Lakosságarányosan továbbra is Romániában halnak meg a legtöbben közúti balesetben az EU-ban


Megközelítőleg 20.600 személy vesztette életét tavaly közúti balesetben az Európai Unióban, 3 százalékkal több, mint 2021-ben, de 10 százalékkal kevesebb, mint a világjárvány előtti évben, 2019-ben - derül ki az Európai Bizottság kedden közzétett előzetes adataiból - írja az Agerpres.
Az országok halálozási arányának összesített rangsora nem változott jelentősen a világjárvány előtti időszakhoz képest: 2022-ben továbbra is Svédországban (21 halálos baleset/millió fő) és Dániában (26 halálos baleset/millió fő) voltak a legbiztonságosabbak közutak, a legkevésbé biztonságosak pedig Romániában (86 halálos baleset/millió fő) és Bulgáriában (78 halálos baleset/millió fő). Az uniós átlag egymillió lakosra vetítve 46 közúti haláleset volt.
Tavaly az EU egészében 3 százalékkal nőtt a közúti halálesetek száma az előző évhez képest, nem utolsósorban azért, mert a világjárványt követően helyreállt a forgalom szintje. Fontos megjegyezni, hogy a koronavírusjárvány időszakában elért eredmények (többek között a 2019-2020-as időszakban regisztrált 17 százalékos csökkenés) nagy része nem veszett el. 2019-hez képest 2022-ben 10 százalékkal mérséklődött a halálesetek száma.
Ez az eredmény azonban rendkívül egyenlőtlenül oszlott el a tagállamok között. A legnagyobb mértékű, több mint 30 százalékos csökkenést Litvániából és Lengyelországból jelentették, és Dániában is 23 százalékos mérséklődés volt tapasztalható. Ezzel szemben az elmúlt három évben a közúti halálesetek száma Írországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában és Svédországban viszonylag változatlan maradt vagy nőtt.
A rendelkezésre álló 2021-es adatok alapján (a 2022-es részletes adatok még nem állnak rendelkezésre) az EU-ban a halálos kimenetelű közúti balesetek 52 százaléka vidéki utakon történt, míg 39 százaléka városokban és 9 százaléka autópályákon. A halálos közúti balesetekben elhunytak háromnegyede (78 százalék) férfi volt; 45 százaléka autóban utazó személy (járművezető és utas) volt, 18 százalékuk gyalogos, 19 százalékuk kétkerekű gépjárművel (motorkerékpárok és robogók) közlekedő személy, 9 százalékuk pedig kerékpáros.
A városi területeken azonban nagyon eltérő a helyzet, mivel a veszélyeztetett úthasználók (gyalogosok, kerékpárosok és kétkerekű gépjárművek vezetői) az összes halálos áldozat csaknem 70 százalékát teszik ki. A városi közúthasználókat érintő haláleseteket túlnyomórészt autó- és tehergépkocsi-balesetek okozzák, ami rávilágít arra, hogy fokozni kell a veszélyeztetett úthasználók védelmét.
Bár örvendetes, hogy számos tagállamban nőtt a kerékpározás aránya a közlekedésben, komoly aggodalomra ad okot az uniós utakon életüket vesztett biciklisek számának alakulása. Ez az egyetlen olyan úthasználó csoport, amelynek esetében az elmúlt évtizedben nem csökkent jelentősen a halálos kimenetelű balesetek száma, ez pedig különösen a megfelelő infrastruktúra tartós hiányának tulajdonítható. A Franciaországból származó előzetes adatok például azt mutatják, hogy 2019-hez képest 2022-ben 30 százalékkal nőtt a kerékpáros halálesetek száma.
Húsznál is több emberéletet követeltek tavaly a közlekedési balesetek Szatmár megyében
A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség 2022-es évre vonatkozó kimutatása szerint tavaly 348 személyi sérüléssel járó közlekedési baleset történt megyénkben. A 2021-hez képest 2022-ben 22-vel csökkent a súlyos közlekedési balesetek száma, de még így is mintegy 77 esetről beszélhetünk. A könnyebb sérülésekkel járó balesetek száma aggasztó módon megnövekedett: a 2021-ben jegyzetthez képest tavaly 74-gyel több, szám szerint 271 könnyű baleset történt. A balesetekben 380-an sérültek meg könnyebben (143-mal több, mint egy évvel korábban), 57-en súlyosan (24-gyel kevesebben, mint 2021-ben), és sajnos 25 személy olyan súlyos sérüléseket szerzett az elszenvedett balesetben, hogy életüket már nem lehetett megmenteni.
A tavalyi év folyamán a közlekedési rendőrség munkatársai 384 bűncselekményt konstatáltak:
- 161 – ittas vezetés (az ittas vezetés kihágás helyett már bűncselekménynek számít, ha a véralkolszint meghaladja a 0,80 mg/l-es értéket. Ez kb. 0,40 mg/l-es értéknek felel meg az alkoholszondás vizsgáztatás során, így ezen érték felett a rendőrség már vérmintavételre is kíséri a járművezetőt)
- 68 – nem megfelelő kategóriájú, visszavont, érvénytelenített vagy felfüggesztett jogosítvánnyal történő vezetés
- 55 – jogosítvány nélküli vezetés
- 49 – tudatmódosító szer hatása alatti vezetés
A közlekedési rendőrök egyetlen év alatt 35.101 pénzbírságot szabtak ki. Ebből 13.583-at gyorshajtásért, 4.633-at a biztonsági öv be nem csatolásáért, 2061 alkalommal a szabálytalankodó bicikliseket büntették meg, 986-szor pedig a gyalogosokat. A felfüggesztett jogosítványok száma a tavalyi évben elérte a 3.992-t, a visszatartott forgalmi engedélyeké pedig az 522-t.