Már nem tanulnak, de nem is dolgoznak – Romániában a legmagasabb a munkaképes, de inaktív lakosság aránya


Románia ismét első lett egy uniós ranglistában, ám sajnos a pódium legfelső foka most sem sok örömre ad okot. Kiderült ugyanis, hogy országunkban a legmagasabb azoknak az aránya, akik már nem tanulnak, de a munkaerőpiacon sem helyezkedtek el.
Az Eurotat adatai szerint 2023 első negyedévében, az unió 15 és 64 év közötti, már nem tanuló lakosságának 81,8 százaléka, azaz 10-ből 8 fő jelen van a munkaerőpiacon. Ez értelemszerűen azt jelenti, hogy a jelzett korcsoporton belül az inaktív lakosság aránya uniós átlagban 18,2 százalék volt. Sajnos Romániában ettől jóval magasabb azoknak az aránya, akik már nem vesznek részt oktatásban, de valamilyen oknál fogva nem is dolgoznak. Országunkban az e csoportba tartozók a munkaképes lakosság 25,8 százalékát teszik ki.
Szorosan ott lohol a nyomunkban Olaszország is, ahol az e kategóriába tartozó lakosság aránya 25,6 százalék, majd érkezik Görögország (22,8 százalék), Horvátország (21,8 százalék) és Belgium (19,6 százalék). A ranglista másik felén a svédek állnak, ahol a munkaképes lakosságnak csak a 8,3 százaléka tétlenkedik, majd következnek az észtek 12,3 százalékkal és a csehek 13,6 százalékkal.
Miért nem dolgoznak?
Az Eurostat egyébként egy munkaerőpiaci felmérést is végzett nemrégiben, amelyből kiderült, hogy az EU-nak 2023 első negyedévében mintegy 44 millió olyan lakója volt, aki már nem tanult, de nem lépett be a munkaerőpiacra sem. E felmérés során természetesen rákérdeztek arra is, hogy milyen okok állnak annak hátterében, ha valaki nem vállal munkát.
Mint kiderült, 21 százalékuk már nyugdíjas, holott ugye a 64 évnél fiatalabb korosztályról van szó, de ugyanilyen arányban vannak azok is, akik sajnos betegségük vagy fogyatékosságuk miatt nem tudnak dolgozni. 18 százalékuk a családnak rendelte alá magát és háztartásbeliként tevékenykedik a mindennapokban, 20 százalékuk pedig, noha dolgozna, de az álláskeresést még nem kezdte el. 1 százalék azoknak az aránya, akik már megtalálták leendő munkahelyüket, csak még nem álltak munkába, 3 százalékuk pedig aktívan kutat a potenciális munkahelyek után. Végül, de nem utolsó sorban, a 15 és 64 év közötti inaktív lakosság 15 százaléka az „Egyéb” opciót jelölte meg, amikor arról kérdezték, miért nem dolgozik.
Öt hónap alatt több mint 1700 főt juttattak álláshoz
A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) legutóbbi tájékoztatása szerint 2023. január 1. és május 31. között, a foglalkoztatást élénkítő intézkedések révén 1766 főt sikerült munkába állítani a megyében - közülük csak 336-an részesültek az alkalmazást megelőzően munkanélküli segélyben.
A legtöbben, szám szerint 994-en a 45 év feletti korosztályból kerültek ki, 395-en 25 évnél is fiatalabbak voltak, 232-en 25 és 35 év közöttiek, 145-en pedig 35 és 45 év közöttiek voltak, túlnyomó többségük férfi.
Ami képzettségi szintjüket illeti, 557-en középiskolai képzettséggel rendelkeztek, 525-en az általánost járták csak ki, 359-en szakiskolai diplomával rendelkeztek, 169-en legfeljebb az elemi osztályokat fejezték be, 120-an egyetemet végzettként vették igénybe az ügynökség szolgáltatásait, további 36 fő pedig posztlíceális képzésben vett részt.
Ugyancsak az ügynökségtől tudjuk azt is, hogy május végén mintegy 4450 munkanélkülit tartottak számon még a rendszerben, akik közül 489-en részesültek segélyben. Sajnos mivel nagy részük (58,47 százalék) egyáltalán nem járt iskolába, vagy épp csak az I-IV. osztályt járta ki, ezért e személyek munkába állítása igencsak nehéz, viszont mint láttuk, nem lehetetlen.
Mindazok, akik szeretnének álláshoz jutni, felkereshetik az ügynökség irodáit Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Avasfelsőfaluban, Tasnádon, Erdődön és Turcon, vagy tárcsázhatják a 0261-770237-es telefonszámot, de érdeklődhetnek akár az ajofm.sm@anofm.gov.ro e-mail címen is.