Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Már több halálos áldozata is van az iráni tüntetéshullámnak

Bede Emőke
hirado.hu
Szeptember. 22. 2022. Csütörtök 07:55
Már több halálos áldozata is van az iráni tüntetéshullámnak

Kedden is folytatódtak a tüntetések Iránban, miután múlt hét pénteken elhunyt az a 22 éves fiatal nő, Masa Amini, akit az iráni erkölcsrendészet a helytelen fejkendőviselet miatt őrizetbe vett még kedden, elengedését követően azonban eszméletét vesztette és összeesett. A sajtóban megjelent értesülések szerint a nő súlyos agykárosodást szenvedett, aminek következtében kómába esett, pénteken pedig belehalt a sérüléseibe. A halála nyomán heves tüntetéssorozat kezdődött Irán kurd tartományában – írta az Iran International.


Az iráni lap állítása szerint a rendőri erők a tüntetőkre lőttek Kurdisztán tartományban, Divándarre városban, ahol legalább tíz ember megsérült, hétfőn pedig Szákkezben voltak összecsapások. A CNN arról számolt be, hogy Teherántól egészen a hagyományosan konzervatívabb értékeket képviselő városokig ezrek vonultak utcára Iránban.


A nők jogaiért is felszólaló tüntetők helyenként összecsaptak a rendőrökkel, máshol a nők a fejkendőjüket égették el tiltakozásul. A helyiek beszámolója alapján a jelenleg zajló tüntetéssorozat erőszakosabb és hevesebb az elmúlt években történtekhez képest, és feminista ideológiától sem mentes.


A CNN-nek nyilatkozó helyiek arra is felhívták a figyelmet, hogy villámtüntetések alakulnak ki: a csoportok gyorsan szerveződnek és gyorsan fel is oszlanak, hogy elkerüljék a nyílt összecsapást az iráni biztonsági erőkkel a múlt heti fokozódó erőszak után. Az egyik forrás szerint legalább egyszer volt példa kemény rendőri fellépésre kedden az iráni Enghelab (Forradalom) tér közelében, a Teheráni Egyetem nyugati oldalán, amely történelmileg a tiltakozások gyülekezőhelye. A szemtanúk elmondták, hogy akkor két fiatal férfit vertek össze és vittek el a rendőrök, egy, az úton fekvő megsérült lányt pedig a mentők szállítottak el.


Mint arra a portál kitért, egy norvégiai székhelyű emberi jogi szervezet (NGO), a Hengaw adatai alapján a kurd térségben zajló tüntetések során eddig legalább öt tüntetőt agyonlőttek a hatóságok, valamint további 75 ember sérült meg a tüntetésben érintett városokban.


Külföldi befolyásolást emelget az iráni vezetés


Szerdára az észak-kurdisztáni tartomány kormányzója megerősítette három tüntető halálát. A vezető közleménye szerint egy ember Divándarében halt meg, egy másikat egy autóban hagytak egy szakkezi kórház közelében, a harmadik „gyanús” halálesetet pedig még vizsgálják.


Az al-Dzsazíra idézte Esmail Zarei Kousha szavait, aki szerint kormányellenes felforgató elemek követték el a gyilkosságokat, mivel az iráni rendfenntartó erők egyikénél sincs rendszeresítve olyan lőfegyver, amely az áldozatok halálát okozta. Kousha arra is figyelmeztetett: a „forradalomellenes” csoportok Masa Amini nevét kódként kívánják használni saját céljaik elérése érdekében. A portál szerint ezzel arra utalhatott, hogy Amini sírjára azt írták: „Nem fogsz meghalni, a neved kód lesz.”


A portál kiemelte, a teheráni hatóságok jelentése arra következtet, hogy külső országok fejtenek ki agitációs tevékenységet. A jelentést idézve azt írták: „Teherán közelmúltbeli eseményeiben jól láthatók egyes nagykövetségek és külföldi szolgálatok beavatkozásának nyomai.”


Az al-Dzsazíra arra is kitért, hogy Teherán több egyetemére is begyűrűzött a tüntetéshullám, kedd este pedig – bár pontos számot nem tudni – sokakat letartóztattak.


A kormányzó a külföldi befolyásra utalva arról is beszámolt közösségi oldalán, hogy a teheráni tüntetések során három külföldi ország állampolgárait is őrizetbe vették a hatóságok.


Az erkölcsrendészet hárítja a felelősségét


A cikk kiemelte, hogy az iráni állami média közzétette egy biztonsági kamera felvételét, amelyen úgy tűnik, hogy Amini összeesik az egyik „átnevelő” központban, ahová elvitték, hogy „útmutatást” kapjon az öltözékével kapcsolatban. A CNN emlékeztetett: az iráni erkölcsrendőrség az ország rendfenntartó szervei közé tartozik, és feladata az Iszlám Köztársaság szigorú társadalmi szabályainak betartatása, beleértve az öltözködési szabályzatot, amely előírja a nőknek, hogy fejkendőt vagy hidzsábot viseljenek nyilvánosan. Mint írták, az iráni Nour News hírügynökség szerint Ali Hámenei legfelsőbb vezető egyik segítője alapos kivizsgálást kért az elhunyt fiatal nő halálának ügyében, amikor meglátogatta az áldozat családját.


Az al-Dzsazíra hírügynökség kiemelte: az áldozat családja határozottan cáfolta Teherán rendőrfőnökének a hét elején tett állításait, miszerint a nő nem hatósági erőszak áldozata lett, hanem alapbetegségei voltak. A szülők cáfolták, hogy Masa Amini epilepsziás és cukorbeteg lett volna.