Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Közös projekt egy tisztább, műanyagmentes Szamosért

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Február. 02. 2023. Csütörtök 14:57
Közös projekt egy tisztább, műanyagmentes Szamosért

Az Erdélyi Kárpát Egyesület szatmári szervezete, az Élet Fája Egyesülettel és a Multisalva Egyesülettel karöltve egy nagyszabású projektet hirdetett, melynek célja a lakosság környezettudatos nevelése, a vizeink tisztán-tartása érdekében. A projekt fő támogatója a Lidl Románia.

A 12 hónapon át tartó programsorozat nyitórendezvényére február 2-án, a Zöld Házban került sor, ahol mindhárom fent említett civil szervezet ismertette programját, melyet a Műanyagmentes Szamos (Un Someș fără plastic) elnevezésű projekt keretében kívánnak megvalósítani.
 

Márk-Nagy János, az EKE vezetője és a projekt koordinátora elmondta: a kezdeményezés célja a lakosság tájékoztatása a mikro- és makroműanyag szennyezés súlyos következményeiről, mely az említett megyéket átszelő Szamos folyót is hangsúlyosan érinti. Egy informáló, tudatosító kampány lesz ez, melynek keretében mindhárom résztvevő civilszervezet különböző akciókat kíván megvalósítani a lakosság tudatosítása és nevelése érdekében.

A projekt Szatmár, Máramaros, Bihar, Szilágy, Kolozs és Beszterce-Naszód megyéket érinti, de legnagyobb hatását Szatmár megyében fogja majd kifejteni.

Az Erdélyi Kárpát Egyesület a projekt keretében a vízi sportok kedvelőit kívánja megszólítani, hiszen Szatmár megyében is egyre népszerűbbek ezek, az utóbbi években több kenus és kajakos tömörülés, illetve egyesület is létre jött, akik szívesen használják a Szamost is hobbijuk űzéséhez. Őket szeretnék megszólítani és felvilágosítani a műanyagszennyezés elleni küzdelem fontosságáról, éppen ezért május-június környékén egy többnapos akció során szeretnék több önkéntes bevonása mellett felszámolni a Szamos partján, illetve annak medrében található szeméttelepeket. Ennek keretében kenukba, kajakokba szállva, Udvaritól egészen Óváriig egy nagyszabású takarítási akcióra kerül majd sor. Ehhez pedig készülni fognak különböző úszó szigetek, PET-palackokból és raklapokból gyártott tutajok, amelyekre gyűjteni fogják majd a vizekből „kibányászott” szemetet, melyek elszállításáról az önkormányzatok fognak majd gondoskodni.
 

Az Élet Fája Egyesület terveiről Békéssy Erzsébet beszélt. Elmondta, az ő céljuk, hogy a megye mintegy 50 000 emberéhez eljusson a projekt üzenete, szeretnék, ha minél többen tisztában lennének a műanyagszennyezés veszélyeivel és következményeivel. Ennek érdekében 35 Szatmár megyei tanintézményt kerestek meg különböző Szamos-menti településeken, melyek egytől egyig örömmel vesznek részt ebben a nagyszabású kezdeményezésben.

A foglalkozásokat igyekeztek a különböző környezetvédelmi napokhoz kapcsolódóan beütemezni, így februártól decemberig több akciót is lebonyolíthatnak a projekt keretében.

Márciusban például minden iskolában bemutatásra kerül egy powerpointos bemutató, a műanyagszennyezésről és az ezzel szemben folytatott harcról, majd ezt követi egy verseny, mely során mind a 35 iskola diákjai megfogalmazhatnak egy-egy üzenetet, melynek egybe kell majd csengenie a projekt célkitűzésével is. Ezekből, a diákok által megfogalmazott üzenetekből a legfrappánsabb, a legeredetibb bekerül majd a „Műanyag Kódexe” nevet viselő kiadványba, amit 300 példányban ki fognak nyomtatni, hogy aztán ezeket eljuttassák a megye iskoláiba, önkormányzataihoz és számos sűrűn látogatott helyére.

Áprilisban a Föld-nap kapcsán a Babeș–Bolyai Tudományegyetemmel karöltve készíteni fognak egy felmérést, mely során legalább 1500 Szatmár megyei személyt meg fognak kérdezni arról, mit gondolnak a műanyaghulladékok elleni küzdelemről, illetve, véleményük szerint mivel lehetne még hatékonyabbá tenni azt. A felmérés eredményeit az BBTE munkatársai és hallgatói kielemzik, majd készítenek belőle egy intézkedéscsomagot, melyet eljuttatnak Bukarestbe a minisztériumhoz.


