Koronavírus: egyre több a fertőzött, 5 pácienst intenzív osztályon kezelnek Szatmár megyében

Szeptemberben ismét emelkedni kezdett a koronavírus-fertőzések száma Szatmár megyében, viszont a közegészségügyi igazgatóság vezetője szerint aggodalomra nincs ok, és korlátozó intézkedések bevezetésére sem kell számolni.
Dr. Mihai Macrina, a DSP igazgatónője elmondta, hogy a fertőzéses esetek száma szeptember első hetében kezdett el emelkedni, a növekvő tendencia pedig azóta is változatlan: míg az ősz második hetében 254 esetet regisztráltak, addig a harmadik héten a pozitív eredmények száma már elérte a 343-at. Ez azt jelenti, hogy lakosságarányosan nézve Szatmár megye incidenciája jelenleg 0,83 ezrelék.
Dr. Mihai arról is beszámolt, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban jelenleg 19 felnőttet és 4 gyermeket kezelnek koronavírus-fertőzés miatt, ebből 4 felnőtt intenzív terápiás ellátásra szorul. A Szatmárnémeti Pneumoftiziológiai Kórházban, azaz a tüdőkórházban jelenleg egyetlen páciens fekszik COVID-19 miatt, Nagykárolyban 2 személyt kezelnek, közülük az egyiket intenzíven, Avasfelsőfaluban pedig szintén 2 beteg szorul orvosi ellátásra. Összesítve tehát 24 nagy- és 4 kiskorú páciensről beszélhetünk, kik közül 5 felnőtt állapota súlyos.
A közegészségügyi igazgatóság vezetője arra intette a Szatmár megyei lakosságot, hogy tanúsítsanak fokozott óvatosságot, hiszen az előttünk álló időszakban folytatódni fog a koronavírus-fertőzés terjedése, annál is inkább, mivel hamarosan beköszönt a szezonális felső légúti megbetegedések időszaka is.
A karantén nem kötelező, de ajánlott
Dr. Mihai Macrina felhívta a figyelmet arra, hogy noha jelenleg a kórházi óvintézkedéseken túl semmilyen korlátozás nincs érvényben, de az igazoltak fertőzött személyeknek továbbra is javasolt néhány napos önkéntes karantén, hiszen ezáltal csökkenthető az esélye, hogy a betegséget másoknak is átadják. Azoknak, akiknek mégis közösségbe kell menniük, mindenképp ajánlott a szájmaszk használata. Ezen óvintézkedéseken túl azonban nincs miért aggódnunk, ugyanis a vírus mostanra olyannyira "megszelídült", hogy könnyen összetéveszthető akár egy egyszerű náthával is, kórházba is csak a súlyos állapotban levő páciensek kerülnek. Az enyhe és közepes súlyosságú megbetegedéseket otthon kell kikezelni, a háziorvos tanácsait követve.
Az otthoni lábadozás egyébként különösen aktuális a gyerekek esetében. A közegészségügyi igazgatóság vezetője arra kérte a szülőket, hogy beteg gyerekeiket a lehetőségeikhez mérten otthon ápolják, ezzel elkerülve, hogy az óvodákban, iskolákban tömeges fertőzés alakuljon ki, beleértve minden más betegséget is a koronavíruson túl.
Visszajöhetnek-e a korlátozásokat?
Dr. Mihai Macrina a korábban tapasztalt szigorú korlátozások ismételt bevezetésére jelenleg alig van eszély, hiszen mostanra a lakosság kellőképp ellenálló lett a koronavírussal szemben, legfeljebb helyi szintű óvintézkedéseket hozhatnak. Példaként említette azt az esetet, ha egy osztályban a gyerekek 50 százaléka hiányzik koronavírus-fertőzés miatt, akkor az érintett osztály áttérhet online oktatásra, más osztályokat az intézkedés azonban nem érint.
A közegészségügyi igazgatóság vezetője szerint koronavírus elleni oltást sem szükséges igényelni, legfeljebb csak a veszélyeztetett csoportoknak. Utóbbiak a háziorvosnál vagy a DSP-nél jelezhetik azon szándékukat, hogy szeretnék megkapni a vakcinát. Ha valaki mégis oltakozna, jó, ha tudja, hogy jelenleg a Pfizer szérumával történik az immunizáció.