Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Lezárult a robotika pályázat: látványos fejlődést értek el a résztvevő gyerekeknél

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
December. 09. 2024. Hétfő 09:05
Lezárult a robotika pályázat: látványos fejlődést értek el a résztvevő gyerekeknél

A végéhez érkezett az a RIDEX Erasmus+ pályázat, amelybe a Kölcsey Ferenc Főgimnázium is bekapcsolódott, s amely által azt vizsgálták, hogyan hat a robotika komplex használata a gyerekek fejlődésére, kreativitására, logikus gondolkodására, illetve nyelvtudására.

 

A pályázat záró akkordjára Bécsben került sor nemrégiben, ahol a résztvevő partneriskolák mellett, Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője, Sárosi Melinda, Szőke Réke tanítónők, valamint Juhász Paula és Tódor Erika tanárnők képviselték a szatmárnémeti tanintézményt. A tapasztalataikról számoltak be.

 

 

„A Kölcsey Ferenc Főgimnázium egy olyan Erasmus+ pályázat részese volt, amely török, magyar, szlovák és osztrák partnerekkel együttműködve zajlott, s azt vizsgálta, hogyan hat a robotika használata a gyerekek kreativitására, logikus gondolkodására, illetve hogyan fejleszthető a szövegértés, a nyelvtanulás, a nyelvi készség, az algoritmikus és kreatív gondolkodás, ha a szövegeket robotok segítségével dolgozzák fel“ - ismertette a projekt lényegét az igazgatónő. 

 

A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban Sárosi Melinda, Szőke Réka tanítónők, valamint Demeter Csaba informatika tanár voltak a projektvezetők.

 

A RIDEX elnevezésű projekt 2022 februárjában indult, s még ugyanazon év márciusában a pályázatban résztvevő pedagógusok Isztambulban egy képzésen és munkamegbeszélésen vettek részt. A második találkozóra Ausztriában került sor.

 

A harmadik személyes találkozáson alapuló megbeszélést 2024 februárjában Szatmárnémetiben rendezték meg. A projektben szerelő tanintézmények mindegyike képviseltette magát ezen, illetve többek közt az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának munkatársai is részt vettek a megbeszélésen, aki a projekt során a hatásmérést végezték.

 

A RIDEX egy nagyon komplex módszertan, egész pontosan egy adott szöveget, a Kölcsey esetében helyi népmeséket, román nyelven dolgoztak fel, öt alkalomon keresztül. A gyerekek az adott mese alapján román nyelven egy forgatókönyvet készítettek, ehhez az ArTeC-robotok segítségével elkészítették a szerepelő egységeket, majd programozással mozgatták a robotokat. A résztvevő gyerekeknek így nemcsak a számítógépes, programozói készsége bővült, de a nyelvi, a szociális, a csapatmunkához való hozzáállás is látványosan fejlődött.

 

 

Sárosi Melinda elmondta, hogy a kisdiákok látványosan fejlődtek a pályázat során. Miközben az első évben még többször kérték a pedagógusok segítségét, addig a második évben már az önálló munkavégezés hangsúlyosabb volt. Emellett különösen fejlődött a csapatban való tevékenykedés, a szociális érzék, a kreativitás, és nem elhanyagolható módon a román nyelvi ismeretek.

 

A pályázat révén egy módszertant is kidolgoztak, amely fejleszthető és továbbadható a pedagógusoknak, s akár a későbbiekben beépíthető a tananyagba is.