Májusban az egyesület szervezni fog egy PET-palack gyűjtési kampányt, melyekből elkészülnek majd azok a „tutajok” melyekre, az EKE gyűjteni tudja majd a Szamosból kiszedett szemetet a korábban említett akció keretében.

Júniusban a környezetvédelmi világnap alkalmából egy poroszlói kirándulásra kerül sor, melyen a projektben résztvevő 35 tanintézmény 1-1 tanára és 2-2 diákja vehet majd részt. Poroszlón Európa legnagyobb öko-centruma található, melynek meglátogatása példaértékű lehet a diákok és tanárok számára egyaránt.

A következő tevékenységre szeptemberben, a kutatók éjszakája alkalmából egy nemzetközi konferenciára kerül majd sor. Itt egy budapesti professzor a mikro- és a makroplasztiknak a környezetre gyakorolt negatív hatásairól beszél majd, illetve egy gyakorlati elemzést is bemutat majd a résztvevőknek, mintát véve a helyi vizekből, amit együtt vizsgálnak majd meg a konferencia során.

Az év végéhez közeledve megszületik majd egy, várhatóan körülbelül 10-12 oldalas kiadvány is, mely összefoglalja az év folyamán elért eredményeket. Ebből a tájékoztatóból is 300 példány kerül majd kinyomtatásra és kiosztásra a megyében.

A projektzáró eseményre december 5-én, az önkéntesek világnapján kerül majd sor, itt adják majd át az okleveleket is a résztvevők számára.

Végül Fülöp Szabolcs, a Multisalva Egyesült vezetője osztotta meg az általa képviselt civil szervezet terveit a projekt kapcsán.
 

Elmondta, a Multisalva egy elsősorban speciális mentéseket végző szervezet, akik számos alkalommal kénytelenek a vizekben is bevetéseket végezni, ilyenkor pedig ők is nagyon sok műanyaghulladékkal találkoznak, sőt, sok esetben kifejezetten nehezítik is munkájukat.

„Nagyon nehéz egy vízben eltűnt személyek vagy tárgyak után kutatni, amikor merülés közben, a víz alatt meghúzódó több száz kilogrammos szeméttömbök gátolják a kutatást, sőt akár munkatársaink épségét vagy éppen életét is veszélybe sodorják. Sok esetben ezek a szeméthegyek a víz felszínén nem látszanak, viszont alámerülve siralmas a látvány. Nem csak az erdőszéleket, de a folyók medreit is ugyanúgy szemét csúfítja el, annyi különbséggel, hogy ez nem mindenki számára szemmel látható. Holott a probléma igen hangsúlyos” – fogalmazott az egyesület vezetője. Elmondta azt is, Magyarországon legalább egy évtizedes hagyománya van a tiszai PET Kupának, mely egy hulladékgyűjtő vetélkedő. Ezen az eseményen évről évre a verseny biztonságának biztosítása érdekében a Multisalva munkatársai is részt vesznek. A legutóbbi ilyen eseményről egy fotókiállítás is megszületett, ezt a csütörtöki esemény során meg is lehetett tekinteni. Az itt látottak is jól példázzák, bár évről évre több tonna szemét kerül ki a vizekből, következő évben ugyanúgy kezdődhet a gyűjtés előröl.

Az egyesület a projekt keretében egy road-show jellegű kiállítást szervez és visz el a korábban említett hat megyébe, mely tárlat jól és részletesen mutatja be a feldolgozott témát, sőt a műanyag feldolgozását és újrahasznosítására is példákat hoz. A látogatók a helyszínen olvasztott műanyag kupakokból gyárthatnak maguknak különböző tárgyakat, melyeket a gyerekek is kipróbálhatnak majd.

Végezetül Márk-Nagy János elmondta, maga a projekt bár egy éven át tart majd, viszont mivel ez idő alatt létrejönnek a Békéssy Erzsébet által említett oktató és tájékoztató jellegű kiadványok, illetve a pedagógusok is felkészülnek a témából, a környezeti nevelés a jövőben is folytatódni fog: „a jövő generációi mind profitálhatnak a 2023-as évben elért eredményekből. Mert ugye a környezettudatos nevelés jelenti ebben a projektben a lényeget. Mert a szemétgyűjtés önmagában nem fogja elhozni a változást. Viszont egy jól nevelt új generáció már annál inkább megteremheti azt” – fogalmazott Márk-Nagy.