Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ma nekik zúgott a taps: a kovásznai csapat nyerte meg a III. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivált

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 11. 2025. Vasárnap 13:54
Ma nekik zúgott a taps: a kovásznai csapat nyerte meg a III. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivált

Szatmárnémeti három napra az erdélyi és partiumi diákszínjátszás fővárosává vált: a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban tizenegy bátor csapat lépett színpadra azzal a határozott céllal, hogy előadásukkal mind a diáktársak, mind a szakmai zsűri elismerését elnyerjék, és ha lehet, elhódítsák a legjobbnak járó díjat is.

 

A diákszínjátszó fesztivál utolsó felvonására, vagyis a díjkiosztóra vasárnap délben került sor a Kölcsey dísztermében. Az eseményen Pataki Enikő igazgatónő üdvözölte a diákokat.

 

„Szeretném megköszönni, hogy idén is létrejöhetett a Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál, mert bármennyire szeretjük mi a színjátszást, bármennyire szeretnénk mi ezt a versenyt megrendezni, nélkületek lehetetlen volna. Szeretném nektek megköszönni a tegnapi napot, azt az élményt, amit átadtatok: a sírást, a nevetést, a mosolyt, a katarzist. Nagyszerűek voltatok. Úgy gondolom, mindenki, aki itt van ma, maximális dicséretet érdemel azért, mert felvállalt egy olyan ügyet, amit nem is olyan egyszerű felvállalni. Könnyű annak, aki kívülről nézi, de mennyire nehéz annak, aki benne van. Sok-sok munkaórát, időt, energiát áldoz arra, hogy valamit teremtsen. Lehet, hogy nem lesztek mind színészek, de mind színházteremtő emberek lesztek, és mindannyian magatokkal fogjátok vinni azt a pluszt, azt az ajándékot, amit ezek a napok, ezek a hetek adnak számotokra” – hangzott el az igazgatónő beszédében.

 

 

Pataki Enikő természetesen háláját és elismerését fejezte ki azon színházi szakembereknek és pedagógusoknak is, akik az elmúlt időszakban szintén keményen dolgoztak azért, hogy diákjaik minőségi produkcióval állhassanak a közönség és a zsűri elé. Köszönet illeti emellett az értékelő bizottság tagjait is, akik a szombati napon mind a tizenegy előadást megtekintették, visszajelzést és értékes tanácsokat fogalmaztak meg, majd számos szempontot figyelembe véve rangsorolták is a látott produkciókat. E nem kis feladatot a szervezők egy-egy emlékplakett átnyújtásával köszönték meg.

 

 

Az esemény legnagyobb izgalommal várt pillanata azonban minden kétséget kizáróan az eredményhirdetés volt.

 

Az első díjat az idei évben a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum csapata, a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad nyerte el az Ágnes asszony című előadással. Felkészítőjük Molnár János volt. A második díjat a Marosvásárhelyi Református Gimnázium Refi Színpad nevű csapata vehette át, akik Márton Csilla felkészítésével a Merni vagy nem merni című előadással léptek közönség elé. A képzeletbeli dobogó harmadik helyére idén a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum Szuffla nevű csapata állhatott fel a Reszet című produkcióval. Felkészítő művészeti vezetők: Wagner Áron és Esti Norbert, irányító tanár: Székely Gyula.

 

A zsűri két dicséretet is odaítélt. Az egyik a Nem könnyű című előadást bemutató Bartók Diákszínpad csapatához került, akik a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumból érkeztek. Művészeti vezetőik Molnos András Csaba és Domski Mercédesz, irányító tanáruk Molnos Ildikó. A második dicséret a Ködikhez, azaz a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákszínjátszó csapatához került, akik a Gólyabál Szent Iván éjjelén című előadással vettek részt a versenyen. Művészeti vezetőjük Kertész Ágnes, irányító tanáraik Nagy Tünde és Csorján Árpád voltak.

 

Különdíjat vehetett át a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium csapata, a Fordított Patkó, akik Az osztály vesztese című előadással neveztek be, felkészítőik: Fodor Katalin és Kocsis Tünde.

 

A Szamos folyóirat különdíját a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum Színarany Amatőr Színjátszó Társulata nyerte el a Menni vagy maradni című előadásért. Felkészítő tanáruk Gál Csilla Annamária volt.

 

Az ifjú színjátszókat természetesen egyénileg is díjazták:

  • Legjobb női főszereplő: Fejér Orsolya (Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad, Kovászna)
  • Legjobb férfi főszereplő: Lutsch István Barna (Refi Színpad, Marosvásárhely)
  • Legjobb férfi mellékszereplő: Nagy Milán Erol (Színarany Amatőr Színjátszó Társulat, Nagyszalonta)
  • Legjobb női mellékszereplő: König Glória (Bartók Diákszínpad, Temesvár)

A Harag György Társulat Zsehránszky István-különdíját Buta Csaba Sándor, a szászrégeni Fantázia tagja vehette át, a Bessenyei István-emlékdíjat pedig idén Márton Csilla, a marosvásárhelyi Refi Színpad felkészítője kapta.

 

A díjak kapcsán fontos kiemelni, hogy a fiatal tehetségek nemcsak oklevelekkel és új tapasztalatokkal térhetnek haza: lévén, hogy a fesztivált az Oktatási Minisztérium is támogatja, az első három helyezést elérő csapat tagjai pénzjutalomban is részesültek. Emellett az elnyert oklevelek hivatalos elismerést is jelentenek, így beszámíthatók az egyetemi jelentkezés során.

 

A szervezők már most biztosak benne, hogy 2026 májusában visszatér a Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál, így az erdélyi és partiumi diákszínjátszó társulatok akár már most elkezdhetik a felkészülést. A verseny jövőre is új élményekkel, értékes tapasztalatokkal és díjakkal várja a fiatal tehetségeket.