Látványos gyalogos-felüljárót tervez a Crinul kereszteződéshez Szatmárnémeti önkormányzata


A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal egy nagyszabású beruházás keretében, egy mutatós felüljáró építése által tenné gördülékenyebbé és biztonságosabbá a Crinul kereszteződésen áthaladó forgalmat.
A hivatal ezen a héten tájékoztatta a közvéleményt arról, hogy „A Golescu híd kerékpárútjának korszerűsítése, valamint egy gyalogos és kerékpáros felüljáró építése a Crinul kereszteződésben” nevű projekt megvalósítása érdekében benyújtották az illetékes hatósághoz a környezetvédelmi engedély kiadására irányuló kérelmet.
A környezetvédelmi ügynökség weboldalán fellelhető dokumentáció szerint a mintegy 5 méteres magasságban futó felüljárót mind a gyalogosok, mind a kerékpárosok egyaránt használhatnák annak érdekében, hogy biztonságban átjussanak a kereszteződésen, hiszen mint arra maga a szöveg is rávilágít, a gyalogátkelők jelenlegi elhelyezkedése amellett, hogy akadályozza az autós forgalom folyamatos haladását, a gyalogosok és a biciklisek közúti biztonságát is veszélyezteti.
Mint tehát említettük, a különböző átmérőjű, kör alakú platformokból kialakított felüljárón a gyalogosok és a kerékpárosok is átkelhetnek majd egyik oldalról a másikra. Előbbiek számára 3,5 méter széles sétányokat alakítanak majd ki odafent, utóbbiak számára pedig egy kétsávos, összesen 2,5 méter széles kerékpárutat. Ami a feljutást illeti, a tervek szerint a kerékpárosok és gyalogosok rámpákon juthatnak majd fel a szerkezetre, a mozgáskorlátozottak számára pedig négy liftet telepítenek majd. A felüljáró természetesen az éjszakai órákban ki lesz világítva, ehhez energiahatékony lámpatesteket és napelem termelte energiát fognak használni.
A dokumentumot átlapozva úgy tűnik, a terv összeállításakor a környezetvédelmet is szem előtt tartották. Az önkormányzat reményei szerint ugyanis a Golescu híd járdáinak korszerűsítése és a felüljáró megépítése nyomán a jelenleginél többen választanák a gyalogos vagy kerékpáros közlekedési formát, ez által csökkenne a szén-dioxid-kibocsátás és javulna a zóna levegőjének minősége. Utóbbi célt szolgálná egyébként az is, hogy a felüljárón kis- és közepes méretű, az adott körülményeket jól bíró cserjék felhasználásával zöldövezeteket alakítanának ki.
A projekt becsült összértéke több mint 25,4 millió lej áfával együtt.

