Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Már nem Szatmár megyében a legmagasabb a csecsemőhalandóság

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 18. 2023. Csütörtök 10:49
Már nem Szatmár megyében a legmagasabb a csecsemőhalandóság

Az orvosok által megfogalmazott igények alapján, a Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet idén több mint 100.000 euró értékű felszereléssel támogatta már az északnyugati régióban található kórházak szülészeteit és gyermekgyógyászati osztályait – tájékoztat a szervezet.


Mint írják, az északinyugati régióban a csecsemőhalandóság aránya 6,23 ezrelék, mely jóval az országos átlag (5,2 ezrelék) felé pozícionálja térségünket, ám még e területen belül is jelentős eltérések mutatkoznak az érintett megyék között. Míg például Szilágy megyében 2021-ben 1000 gyermekre 8,9 olyan baba jutott, mely még az 1 éves kort sem élte meg, addig a jóval fejlettebb Kolozs megyében a gyermekhalandóság aránya „mindössze” 3,9 ezrelék volt.

  • Szilágy – 8,9 ezrelék
  • Máramaros – 7 ezrelék
  • Beszterce-Naszód – 6,9 ezrelék
  • Bihar – 5,9 ezrelék
  • Szatmár – 4,8 ezrelék (2020-ban 11,1 ezrelék volt)
  • Kolozs – 3,9 ezrelék

 

A Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet 2010 óta 62 olyan eszközt adományozott az északnyugati régió kórházainak (Nagyvárad, Beszterce, Kolozsvár, Nagybánya, Zilah, Szatmárnémeti), melyek létfontosságúak az újszülött-, s azon belül is elsősorban a koraszülött babák ellátásában. A felajánlott egészségügyi berendezések összértéke mostanra elérte a 470.600 eurót.

 

Gabriela Alexandrescu, a szervezet elnöke legutóbbi szatmári látogatása során azt hangsúlyozta, fontos felvenni a harcot a gyermekhalandóság ellen, melynek leggyakoribb áldozatai a koraszülöttek. Mint elmondta, Romániában a főleg rurális környezetben tapasztalható mélyszegénység és a megfelelő tájékoztatás hiánya miatt sok kismama úgy hordja ki a csecsemőt, hogy orvossal egyszer sem találkozott a kilenc hónap alatt. Ha nem ez lenne a szomorú valóság, akkor a különféle betegségek és rendellenességek időben kiderülhetnének, így jelentősen csökkenthető lenne a gyermekhalandóság aránya. Éppen ezért a szervezet amellett, hogy egészségügyi intézmények felszerelését gazdagítja, a potenciális kismamák (ebbe a tinédzser korú lányok is beletartoznak) megfelelő tájékoztatására is törekszik.


Országos adatok


Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2021-ben 193.191 gyermek született Romániában, közülük azonban 1014-en nem élték meg az 1 éves kort. Az említett szervezet szerint utóbbi esetek közül többet is meg lehetett volna előzni, ha a várandósságot szakorvos kíséri végig, ha az újdonsült édesanyának és a babának minőségi ellátáshoz van hozzáférése, illetve ha a szülészet olyan performáns eszközökkel lett volna felszerelve, melyek lehetővé teszik a gyors diagnosztizálást és a minél helytállóbb kezelés összeállítását.


Országos viszonylatban Tulcea megyében a legmagasabb azon babák aránya, akik még az 1 éves kort sem érik meg (11,1 ezrelék), a második helyen Szilágy megye áll 8,9 ezrelékkel, a harmadik helyre pedig Neamt került 8,2 ezrelékkel. Összehasonításképp, Bukarestben, ahol a legtöbb 3-as besorolású szülészet van, a gyermekhalandóság aránya messze az országos átlag (5,2 ezrelék) alatt van, szám szerint 2,3 ezrelék.


Sajnos ezen adatok fényében Románia uniós szinten is a második helyen áll, az országunkban jegyzettnél csak Bulgáriában mérnek magasabb csecsemőhalandósági arányt (5,6 ezrelék). Harmadik helyen egyébként Szlovákia áll, ahol ezer gyermekre 4,9 olyan baba jut, mely még az első születésnapja előtt elhalálozik. A lista másik végén Svédország, Finnország és Szlovénia áll, ahol az Eurostat adatai szerint mindössze 1,8 ezrelék volt a szóban forgó arány - derül még ki a Mentsétek meg a Gyerekeket közleményéből.

Kapcsolódó hírek: