Különleges táborok, Erdélyi Néptánctalálkozó és új képzések. Mozgalmas időszakon van túl a Rekettye Kulturális Egyesület


Sűrű időszakon van túl a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület, hiszen augusztus második felében és szeptember elején is több tábort szerveztek, részt vettek az Erdélyi Néptánctalálkozón, s az új tanévben pedig tizenöt képzést kínálnak az érdeklődőknek.
Az egyesület több néptánc- és kézművestábora mellett, amelyet a nyár során rendezett, három igazán különleges tematikájún is túl van, amelyekre az utóbbi időszakban került sor, tudtuk meg Székely Sárától, az egyesület vezetőjétől.
Szenior néptánctábor
Az egyik közülük a szenior korosztály számára meghirdetett néptánctábor, amelyet mesebeli környezetben, Hejcén, egy zsákfaluban szerveztek meg augusztus második felében. Igazán bensőséges és családias hangulat alakult ki a táborozás során, annak ellenére, hogy az itt résztvevő nyolc házaspár akkor találkozott először. Nemcsak nagykárolyiak vettek részt, érkeztek táborozók a magyarországi Encsről és Tokajból is.
Maier Reimond és Katalin irányítása mellett pedig a táborozók magyarpéterlaki táncokat sajátíthattak el. Nemcsak a hely tette varázslatossá és különlegessé ezt a tábort, hanem egyik részvevője is. Hiszen a táborlakók között volt Makoldi Sándor szobrászművész, aki munkásságáról mesélt az esti borozgatások mellé, illetve bemutatta egyik alkalommal, hogy hogyan készült el a Nyíregyházán, a Hősök terén felállított Nemzeti összetartozás emlékmű is.
Könnyedén románul tanulni
Idén is igen népszerűnek bizonyult az augusztus végén, a Communitas Alapítvány által támogatott román nyelvtábor, amelyet magyar ajkú 12-13 éves fiataloknak rendeztek, amelyen tíz főben limitálták a résztvevők számát. Székely Sára hozzátette, hogy ugyan igény lenne rá, viszont nem szeretnék ennek a tábornak a képzési színvonalát lerontani, ezért egyelőre nem tudják bővíteni a táborlétszámot.
Visszatérő oktatóként Végh Éva foglakozott a táborlakókkal. Egyedi oktatási módszerével könnyedén, játékosan, stresszmentesen sajátíttatja el, bővíti a gyerekek román nyelvtudását. Tavalyi táborhoz hasonlóan, idén is számos foglalkozás kísérte végig az oktatást. Fővonalként pedig egy bábelőadás összeállítása volt a központban, amelyhez minden hozzávalót, kezdve a bábokat, a színdarab szövegét, az előadáshoz szükséges kellékeket, mind maguk készítettek, írtak és aztán pedig elő is adták. Így komplex módon, szinte magukba szíva a román nyelvet a gyerekek.
Nagycsaládos tábor
Nagykároly környékén kevés olyan program akad, amelyben kizárólag a nagycsaládosokra fókuszálnának, tudtuk meg Székely Sárától. Ezért is rendezik meg számukra évente a Nagycsaládos tábort, amelyre idén szeptember első hetében került sor, Pomázon, a Magyar Vár Alapítványnál. A helyszín határozta meg, hogy a táborba öt nagycsalád jelentkezhetett.
A vezetett gyógynövénytúra, kosárfonás, könyvbemutató, szalonnasütés mellett kirándulást is szerveztek a gyönyörű kilátást nyújtó Dobogókőre, végigmentek a nagycsaládosok számára igazi kihívást jelentő, de a Pilis egyik legszebb, legvadregényesebb, szűk, kanyonszerű szurdokán, a kultikus helyként is ismert, misztikus Holdvilág-árokon. A tábort a Gold-T Farm gyógyszertár és a a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége támogatta.
Néptánctalálkozó
Az egyesület néptáncosai és zenészei sem maradhattak le Erdély legnagyobb néptáncos találkozójáról, amelyet Székelyudvarhelyen a szeptember első hétvégéjén rendeztek meg. A hatalmas, nyárzáró néptáncos-népzenés megmozdulásra több száz népzenész, hivatásos és amatőr néptáncos érkezett Erdély minden pontjáról.
Újra induló képzések
Az új tanév beköszöntével új képzések indulnak majd az egyesületnél. Tizenöt oktatóval tizenöt képzésre várják majd a jelentkezőket. Egy tanéven keresztül különböző népi hangszereken való játszást sajátíthatnak el az érintettek, illetve gyöngyfűzés, szövés, bútorfestés, horgolás, gyertyakészítés, valamint tojásírásról szóló tanfolyamok is lesznek.