Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A tragédia után ellenőrzik az LPG-állomásokat. Már több mint 320.000 lej értékben bírságoltak Szatmár megyében

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 25. 2023. Hétfő 10:56
A tragédia után ellenőrzik az LPG-állomásokat. Már több mint 320.000 lej értékben bírságoltak Szatmár megyében

Augusztus 26-án borzalmas tragédia történt a crevediai LPG-állomáson: az alkalmazottak épp cseppfolyósított gázt fejtettek át egyik tartályból a másikba, akkor több robbanás is történt, mely 5 személy halálát és mintegy 50 ember sérülését okozta. Az emberáldozatokon túl a robbanások és az azt követő tűz hatalmas anyagi károkat is okoztak: házak tucatjai mentek tönkre.

 

Mivel a szóban forgó LPG-állomás 2020 óta tűzvédelmi engedély nélkül üzemelt, ezért a hasonló tragédiák megelőzése érdekében országos szintű ellenőrző akciót indítottak.

 

Szatmár megyében az ellenőrzést végző bizottságban 11 intézmény képviselői kaptak helyet, egyebek mellett a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR), a Közúti Szállítást Ellenőrző Állami Felügyelőség, a környezetvédelmi őrség, a katasztrófavédelem, a rendőrség, a környezetvédelmi ügynökség, az adócsalás elleni igazgatóság, a szatmári belső vámiroda és a munkaügyi felügyelőség (ITM).

 

A prefektúra tájékoztatása szerint megyénkben augusztus 30-tól október 31-ig tartanak az ellenőrzések, a napi adatokat pedig folyamatosan centralizálják és továbbítják a Belügyminisztériumnak. A hivatal legfrissebb, hétfői tájékoztatása szerint mostanáig 45 céget és 7 szállítójárművet ellenőriztek, ezzel több szabálysértésre is fényt derítve.

 

A környezetvédelmi őrség több esetben megállapította, hogy az egységek naprakész környezetvédelmi engedély nélkül vagy lejárt engedéllyel működtek, illetve arra is volt példa, hogy a szabályzatban foglaltakkal ellentétben hiányoztak a működési paraméterek folyamatos megfigyeléséről szóló dokumentumok.

 

A katasztrófavédelem hasonlóan súlyos felfedezéseket tett: több egység tűzvédelmi engedély nélkül üzemelt, a berendezéseket nem megfelelően használták, nem tartották be a dohányzásra és nyílt láng használatára vonatkozó előírásokat, nem ellenőrizték a tűzvédelmi berendezéseket vagy akár ezek teljes mértékben hiányoztak, nem tudták felmutatni a berendezések és szerszámok karbantartásáról szóló nyilvántartást, és a személyzetet sem képezték ki arra vonatkozóan, hogy mit kell tenniük egy esetleges tűz esetén.

 

Az ISCIR munkatársai az elektromos berendezések nem megfelelő üzemeltetése miatt emeltek szót, az ITM pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az alkalmazottak nem részesültek megfelelő betanításban és időszakos orvosi vizsgálatnak sem vetették őket alá. Ugyancsak a munkaügyi felügyelők számoltak be arról is, hogy a munkaszüneti napokon is dolgozó alkalmazottakat nem kompenzálták, illetve nem adták meg a heti 48 órás pihenőt sem.

 

Szatmár megye területén eddig 124 írásbeli figyelmeztetést és 19 pénzbírságot szabtak ki, utóbbiak értéke 322.500 lej – tudatja a prefektusi hivatal. Hozzáteszik, bűncselekményekre eddig nem derült fény, viszont egy Vámfalu községben működő egység működési engedélyét az ott tapasztalt szabálytalanságok nyomán ideiglenesen felfüggesztették.