléket a költőnek.

 

Az ünnepség első felében Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke, illetve Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke mondott imát.

 

Az áldások után Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, a RMDSZ városi szervezetének elnöke mondott beszédet. „Aki ma kokárdát tűz a mellére, nem csak tudja, de érzi is, mi történt azon a tavaszon, melyet olyan erős eszmék tüzeltek, mint a szabadság utáni vágy. Jó látni, hogy ilyen sokan vagyunk, akik együtt ünneplünk a tavaly ősszel felavatott egész alakos Petőfi szobornál, 176 évvel a magyar forradalom és szabadságharc kirobbanása után. Jó alkalom ez, hogy közösen felidézzük ennek a rendkívüli és meghatározó történelmi eseménynek a jelentőségét, máig tartó tanulságait. 

 

Egy biztos: ugyanannak a büszke, bátor nemzetnek a történelmét írjuk ma itt Partiumban, Szatmárban, mint anno a márciusi ifjak: Petőfi Sándor, Irinyi József, Jókai Mór, Vajda János, Vasvári Pál. Nem könnyű méltóvá válni hozzájuk. […] Igen, méltóvá válni…ezt nem becsvágyból mondom, hanem azért mert ez a kötelességünk: semmiről sem mondhatunk le, amiért ők harcoltak, viszont a jó hír az, hogy mi erre képesek vagyunk!” – nyomatékosította beszédében Kereskényi.

 

 

A polgármester ezt követően az otthon fontosságát hangsúlyozta, különösen annak tekintetében, hogy idén ismét komoly erőpróbák elé néz a közösség, viszont „közös akarattal és kemény munkával” ezek elvégezhetőek. „Bízom abban, hogy a magyar szabadságharcosok tettei erőt adnak ahhoz, hogy elhiggyük: itthon, Szatmárban érdemes jövőt tervezni és lehet teljesen életet élni” – zárta szavait Kereskényi Gábor.

 

A városvezető után Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke lépett a mikrofonhoz. „Ma nem a szokványos beszéddel állok itt önök előtt, hiszen ma nem szokványos mindennapi életünket éljük. A különleges körülmények különleges nézőpontokat kívánnak. A kokárda, a Nemzeti dal, a Pilvax kávéház, a Landerer-nyomda, a tizenkét pont, a márciusi ifjak – ezeket mind-mind ismerjük. A szabadságharc által váltak közönséges helyekből és szavakból fogalmakká. Olyan fogalmakká, amelyeket csak mi, magyarok értünk meg igazán. Mi magyarok vallunk magunkénak. […] Ez az alkalom kiváló lehetőség arra, hogy a múlttal való szembenézés mellett ne csak álmodjuk a szebb jövőt, de feltegyük magunknak és egymásnak is a kérdést: mi mit tettünk egyenként vagy együtt a márciusi ifjak örökségével? Méltón őrizzük magyarságunkat? Feltöltjük új tartalommal és gazdagítjuk új értékkel nemzetünket? Olyan jelent építünk, amelyben gyermekeink szabadon élnek majd?” – fogalmazott Pataki Csaba. Mint nyomatékosította, mi már megtanultuk, hogy a szabadságot ki kell vívni, jogainkért meg kell küzdeni, és ha azt akarjuk, hogy a következő generációknak is része legyen ebben, a mában kell tennünk ezért.

 

 

„A mi erőnk a közösségben rejlik. Ez az év négyszer is próbára teszi majd összetartozásunkat, de hiszek abban, hogy minden magyar ember érti, hogy neki is tenni kell azért, hogy továbbra is legyen hangunk Európában, legyen erőnk Erdélyben, legyen erőnk a Partiumban, és legyen erőnk Szatmár megyében. Együtt ki tudunk állni a magyarokért és közösségi jogainkért Brüsszelben, együtt képesek vagyunk tovább építeni Erdélyt, fejleszteni a városainkat és falvainkat, küzdeni azért, hogy a magyar családok szabadon élhessenek” – hangzott el Pataki Csaba beszédében. Hozzátette: erőt kell merítenünk a márciusi ifjak példájából, és meg kell mutatniuk, hogy együtt erősek vagyunk és győzni tudunk.

 

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Németh Szilárd magyarországi kormánybiztos, a FIDESZ alelnöke is, aki mindenek előtt kiemelte, hogy a ma cselekedetei a következő generációk életét is meghatározzák. Így volt ez 176 évvel ezelőtt is, amikor a magyarság együtt, félelem nélkül állt ki az elhatározásai mellett és példás egységben vívták ki a nemzet szabadságát és függetlenségét. Ezen egység eszméje mentén Magyarország felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását és fejlődését, támogatja a magyarság megőrzésére irányuló törekvéseiket, előmozdítja együttműködésüket Magyarországgal és egymással.

 

 

Németh Szilárd felidézte mindazokat a fejlesztéseket, amelyek a magyar kormány támogatásával valósultak meg a városban, majd azon meggyőződésének is hangot adott, hogy Kereskényi Gábor a közelgő önkormányzati választásokon ismét elnyeri a közösség bizalmát és folytathatja a megkezdett munkát. „Nagy erő, hatékony összefogás és gyümölcsöző együttműködés jellemzi a magyar kormány és a polgármester úr által vezetett Szatmárnémeti önkormányzatának kapcsolatát. Ez mindenképpen folytatásra érdemes” – hangoztatta Németh, aki beszédét követően Orbán Viktor üzenetét is tolmácsolta az ünneplőknek.

 

A beszédeket követően a hagyományos koszorúzás következett, majd az esemény végeztével a jelenlévők együtt énekelték el a Szózatot.