Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Már harmadik éve folyik néptánc, citera és népi furulya oktatás Tasnádon. Ismerjék meg a Hepehupa csoportokat!

Ilonczai Gyöngyi
Szatmár.ro
Január. 23. 2024. Kedd 09:36
Már harmadik éve folyik néptánc, citera és népi furulya oktatás Tasnádon. Ismerjék meg a Hepehupa csoportokat!

A Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület kezdeményezésére immár harmadik éve folyik rendszeres néptánc, citera és népi furulya oktatás Tasnádon. Czumbil Bernadett, az egyesület tagja ezen oktatásról, s a Hepehupa Néptáncegyüttes keletkezéséről, működéséről és az elért sikerekről számolt be:

 

„Az Ady Endre által “hepehupásnak” nevezett tasnádi táj ihlette a Hepehupa csoportok nevét. Székely Sára néprajzkutató, a Rekettye Kulturális Egyesület vezetője, és férje, Székely István sok odafigyeléssel és tanáccsal segített abban a folyamatban, míg útjának indult korosztályok szerint a Hepehupa néptánc és hangszercsoportok működése.

 

 

A népzenével és -tánccal való foglalkozás segít megismerni saját kultúránkat, és hozzájárul nemzeti identitásunk kialakításához. A magyar népi kultúra rendkívül gazdag és változatos, gyakorlatilag ahány falu, annyi világ, annyi tánc és énekrend.

 

 

 

 

Tasnád térségében, a városi lét elpolgáriasodott életvitele miatt feledésbe merültek a helyi táncok. Viszont, mivel igen jól dokumentáltak a különböző vidékek táncai, köszönhetően a magyar néprajzi kutatásoknak, lehetőségünk és nagy szerepünk van abban, hogy megismerjük és újra tanuljuk ezeket.

 

 

 

Jelenleg a Biharkeresztesi Gárdonyi Zoltán Református Általános táncművészek személyében szakszerű oktatók vezetik a tanulást és az értékek megőrzését. Kb. 80 gyerekkel 4 csoportban heti rendszerességgel foglalkoznak. Emellett, egy éve már a felnőtt oktatás is elkezdődött egy nagyon lelkes, kb. 25 tagú csoport számára.

 

 

 

Kis csoportos foglalkozásokon a gyerekek citerát és népi furulyát is tanulnak. Felkészítőik citerán Fejér Mátyás zenepedagógus, helyi római katolikus kántor, furulyán pedig Székely István népzenész.

 

A magyar népi kultúra oly értékes kincse, a népi dalaink, táncdallamaink csoportos megszólaltatása odafigyelést, fegyelmet, rendszeres gyakorlást feltételeznek.

 

 

A Hepehupa citerások és furulyások állandó résztvevői a kulturális eseményeinknek, novemberben pedig a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont népzenei versenyén hangszeres kategóriájában az első két helyezéssel jutalmazták őket.

 

 

A Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő Csoóri Sándor Alapjának köszönhetően az utóbbi évben sikerült kiegészíteni a felcsíki lányviseletet, valamint saját hangszerkészletünket gazdagítani. Hálásak vagyunk a támogatásért, hiszen ezzel segítettek nőni és fejlődni egy olyan fiatal csoportnak, akik a tasnádi magyar közösség legaktívabb tagjaivá forrták ki magukat.

 

 

A nyár folyamán ők képviselték városunkat a “Vép, a világ közepe” fesztiválon, Kölcsey szoboravató ünnepségen Álmosdon, részt vettek a nagykállói TÉKA népművészeti táborban.

 

 

 

Legutóbb, a Magyar Kultúra Napja alkalmával szervezett előadáson örvendhettünk összeállításaiknak: szatmári és felcsíki népdaloknak citera és furulya kísérettel, valamint felcsíki lányjátéknak, zsukának, valamint lassú és sebes csárdásnak.

 

 

 

 

 

Örvendünk annak, hogy arányaiban sok gyerek és felnőtt csatlakozott a Hepehupa programjaihoz, és fontos számukra a népi kultúra megismerése. Továbbra is folytatjuk foglalkozásainkat próbálva rudasítani a Kodály Zoltán által megfogalmazott örök érvényű gondolatot: “Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”