Különleges és lebilincselő film vetítésével emlékeztek az 56-os forradalomra


Benépesült október 23-án, hétfőn délután hat órakor a Németi Református Egyházközség gyülekezeti terme, hogy méltó és különleges módon emlékezzenek meg az 1956-os magyar forradalom 67. évfordulójára, amely eseményt a Szatmárnémeti RMDSZ, a Németi Református Egyházközség és a Szent István Kör közösen szervezett.
Házigazdaként Kiss József, lelkipásztor köszöntötte a népes egybegyűlteket, s elgondolkodtató szavakkal indította meg az este folyamát, miszerint rendszerek folyamatosan váltják egymást: diktatúrák, demokráciák, de már azt is megtapasztaltuk, hogy egyszer minden rendszer elmúlik, csak egy stabil pontot ismerünk az örökkévaló Istent.
Csorján Árpádnak, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium történelem szakos tanára vette át a szót, s az évfordulók során, ezúttal `56-os forradalom kapcsán mindig felmerül benne a kérdés, hogy mi az, ami újdonságként hathat az emlékezés során. Idén pedig a későbbiekben levetített Száműzött diktátor című dokumentumfilm vetítése az, ami különlegességet és újdonságot jelent a megemlékezés során.
A dokumentumfilm a hírhedt diktátor, Rákosi Mátyás talán legkevésbé ismert életszakaszát, 15 évig tartó szovjet száműzetését mutatja meg. Csorján Árpád röviden ismertette magát a filmet, annak elkészülési módját.
Ugyan maguk a filmkockák már jó ideje elérhetőek és kikérhetőek voltak, viszont nem voltak nyilvánosak, s most ezen dokumentumfilm ezt lehetővé teszi. Hozzátette, hogy a film legértékesebb része, hogy olyan iratok is feldolgozásra kerültek benne, amelyeket Kádár János halálig páncélszekrényében őrzött.
A film megtekintése előtt Loga Szilárd, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja szavalta el Petri György Nagy Imréről című versét.
A száműzött diktátor minden képkockája magával ragadó, s „székhez szegező“, s Rákosi Mátyás életének azon szakaszába nyújt részletekig menő betekintést, amelyet eddig a nagyközönség egyáltalán vagy csak kevéssé ismert.
A Bartal Csaba által rendezett dokumentumfilm a család privát filmanyagai, valamint Rákosit a Magyar Kommunista Párt élén követő Kádár János által őrzött iratok összedolgozásából készült el. Teljes képet kaphatunk a „nyaralásnak“ álcázott szovjet száműzetés okairól, körülményeiről, a háttérben zajló politikai viszonyokról. Arról az egyre elkeseredettebb próbálkozásáról, melynek során számtalanszor kérvényezte Rákosi, hogy haza térhessen Magyarországra, s az indokokra is kitér a film, hogy ezt miért tagadták meg mindannyiszor. Még a halála és temetése körüli kálváriáról is megtudhatunk néhány érdekes tényt.
Azonban a film végeztével Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke óva intett bárkit is attól, hogy csak egy percig is sajnálja a diktátort, s érintőlegesen, csak néhány szóba emlékeztetett rémtetteire, s egyben mindenkinek megköszönte az eseményen való megjelenését.