A magánszektorban hosszú, az államiban még hosszabb hétvégével köszönt be a május


Május első felében a romániai munkavállalók hosszú hétvégének örvendhetnek, hiszen a munka ünnepe és a keleti kereszténység húsvétja közvetlenül egymás után esik.
Az évből hátralevő hivatalos munkaszüneti napok sora így alakul:
- Május 1. (munka ünnepe) – szerda
- Május 3. (ortodox nagypéntek) – péntek
- Május 5. és 6. (ortodox húsvét) – vasárnap és hétfő
- Június 1. (gyereknap) – csütörtök
- Június 23. és 24. (ortodox pünkösd) – vasárnap és hétfő
- Augusztus 15. (Mária mennybemenetele) – csütörtök
- November 30. (Szent András napja) – szombat
- December 1. (Románia nemzeti ünnepe) – vasárnap
- December 25-26. (karácsony) – szerda és csütörtök
A hivatalos, privát szektorban is alkalmazandó munkaszüneti napok mellett az állami rendszerben dolgozók extra szabadnapoknak is örülhetnek, hiszen számukra megadták a május 2-t, az augusztus 16-ot és a december 27-is, így áthidalva a szabadnapok és hétvégék közé beékelődő egy-egy munkanapot.
Vannak azonban olyan munkavállalók, akik olyan területen dolgoznak, ahol egyetlen pillanatra sem állhat meg a munka – ilyen pl. az egészségügy, a közétkeztetés, illetve mindazok a gyártási tevékenységet, ahol a termelés jellegéből adódóan a folyamatokat nem lehet leállítani. A hatályos Munkaügyi Törvénykönyv szerint az e helyzetben levő alkalmazottak számára a munkáltató köteles 30 napon belül megadni a munkaszüneti napot, amennyiben erre nincs lehetőség, úgy a munkavállalót akár pénzbeli juttatással is lehet kárpótolni. Ha viszont ezek közül egyik sem történik meg, a munkáltató akár 5.000 és 10.000 lej közötti pénzbírsággal is sújtható.