Már a belső terek korszerűsítésén dolgoznak a Szatmár Megyei Múzeumban


A külső homlokzat felújítása után gőzerővel dolgoznak a belső terek átalakításán és modernizálásán a Szatmár Megyei Múzeumban – derül ki a megyei önkormányzat közösségi oldalán csütörtökön közzétett bejegyzésből.
„A restaurálással sikerül visszaadnunk Szatmár megye egyik legfontosabb műemlék épületének régi fényét, míg a látogatók számára tágasabb kiállítótermek kerülnek kialakításra. Nagy hangsúlyt fektetünk a 21. század digitalis technikáinak kiállításoknál való alkalmazására is, ezekkel is emelve a látogatóink számára nyújtahó vizuális élmény mértékét. Nem titkolt célunk továbbá a látogatók számának növelése, illetve különböző kulturális rendezvények lebonyolításához szolgáló helyszín biztosítása” – hangsúlyozta korábban Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke az építkezés kapcsán.
Az épületet egyébként, melyben jelenleg a Szatmár Múzeum működik, még 1936-ban építették G. P. Liteanu tervei alapján. Eleinte közigazgatási célokat szolgálat: a két világháború közötti időszakban itt székelt a prefektúra, majd itt kapott helyet a megyei néptanács és a Román Kommunista Párt szatmári szervezete is. Utóbbiak végül a ’80-as évek derekán átköltöztek a Közigazgatási Palotába, így az épületet nem sokkal később birtokba vette a megyei múzeum. Annak érdekében azonban, hogy az állandó és időszakos kiállítások lépést tudjanak tartani napjaink elvárásaival, szükség volt egy mindenre kiterjedő felújításra és modernizációra.
A Szatmár Megyei Tanács elnöke, Pataki Csaba és a múzeum igazgatója, Marta Liviu végül 2022 júliusában írták alá a kivitelezőkkel a felújítási munkálatokról szóló szerződést. „A projekt célja, hogy a múzeum látogatói még egyszerűbben érhessék el Szatmár megye kulturális – tudományos értékeit, az archeológia, történelmi és néprajzi kiállítások is át lesznek strukturálva, továbbá természettudományi és interaktív bemutatókkal is bővülnek. A belső tereket digitális technológiával szerelik fel és virtuális valóságon alapuló modulok is készülnek” – ismertette akkor a beruházás részleteit a megyei önkormányzat.
A több mint 3 millió eurós rehabilitációs projektet a Szatmár Megyei Tanács az INTERREG V-A Románia-Magyarország Programon keresztül finanszírozza.