Krónikus orvoshiány a diabetológián: magánrendelőkkel és klinikákkal is egyeztetni fognak


Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a fellépő orvoshiány miatt be kellett zárni július elsejétől a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház cukorbetegeket ellátó osztályát.
A kórház közleménye szerint azután alakult ki akut orvoshiány az osztályon, hogy két orvos feladta állását, míg egy másik betegszabadságon, egy további orvos gyereknevelési szabadságon van. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy egyelőre csak júliusra függesztik fel a tevékenységet, az újranyitás időpontját később közlik. Addig a betegeket a megye más, diabetológus szakosodott orvost is foglalkoztató kórházaiba irányítják. A kórház ugyanakkor több alkalommal is meghirdette már betöltésre a megüresedett állásokat, de senki nem jelentkezett.
Egyeztetésre hívják a magánkabineteket és klinikákat
A Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal arról számolt be pénteken, hogy a kialakult helyzet súlyosságára való tekintettel sürgősségi megbeszélést hívtak össze. Az ülésen Radu Roca prefektus és Altfatter Tamás alprefektus mellett jelen volt Pataki Csaba megyei tanácselnök, Lenuta Cornea és Oliviu Buzgau alelnökök, Adrian Marc, a szatmári kórház menedzsere, Paula Mare orvosi igazgató, Macrina Mihai, a közegészségügyi igazgatóság vezetője, valamint az egészégbiztosítási pénztár vezérigazagtója, Mihaela Curta.
Lévén, hogy a diabetológiai osztály és a járóbeteg-szakrendelőben működő diabéteszközpont együttesen mintegy 22.000 cukorbeteg számára nyújt egészségügyi szolgáltatásokat, Radu Roca kormánymegbízott azonnali és hosszú távú megoldásokat sürgetett. Sürgetheti azonban a prefektus, sajnos a kórház erőfeszítései eddig nem igen hoztak eredményt. A kórház több alkalommal is meghirdette betöltésre a megüresedett állásokat, de senki nem jelentkezett, ezért mostanra felvették a kapcsolatot a szomszédos megyék kórházaiban dolgozó doktorokkal, illetve az egyetemi központokkal is.
A megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy hasznos volna egy találkozót szervezni a diabetológia területén mozgó egészségügyi szolgáltatókkal, azaz magánrendelőkkel és klinikákkal is. Erre július 11-én, 10 órakor fog sor kerülni az egészségbiztosítási pénztár szatmári székhelyén. Ezen felül a prefektus vállalta, hogy az esetről tájékoztatást küld Marcel Ciolacu kormányfőnek és Alexandru Rafila egészségügyi miniszernek is.
A diabétesszel élő páciensek számára fontos információ lehet, hogy a gyógyszerek kiváltásához nélkülözhetetlen receptek kiadását az osztály bezárása nem befolyásolja, ezek kiállítása továbbra is az egészségügyi rendelőkben történik.
Máshol is nagy a gond
Ahogyan arra az MTI néhány nappal ezelőtt rávilágított, Romániában egyre több egészségügyi intézmény számára okoz gondot az akut orvoshiány. Év elején a Hargita megyei mentőszolgálat hívta fel a figyelmet arra, hogy a székelyföldi megye több városában veszélyezteti a sürgősségi ellátást a mentőorvosok hiánya.
Az elmúlt hónapokban más romániai kórházakból is érkeztek hasonló jelzések, és az alapellátásban is egyre több a nyugdíjba vonuló, elsősorban vidéki háziorvos, akinek nincs, aki átvegye a praxisát.
Romániából orvosok ezrei vándoroltak ki Nyugat-Európába a jobb bérek és munkakörülmények miatt. Mindezeken túl, a román orvoskamara júniusi jelentése szerint az orvosok egyharmada kiégéssel is küzd a túlfeszített munkatempó miatt, és a jelenség leginkább a fiatal, 35 év alatti szakembereket sújtja. A szakmai szervezet felmérése kimutatta, hogy a fiatal román orvosok 57 százaléka tervezi, hogy külföldön vállal munkát. Ezek fele az elvándorlás okaként a romániai egészségügyi infrastruktúrát nevezte meg, a másik fele a kutatás, szakmai továbbképzés támogatása miatt választana külföldi munkahelyet.