Lázár János: Jobb város ma Szatmárnémeti, mint volt 8 esztendővel ezelőtt - Videó


Szerda délután ismét lakossági fórumot tartott Szatmárnémetiben az újabb polgármesteri mandátumára készülő Kereskényi Gábor. A Titulescu téri eseménynek a Szatmár megyei politikusok mellett egy kiemelt vendége is volt: Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere
A templom előtt összegyűlt hallgatóságot mindenek előtt Kereskényi Gábor üdvözölte, majd röviden lajstromba vette mindazokat a fejlesztéseket, amelyeket az elmúlt nyolc évben az adott lakóövezetben kiviteleztek. Kiemelte az utak és járdák rendbetételét, a Rákóczi Ferenc Általános Iskola új épületét, a Diana utca és a Transilvania sugárút összekötését, majd pedig azokról a jövőbeli tervekről is beszélt, melyek tovább javítják a szatmáriak életminőségét. A polgármester egyrészt a Szamos árterének rendbe tételét és szabadidős övezetté alakítását nevezte meg, másrészt kiemelte azt a gyalogos- és kerékpáros hidat is, mely a 16-os lakónegyeddel fogja összekötni a Tisztviselőtelepet.
„Azzal büszkélkedhetünk, hogy nem csak csak víziónk van a jövőre nézve, nem csak stratégiánk, hanem van egy olyan csapatunk is, akikkel ezt végig is tudjuk vinni. Vannak szakemberek, helyi önkormányzati képviselőjelöltjeink, városi tanácsosjelöltjeink, van egy jó megyei tanácselnökjelöltünk Pataki Csaba személyében, ősszel pedig lesznek nagyon jó képviselőjelöltjeink is. Az is nagyon fontos, hogy Brüsszelben is legyen hangja Szatmárnak és Szatmár megyének” – nyomatékosította Kereskényi Gábor, arra kérve a fórumon megjelent polgárokat, hogy az elkövetkező időszakban, s különösképp június 9-én támogassák az RMDSZ csapatát.
Az újrázni készülő polgármester ezt követően átadta a szót Lázár Jánosnak. Magyarország építési és közlekedési minisztere mindenek előtt arra hívta fel a választópolgárok figyelmét, hogy „nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választást”, azaz abban a hitben senki ne maradjon távol az urnáktól június 9-én, hogy az RMDSZ csapata úgyis nyerni fog, Kereskényi Gábort és Pataki Csabát a szavazófülkében is támogatni kell egy-egy jó helyre tett pecséttel.
„Mi Budapesten úgy látjuk, hogy azok a vezetők, akiket magyar emberként megbíztak ennek a városnak és ennek a megyének a vezetésével, azok bizonyítottak, letették a névjegyüket és a voksukat. Magyar és román szavazók egyaránt jól jártak azzal, hogy Kereskényi Gábor vezeti Szatmárnémetit. Büszkék lehetnek erre a munkára. Mindenkinek jobb lett az élete, jobb város ma Szatmárnémeti, mint volt 8 esztendővel ezelőtt, és a megye településein is látványos beruházok és fejlődések valósultak meg. Mi Budapesten nagyon büszkék vagyunk a polgármester úrra, hogy egy olyan városban, ahol mi magyarok ma már sajnos kisebbségben vagyunk, képes volt bizonyítani. [...] Gábor olyan ember, aki, amikor reményeink szerint megválasztják június 9-én, másnaptól mindenkinek a polgármestere lesz. Azoknak is, akik rá szavaztak, és különösképp azoknak, akik nem rá adták a voksukat. Olyan polgármesterre, megyei elnökre van szükség, aki üzeni, hogy az is nyugodjon meg, aki nem rá szavazott. A mi jelöltjeink, a magyarok jelöltjei Szatmár megyében olyan politikusok, akikkel még azok is jól járnak, akik nem rájuk szavaztak” – nyomatékosította a miniszter.
Az együttműködés lehetőségei
Lázár János beszédében beszámolt mindazokról az együttműködési lehetőségekről, melyek összeköthetik a román–magyar határ két oldalát. A miniszter először is Magyarország azon szándékáról beszélt, hogy a júniustól kezdődő féléves EU-elnökség idején Románia bekerüljön a schengeni övezetbe, hiszen a határ jelenleg nagyban megnehezíti a térség közös gazdasági és ipari fejlesztését. „Megalázó és méltatlan az, amit Brüsszel Romániával művelt Schengen-ügyben” – fogalmazott Lázár, és célként megfogalmazta, hogy a két ország között minél több helyen, minél egyszerűbben és minél gyorsabban lehessen átlépni.
„A fejlesztésnek és átalakításnak, ami szolgálja majd a munkaerőpiacot, az ipart és a gazdasági együttműködést, az egyik legfontosabb beruházása az M49-es, tehát az M3-as és Szatmárnémeti összeköttetése. Ez a beruházás 400 milliárd forintot jelent a magyar adófizetők pénzéből” – mondta el a miniszter, hozzátéve, hogy az első 48 kilométeres szakaszon már folyik a kivitelezés, és 2026-ra kész is lesz. A második, határig tartó szakasz kivitelezési tervei készen vannak, a tendereztetés megvalósult, a kormánynak pedig most kell döntenie a forrásbiztosításról. Figyelembe véve, hogy hasonló lépések történtek a román oldalon is, ez azt jelenti, hogy 2026-2027-re össze lehet kapcsolni autópályával a két térséget.
Zárásként Lázár János a magyar kormány támogatásáról biztosította Kereskényi Gábort, hangsúlyozva, hogy szeretnének a „román állam törvényei szerint, legális formában újabb befektetéseket eszközölni a régióban”, egyrészt a lakossági életminőség, másrészt a vállalkozói prosperitás növelése érdekében.
Nem tudni, a szavazófülke magányában ki hogy dönt
Az építési és közlekedési miniszter után Pataki Csaba vette magához a szót. A magyarországi sztrádára történő csatlakozás kapcsán a tanácselnök kiemelte, hogy nem csak a határ irányába történik Szatmár megyében úthálózat-bővítés, hanem Nagybánya felé is, így növelve a régió életképességét.
Visszatérve a helyhatósági választásokhoz, Pataki Csaba mindenkit arra buzdított, hogy június 9-én senki ne maradjon otthon, hiszen nagyon sokan összefogtak az RMDSZ ellen. Az ellenfelek egy részét láthatjuk, mások a háttérből szervezkednek, így számítani csak a saját közösségünkre tudunk. „Nagyon sok román ember, ha szemtől szembe nézek vele, elismeri a munkánkat, de a szavazófülke magányában nem lehet tudni, hogy pontosan mi jut éppen eszébe. Viszont a magyar embernek több mint valószínű, az jut eszébe, hogy a magyar csapatot erősítse” – fogalmazott Pataki Csaba.
Az újabb mandátumért versenybe szálló megyei tanácselnök üzenetet intézett a megyei fiataljaihoz is: arra kérte őket, maradjanak itthon, ahol egy fejlődő megyeközpont és egy fejlődő megye várja őket, ahol élhető jövőképet nyújthatnak gyermekeiknek is.
A lakossági fórum második felében Kereskényi Gábor és Lázár János a hallgatóság részéről érkező kérdésekre válaszolt. Szóba került többek között a schengeni csatlakozás, az egyre nagyobb teret hódító szélsőséges pártok jelenléte, a kábítószer elleni harc, a Florisal helyzete és a Szatmárnémetiben épülő bölcsődék is.