Különadót vetnének ki a tehetős nyugdíjasokra a német nyugdíjrendszer megmentéséért


A baby boomer generáció nyugdíjba vonulásával jelentősen megterhelődnek a nyugdíjkasszák, ezért a német gazdaságkutató intézet (DIW) új javaslattal állt elő - írja a hirado.hu.
A német nyugdíjrendszer komoly nyomás alá került. A berlini székhelyű intézet szakértői most egy úgynevezett „Boomer-Soli”, azaz boomer szolidaritási adó bevezetését vetették fel, amellyel enyhíteni lehetne a nyugdíj korhatárba lépő, nagy létszámú baby boomer generáció (1946–1964 között született emberek) által okozott terheket. A javaslat célja, hogy a nyugdíjrendszer stabilitását úgy lehessen biztosítani, hogy az ne rójon további terhet a fiatalabb generációkra – írja a német Welt.
A DIW szerint a javasolt reform két lehetséges változatban valósulhatna meg, amelyek mindegyike az idősebb generáció tagjai közötti újraelosztást célozza. Az egyik megoldás egy „Boomer-Soli” különadó bevezetése, amely a bizonyos szint feletti nyugdíj- és időskori jövedelmekre vonatkozna. Ez a megoldás viszonylag gyorsan bevezethető lenne. A befolyt összeget nem az általános költségvetésbe, hanem egy célzott külön alapba irányítanák, amelyet kizárólag az időskori jövedelmek újraelosztására lehetne felhasználni. A tervezet szerint adómentességi határokat is bevezetnének, így elsősorban a legfelső jövedelmi ötödbe tartozók fizetnének.
A másik javaslat szerint a jövőbeli nyugdíjjogosultságokat lehetne igazságosabban elosztani: az alacsonyabb nyugdíjakat növelni, míg a magasabbakat csökkenteni. Ez a megoldás viszont csak hosszabb távon lenne megvalósítható.
„A politikának az elkövetkező években bátor és átfogó nyugdíjreformokat kell végrehajtania” – írják a DIW szakértői. A nyugdíj biztosító funkciójának megőrzése, a méltó időskori életszínvonal garantálása és a rendszer finanszírozhatósága egyszerre óriási kihívást jelent. Egy, az időskori jövedelmekre kivetett különadó fontos eleme lehet ennek a megoldásnak.
A CDU/CSU és az SPD a következő hetekben szeretne döntést hozni a nyugdíjszint jövőbeli biztosításáról. Emellett új nyugdíjreform-bizottság felállítását is tervezik, amely hosszú távú javaslatokat dolgozna ki a rendszer fenntarthatósága érdekében. Ennek létrehozásáról a kormánykoalíció már a koalíciós szerződésben is megállapodott.