Kutatók Éjszakája: az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület is csatlakozott a nemzetközi programhoz


Különleges eseménynek adott otthont szeptember utolsó napján a sárközújlaki Lacul lui Pintea, ugyanis az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület itt, e szálló konferenciatermében szervezte meg a „Kiemelkedő szatmári teljesítmények a kutatás, az innováció és a kreativitás terén, a fenntartható fejlődés érdekében” nevű ökoakciót. A kezdeményezés a Babes-Bolyai Tudományegyetemmel partnerségben, a Kutatók Éjszakája nevű nemzetközi programsorozat részeként valósult meg.
"A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Idén is szeptember utolsó hétvégéjén lehet bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba. Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. Az Európai Unió Bizottságának Marie Skłodowska-Curie Akciói által kezdeményezett rendezvény legfontosabb célja, hogy a kutatók és fejlesztők sokszínű munkája vonzóvá váljon a fiatalok számára – fiúknak és lányoknak egyaránt" - olvasható a program ismertetőjében. A nemzetközi szinten zajló eseménysorozathoz 20 romániai megye csatlakozott.
A több mint 200 fő részvételével zajló eseményen tiszteletét tette Pataki Csaba megyei tanácselnök, Marita Cristian, aki Radu Roca prefektus üzenetét tolmácsolta, Piricsi Arthur sárközújlaki polgármester, illetve jelen voltak azon iskolák kémia, fizika, biológia szakos tanárai, illetve diákjai, akik részt vettek az Élet Fája Egyesület által indított, Légy te a változás magadért, értünk, egy zöld jövőért! című ökológiai nevelési programban, mely idén már a második alkalommal kerül megszervezésre.
A magyarországi delegációban Rozinka Illés Zsolt, a nyíregyházi környezetvédelmi hivatal igazgatója, a nyíregyházi önkormányzat képviseletében Gál Tibor és Ladik Szabolcs, valamint a fehérgyarmati Interaction 2050 Egyesület elnöke, Uray Károly kaptak helyet.
A program első felében zajló konferencián az alábbi bemutatókat tekinthették meg a résztvevők:
- Megismerés és igazság - alkalmazott kémiai szakkör – a természettudományokkal foglalkozó fiatalok tudományos kreativitási központja. Bemutatta: Átyim Pál tanár,
- Korszerű informatikai módszerek a környezeti problémák megoldására. Bemutatta: Ladik Szabolcs,
- A gyógyolajok hidegsajtolással történő előállításának ökológiai módszerei. Bemutatta: Vasvari Ioana, a Zana Verde Kft. menedzsere,
- Ursa Major – Adjuk vissza a Kárpátokban élő medvék méltóságát. Bemutatta: a Mihai Eminescu Főgimnázium diákcsapata,
- Tisztítórendszer természetes regenerációval. Bemutatta: Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület elnöke, illetve Ovidiu Duma, Erdőd polgármestere. Ez egyébként az első ilyen jellegű projekt Romániában, melyet az Anghel Saligny programból finanszíroznak, és ami a remények szerint Lajosmajor (Baba Novac) településen környezetbarát módon oldja meg a szennyvíztisztítást.
A program második felében a sárközújlaki Petőfi Sándor Általános Iskola három osztályának diákjai különleges kísérleteket vehettek szemügyre a helyszínen felállított tudományos standoknál. A nap végén természetesen a kikapcsolódás sem hiányozhatott: a résztvevők Stancovici Ionut és a CaiacSMile Egyesület jóvoltából a közeli tavon kajakozhattak, ezzel is megünnepelve az Európai Mobilitási Hetet.
A szervezők saját bevallása szerint egy rendkívül sikeres napot tudatnak a hátuk mögött, és reményeik szerint a résztvevők szívesen emlékeznek majd vissza az egész napot kitöltő, közös tevékenységekre.