Maratoni államfőjelölti vita: a 35 ezer eurós lakások kérdése is szóba került


Az AUR-t képviselő George Simion és a függetlenként induló Nicușor Dan csütörtök este csaptak össze az Euronews Romania által szervezett első televíziós elnökjelölti vitában. A két jelölt olyan kérdésekre válaszolt, amelyek a Románia számára legfontosabb témákat érintették.
A több mint négyórás vita során szó esett többek között arról is, hogy kit kérnének fel kormányalakításra, ha megnyernék a választást. Nicuşor Dan – hűen korábbi nyilatkozataihoz – egyértelműen Ilie Bolojant nevezné ki miniszterelnöknek. „Olyan kormányt szeretnék, amelyben négy nyugatbarát párt és a nemzeti kisebbségek is részt vesznek. Azt szeretném, hogy ezt a kormányt egy olyan személy vezesse, aki már bebizonyította, hogy képes reformokat végrehajtani – azaz csökkenteni a kiadásokat –, és akinek fejlesztési víziója van. Nagyon szeretném, ha Bolojan úr lenne az” – fogalmazott.
George Simion korábban Calin Georgescu nevét említette lehetséges kormányfőként, ám a vitában ezt nem erősítette meg név szerint: „Egy nemzeti egységkormányt szeretnék, amely megnyugtatja a helyzetet. Nagyon sok politikus próbálja megfélemlíteni a románokat, félelemből akar szavazatokat szerezni, hazudik a munkásoknak, a vállalkozóknak, nyomást gyakorol rájuk. Le kell állítanunk ezt a politikát, amely a COVID-időszakban is nagyon nyilvánvalóan a félelemre épült. Vissza kell térnünk a békéhez. Éppen ezért egy olyan románt fogok javasolni, aki szereti a békét.”
Az állami apparátus átszervezése
A két jelöltet a közszféra hatékonyabbá tételéről is kérdezték, és – ahogyan az várható volt – teljesen eltérő víziót vázoltak fel.
Nicuşor Dan egy modernizált, professzionalizált államot képzel el, amely képes külső szakértők – különösen tanácsadó cégek – bevonásával átalakítani az állami munkaerő-gazdálkodást. Szerinte a jelenlegi román állam képtelen belső erőforrásaira támaszkodva valódi reformokat végrehajtani, ezért a magánszektor specialistáira van szükség a folyamatok racionalizálásához, a túlburjánzott struktúrák leépítéséhez, valamint a személyzeti politika modernizálásához. Hangsúlyozta: bizonyos területeken túlfoglalkoztatottság, máshol pedig súlyos szakemberhiány jellemző, ezért átfogó és őszinte értékelésre van szükség.
Ezzel szemben George Simion élesen elutasítja a tanácsadó cégek bevonását, amelyet szerinte csak a közpénzek elherdálására használnak. Úgy véli, nem reformszakértőkre, hanem a politikai klientúra felszámolására van szükség. Simion szerint nem a pedagógusokat vagy egészségügyi dolgozókat kell félteni, hanem azokat a „élősködő pártkatonákat”, akik párttagság révén kerültek be a központi vagy helyi közigazgatásba, és gátolják a valóban kompetens szakemberek munkáját. Példaként említette, hogy míg a 2000-es évek elején 800.000 ember dolgozott a közszférában, ma már több mint 1,3 millióan, és ennek jelentős része szerinte politikai alapon betöltött „zsíros állás”. A megoldás szerinte: állandó teljesítményértékelés és nyílt versenyvizsgák.
Mi lesz a 35.000 eurós házakkal?
Az egyik legélesebb összecsapás a vita során akkor zajlott, amikor George Simion több témát – köztük a kormányzás, népszavazás és lakásprogramok – is érintett. A bukaresti főpolgármester ekkor rákérdezett, hogy a 35.000 eurós lakásprogram, illetve az „egy lejes lakás a diaszpórának” kezdeményezés valóban komoly program-e, vagy csupán kampányfogás. Simion élesen reagált: „Ugyanolyan marketingterv volt ez, mint amikor ön fodrászhoz ment, hogy levágassa a haját. [...] Az, hogy ez egy marketingterv volt, nem jelenti azt – ahogy ön és a támogatói hamisan állítják –, hogy ezt a programot nem kellene megvalósítani. Urbanisztikai szempontból ez a program létfontosságú Románia jövője szempontjából: hogy a románok ne menjenek külföldre, hanem megfizethető lakáshoz jussanak itthon.”
Nicuşor Dan iróniával vágott vissza: „A különbség az, hogy amikor én fodrászhoz megyek, nem állnak tízezrek sorban, és én nem keltek hamis reményeket.”
Amennyiben van szabad négy órája, javasoljuk megtekintésre a teljes elnöki vitát.