Szatmár megye közel 110.000 lakója tekint a magyarra anyanyelveként


1999-ben az UNESCO közgyűlése február 21-ikét az anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította, így felhívva a figyelmet a Föld nyelvi sokszínűségére és gazdagságára. S noha gondolhatnánk, hogy a nyelvi sokszínűség csak a nagy világvárosokra jellemző, e különleges diverzitás Szatmár megyében sem idegen: a legutóbbi népességszámlálás idején a lakosság tíznél is több nyelvet jelölt meg mint anyanyelv.
A népszámlálás eredményei szerint 2021. december 1-én Szatmár megyének 330.668 lakója volt. Ebből 182.772-en nyilatkoztak úgy, hogy az anyanyelvük román, a magyart bejelölők száma pedig elérte a 109.978-at. A romani, azaz cigány nyelvet 3243-an beszélték anyanyelvként, 1139-en az ukránt, több mint 430-an pedig a németet tüntették fel, amikor anyanyelvükről kérdezték őket. Noha jóval kevesebb számban vannak, de mégis kiemelendőek: török – 7, orosz – 8, szerb – 6, szlovák – 29, olasz – 44, egyéb – 88. További 33.000 lakó nem nyilatkozott az anyanyelvét illetően.
Ha nem megyei bontásban, hanem településekre vetítve nézzük, akkor nem meglepő módon a legszínesebb kép Szatmárnémetiben rajzolódik ki: a 47.381 román és 29.390 magyar anyanyelvű mellett él még a megyeszékhelyen 359 ember, aki a románi nyelvet tartja anyanyelvének, továbbá 66 ukrán anyanyelvű, 177 német anyanyelvű, 5 török, 3 orosz, 5 szerb, 5 szlovák, 14 olasz, 42-en ezektől eltérő anyanyelvet jelöltek meg, további 14.000 lakóról pedig nem sikerült információt gyűjteni e tekintetben.
A megye második municípiumában, Nagykárolyban a román anyanyelvűek száma 6.890 volt az összesítéskor, a magyaroké 9.712, ugyanakkor 24-en a cigány nyelvet pipálták be, 10-en az ukránt, 47-en a németet, 3-an pedig egy, a listában nem szereplő nyelvet. Nagykároly esetében 2267 lakosról nem sikerült kideríteni, hogy melyik nyelvet tartja anyanyelvének.
Anélkül, hogy minden városon és községen egyesével végigmennénk, érdemes még kiemelni, hogy a legtöbb romani anyanyelvű lakót Nagyszokond községben jegyezték, ahol számuk meghaladta az 1000-et, de Kökényesd községben sem maradnak el sokkal az 500-tól. A legtöbb ukrán anyanyelvű lakos, szám szerint 503 Mikolában él, de Egri lakói között is vannak 101-en, a németet pedig Szatmárnémetiben jelölték be legtöbben anyanyelvüknek (177).
Egészen színes tehát Szatmár megye képe e tekintetben is, épp ezért ma, az anyanyelv nemzetközi napján cikkünket Tótfalusi István író, műfordító, nyelvész alábbi gondolataival zárnánk: "Minden embernek, így a magyarnak is szíve joga, hogy az anyanyelvét szeresse a legjobban, sőt természetes is, hogy így tesz, hiszen az az egyetlen nyelv, amelyet igazán ismer. Azon a nyelven keresztül ismerte meg a világot és önmagát, és azt a tényt, hogy ő magyar, annak révén élte át nemzete történetét és irodalmát. Ehhez már csak arra a józan belátásra kell eljutnia a magyar embernek, hogy minden más ember is pontosan így van a maga anyanyelvével. (...) Csak intelligencia kérdése, hogy ezt az egyszerű tényt belássuk és elfogadjuk. Hogy ne sóvárogjunk folyton mások elismerésére a mi nyelvünk nagyszerűsége tárgyában, ne verjük a mellünket, ne szóljuk le mások nyelvét. A magunkét pedig ne hivalkodással becsüljük meg, hanem azzal, hogy igyekszünk minél alaposabban megismerni, és minél többet olvasni nyelvünk klasszikus és élő íróit."