Közel 100 eltűnt kiskorúról tettek bejelentést tavaly Szatmár megyében


A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség 2023-as beszámolójából kiderült, a nevezett év elején összesen 37 eltűnési ügy várt még megoldásra, illetve ezek mellett az év folyamán további 179 személy eltűnését jelentették még be.
A nyomozásoknak köszönhetően ezek közül 182 ügyet, köztük 90 kiskorú eltűnését sikerült felderíteni, így 2023 végére csupán 34 olyan eltűnési dosszié maradt a nyomozók asztalán, melyekben egyelőre nem sikerült eredményt elérni, viszont jó hír, hogy ezen eltűntek között egyetlen kiskorú sincs.
Az eltűnt személyekkel kapcsolatban Sorin Daniel Stan, a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség főparancsnoka csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a közhiedelemmel ellentétben nincs olyan szabály, mely előírná, hogy egy eltűnés bejelentésével 24 órát kell várni. Fokozottan igaz ez a kiszolgáltatott helyzetbel levő, beteg vagy idős személyek és kiskorúak esetében, amikor minden perc számít.
Mi a helyzet országos viszonylatban?
A Román Rendőrség adatbázisában jelenleg nem kevesebb mint 115 olyan személy szerepel, aki eltűnése pillanatában még kiskorú volt, s a fényképek között bizony rengeteg fekete-fehér is akad, mely egyértelműen mutatja, a rajtuk szereplők nem a közelmúltban tűntek el. A képekhez többnyire rövid leírás is tartozik, melyben az eltűnt alapadatait és ismertetőjegyeit, valamint eltűnésének körülményeit ismertetik.
A leghosszabb ideje eltűnt gyerek egy Andreea nevű lány, aki 2002-ben, mindössze 14 éves korában tűnt el Szilágycsehből. Szintén két évtizedes már annak a Teleorman megyei Florinnak is az esete, aki 2003 októberében, saját otthonából tűnt el. Florint egyébként fogyatékkal élő személyként tartották nyilván, hiszen siket volt és nem tudta magát koherensen kifejezni sem.
Különösen tragikus annak a Maros megyei kisgyereknek, Csabának a története, aki 2004 áprilisában tűnt el. Úgy tudni, az akkor alig több mint másfél éves kisgyereket felügyelet nélkül hagyták a ház udvarán, és néhány perc múlva, amikor ismét rá akartak nézni, Csaba már sehol sem volt. Egyes feltételezések szerint a gyermek beleesett az udvar mögött futó folyóba, ám a család közel két évtized alatt sem nyert bizonyosságot e téren.
Ugyancsak apró gyermekként tűnt el még 2008-ban a Hargita megyei József is. A rendőrség információi szerint a 2 éves 9 hónapos kicsi 2008 április 19-én épp az udvaron játszott más gyerekek társaságában, amikor nyom nélkül eltűnt, és sajnos egyik játszópajtás sem tudott információkkal szolgálni arra vonatkozóan, hogy a kisfiú mégis merre indult el. Eltűnésekor József mezítláb volt, csak egy piros ingecske volt rajta, fejét pedig egy kendő takarta.
Ezen borzasztó esetek ellenére, az eltűnések egy részének hátterében nem valamilyen szerencsétlenség vagy bűncselekmény áll, hanem menekülés. Az otthonról vagy a nevelőotthonokból elszökött gyerekek legtöbbször azzal magyarázzák tettüket, hogy nem kaptak elegendő figyelmet, szeretetet, szüleik / gondozóik nem kommunikáltak velük. Sokakat elhanyagolnak, a folyamatos családi konfliktusok kereszttüzébe kerülnek, érzelmileg vagy fizikálisan bántalmazzák őket. Az otthonról vagy nevelőotthonból történő szökés emellett a menekülés azoktól a gyerekektől sem áll távol, akiket szüleik külföldi munkavállalás céljából hátrahagytak és rokonok gondjaira bíztak, hisz ezzel megnő az iskolaelhagyás kockázata, illetve e fiatalok gyakran rossz társaságba is keverednek.
Öröm az ürömben, hogy az otthonról vagy az állami gondozásból szánt szándékkal meglépő gyerekek legtöbbször sértetlenül kerülnek elő, viszont szakértők szerint helyzetükben fokozott figyelemre van szükség, hiszen nagy valószínűséggel újra megpróbálkoznak a szökéssel.