Különleges kiállításokkal készültek a véndiákok számára


A 30. Jubileumi Véndiáktalálkozó legjobban várt része kétségtelenül a rég nem látott osztály- és évfolyamtársak, régi barátok viszontlátása volt, a szervezők azonban gondoltak azokra is, akik két beszélgetés között valami mással ütnék el az időt.
Ennek jegyében az Iparosotthonban egyszerre több kiállítás is várta a látogatókat. Az első a Muhi Sándor Szatmári arcképek című portrésorozatából nyílt tárlat volt, melynek keretében 70 arcképet tekinthettek meg az érdeklődők.
Muhi Sándor a kilencvenes évek elején nem kevesebb mint 210 jeles szatmári személyiség portréját készítette el A4-es tusrajzok formájában. Ezekből került kiválogatásra 70 a véndiáktalálkozó során bemutatásra kerülő tárlatra.
„Akkoriban felénk mindenki Európába igyekezett, meg kellett mutatni, hogy szellemi, kulturális, nemzetiségi értékeink révén már rég ott vagyunk. Mivel szoktam rajzolni, ehhez akkor a legkézenfekvőbb, leghatékonyabb, legközvetlenebb eszköznek ezt a sorozatot tartottam.
Azért kellett megrajzolni, mert az arcképekhez méretben, minőségben, technikában rendkívül heterogén anyag állt a rendelkezésre: metszetek, fotók, vázlatok, festmények, csoportképek 2-3 milliméteres homályos portréi. Ezt kellett egységesíteni, elfogadható formában tálalni az érdeklődők számára. Persze több megoldás is lehetséges, ha a portrék természet után készülnek, de itt egészen másról van szó. Nagyon kevés időm volt rá, folyamatosan csengett a telefon, amelyen hol engem, hol az újságíró feleségemet keresték. Olyan mennyiségben érkeztek akkoriban a különféle felkérések, ötletek, feladatok, javaslatok, ajánlatok, hogy csak kapkodtuk a fejünket. Az arcképek megrajzolására esténként jutott kevés idő, a térdemre tett mappán tussal, csőtollal dolgoztam kisebb-nagyobb megszakításokkal, évekig.
Az utóéletük azt bizonyítja, hogy nem volt rossz döntés, a széleskörű felhasználásukon néha magam is meglepődök. Már jó ideje önálló életet élnek a Wikipédián, különböző kiadványokban, világhálós oldalakon” – magyarázta az alkotó a kiállítás megnyitóján.
Muhi Sándor portrékiállítását követően sor került a Szamos Diákirodalmi Kör Szatmári tollak című könyvkiállítására is, melyet Elek György publicista, a Szamos folyóirat főszerkesztője nyitott meg. Ennek részeként a fiatalok egy versösszeállítást adtak elő Besenyődi Judit műveiből, majd Medve A. Sándor mutatta be a Konfirmáltak anyakönyve 3. kötetét.
A helyszínen meg lehetett tekinteni továbbá az EKEART-ot, azaz az Erdélyi Kárpát Egyesület fotókiállítását, illetve a 30 éves határkőnél című cserkésztörténeti kiállítást is.