Magyar Tudomány Ünnepe a BBTE szatmárnémeti tagozatán: Gyakorlatközeli oktatás a 21. században


November 20-án a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatán tudományos ülésszakkal adózott, idén immár tizenegyedik alkalommal a Magyar Tudomány Ünnepének.
Az esemény fő témája a gyakorlatközeli oktatás a 21. században volt, amely számos izgalmas előadást és szakmai diskurzust foglalt magában.
Az Amfiteátrumban megrendezett eseményt délután 15 órakor nyitotta meg Szabó-Thalmeiner Noémi igazgatónő, valamint Stark Gabriella, az egyetem tanára, üdvözölve a jelenlévőket.
Az első előadáson Lakatos-Fleisz Katalintól az „Aktuális kihívások – Gyakorlati megoldások” című kötet ismerhette meg részletesen a hallgatóság. A könyv az idén 25. jubileumi évében lévő tagozat öt évvel ezelőtti ünnepi konferenciájának szerkesztett előadásait tartalmazza. Mintegy 19 szerző, gyakorló pedagógus osztja meg kutatásait a könyv lapjain az óvodapedagógiától az egyetemi pedagógusképzésig. A kötetet Baranyai Tünde, Lakatos-Fleisz Katalin, Stark Gabriella, Szabó-Thalmeiner Noémi szerkesztették.
Ezt követően Szabó-Thalmeiner Noémi, a pedagógusképzés sokszínűségéről szólva, arról értekezett, hogy milyen irányokat vehet a felsőfokú óvodapedagógus- és tanítóképzés a jövőben. Előadása nemcsak szakmai kérdéseket érintett, hanem társadalmi vonatkozásokat is, kiemelve a pedagógusképzés megújulásának fontosságát és nehézségeit.
A konferencia harmadik előadásában Muhi Sándor tanár úr „Mutasd!” címmel hívta fel a figyelmet a vizuális kommunikáció és a kreativitás szerepére az oktatásban.
Ezt követően Baranyai Tünde, az egyetem tanára beszélt a matematikai nehézségek gyakorlatközeli kezelésének módszereiről, konkrét példákat hozva az oktatási gyakorlatból.
Stark Gabriella mutatta be a Barabási Tündével közösen készített tanulmányt, amelyben a koragyermekkori nevelés bölcsődei szegmensét vizsgálták, s ezen tapasztalataikat osztották meg a hallgatókkal.
Az esemény záró előadásában Lakatos-Fleisz Katalin a kortárs magyar regényekben feltűnő pedagógusok alakjait elemezte.
A rendezvényt a szervezők zárszava koronázta meg, levonva a délután hallott előadások konklúzióját, a tudomány és a gyakorlati tapasztalatok közötti párbeszéd fontosságát.