Kórházi tragédia: az egészségügyi személyzet több mint 150 tagját hallgatták meg a belső vizsgálat részeként - VIDEÓ


Kedd délelőtt sajtótájékoztatót tartott Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója, melynek témája nem meglepő módon az a belső vizsgálat volt, melyet a januárban, mindössze 15 évesen elhunyt Stefania halála miatt indítottak.
A sajtó képviselői elé egyedül kiálló Adrian Marc elmondta, a belső vizsgálat jelenleg is folyik, melynek keretében egy etikai és egy fegyelmi bizottság is vizsgálja az ügyet. A kórházigazgató hozzátette, mindkét testületet egy-egy orvos vezeti, kiknek eltökéltségében, szakszerűségében és objektivitásában teljes mértékben megbízik, s a procedúra végén haladéktalanul megteszik majd mindazokat az intézkedéseket, melyeket e vizsgáló szervek korrektnek és szükségesnek ítélnek majd.
Amint azt Adrian Marc hangsúlyozta, e bizottságok oly módon kell végezzék a rájuk bízott feladatot, hogy az megfeleljék a törvény által előírtaknak, s a folyamat végén olyan, teljes mértékben megalapozott következtetéseket vonjanak le, melyek jogilag, akár a bíróság előtt is megállják a helyüket, illetve eljárási vagy formai hibáktól mentesek.
Mint kiderült, a fegyelmi bizottság a tisztánlátás érdekében az egészségügyi személyzet 157 tagját hallgatja meg, beleértve az orvosok és asszisztensek mellett az ápolókat, betegsordókat is, azaz mindenkit, aki megerősítheti vagy cáfolhatja a szóban forgó ügy kapcsán felmerült vádakat. „Helyesnek és szükségesnek éreztük, hogy mindenki megszólalhasson, akinek erre joga van, függetlenül szakmai státusától” – mondta el Adrian Marc. A menedzser nyomatékosította, hogy a nyilatkozatot tevő alkalmazottaknak biztosították az anonimitás védelmét, ezzel elkerülve, hogy bárki félelemtől vezérelve hallgasson el fontos részleteket.
„Van az a közmondás, hogy holló a hollónak nem vájja ki a szemét, de én szeretném biztosítani önöket, hogy a vizsgálat folyamán a két bizottság objektíven fogja végezni a munkáját, melyben a végsőkig elmegyünk” – hangsúlyozta a kórház menedzsere.
Adrian Marc elmondta továbbá azt is, hogy a kérdéses orvos nemrégiben „átmeneti munkaképtelenségről” értesítette felettesét, és ez idáig annak a „meghívásnak” sem tett eleget, hogy fáradjon be az intézménybe és ismertesse saját nézőpontját. „Ez nem lehet a végtelenségig kibúvó” – hangoztatta a kórházigazgató, azaz az orvosnak mindenképp meg kell majd jelennie a bizottságok előtt, hogy ismertesse saját álláspontját a tagokkal.
A kórház a belső vizsgálat mellett minden szükséges dokumentumot továbbított az Orvosi Kamarának és a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnak is, így a menedzser bízik benne, hogy a következő sajtótájékoztatón már a procedúra végeredményét ismertetheti a sajtó képviselőivel.
Más problémákra is rávilágított ez az ügy
Stefania halála, illetve a tragédia nyomán indult vizsgálatok további, mélyen gyökerező problémákra is ráirányították a figyelmet, épp ezért a kórház vezetése szeretne proaktív módon fellépni és elősegíteni a jobb irányba történő változást. A sürgősségi osztályon két kardinális problémát sikerült körvonalazni: az egyik a hozzátartozókkal történő kommunikáció, a másik pedig a várakozási idő kérdése. Ugyanakkor Stefania ügye arra is rávilágított, hogy közel sem elég a kórházi infrastruktúra fejlesztése, a helyek és a felszereltség bővítése, hisz legalább olyan kulcsfontosságú szerepe van az emberi tényezőnek is. Nem elég tehát minél több orvost csábítani a szatmári kórházba; fontos, hogy a hozzánk érkező orvosok a szakmai kvalitásaikon túl jellemükkel is hozzájáruljanak a minőségi ellátás és orvosi tevékenység biztosításához.
Ami kifejezetten a Stefania ügyét illeti, Adrian Marc nem kívánt a vizsgálatok lezárta előtt állást foglalni, ugyanis szeretné, ha a procedúra a továbbiakban is objektíven zajlana, egy rosszul megfogalmazott nyilatkozat pedig csak többet ártana e folyamatnak, mint használna. A kórházmenedzser azonban mindenkit biztosított arról, hogy a végső következtetések levonása után a közvéleményt is tájékoztatni fogják a megállapításokról, és megteszik majd a bizottságok által helyesnek és szükségesnek vélt lépéseket.
Végül, de nem utolsó sorban Adrian Marc minden pácienst és hozzátartozót arra emlékeztetett, hogy amennyiben valaki panaszt szeretne tenni a kórházban tapasztalt körülmények vagy az ellátás kapcsán, rendkívül fontos, hogy ezt írásban tegye meg. Persze, mindenkinek lehetősége van a közösségi oldalakon, komment formájában sérelmezni bizonyos dolgokat, de ezek alapján nem lehet vizsgálatot indítani. Annak érdekében, hogy a nehezményezett dolgokat valóban fel lehessen tárni, mindenképp szükség van az írásbeli panasztételre - nyomatékosította az igazgató. Hozzátette, a közeljövőben - értsd a jövő hét elején - egy olyan projekt kerül ismertetésre, mely alapjaiban reformálja meg a visszacsatolás mechanizmusát. A Szatmár.ro erről is részletesen beszámol majd.