Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Több mint 1500 baba született tavaly a szatmári kórházban. Egyre több a koraszülött

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 31. 2024. Szerda 07:33
Több mint 1500 baba született tavaly a szatmári kórházban. Egyre több a koraszülött

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház közösségi oldalán tették közzé az újszülöttosztály 2023-as évre vonatkozó legfontosabb statisztikáit. Mint kiderült, a ’22-ben jegyzett adatokhoz képest megugrott a koraszülött babák száma.

 

Az egészségügyi intézmény tájékoztatása szerint 2023-ban 1521 nő döntött úgy, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban hozza világra babáját. Ezek között 53 olyan kismama is volt, aki más megyéből érkezett, további 3-an pedig magyarországiak voltak. Sajnos a születések mellett elhalálozásokat is jegyeztek az osztályon, szám szerint 5-öt.

 

A kórház közölte továbbá azt is, hogy az előző évekhez képest jelentősen megemelkedett a koraszülöttek száma. Míg 2021-ben a babáknak csak a 3 százaléka érkezett idő előtt, ’22-ben arányuk már 3,7 százalék volt, 2023-ban azonban számuk több mint kétszeresére emelkedett, összességében nézve pedig arányuk 8 százalékra nőtt.

 

„A terhesség és a szülés olyan életszakaszok, amelyek mindig többszörös kockázatnak vannak kitéve. Míg a terhesség magába foglalja a magzat teljes függőségét a méhlepény funkciójától, a köldökzsinóron keresztül, maga a születés a teljes függetlenség kezdetét jelenti, amikor is az újszülött az extrauterin élethez igazodik. Ez különbözőképpen történik minden egyes szerv és szervrendszer szintjén, és számtalan tényező befolyásolja. Ezek között elsődleges szerepet játszik a terhesség kora (az utolsó menstruációs ciklus időpontjától számítva, hetekben fejezzük ki, és a születés után a Ballard-pontszám alapján erősítjük meg).

 

A normális születési időnek a 40. terhességi hetet tekintjük. A 37. terhességi hétnél rövidebb idő alatt bekövetkező szülés a koraszülés, ami számtalan kockázattal jár. A méhen kívüli élethez való alkalmazkodási nehézségek annál gyakoribbak, minél nagyobb a koraszülöttség, és ezzel egyenes arányban nő a kockázat mértéke is. Vannak olyan súlyos kockázati tényezők is, amelyek a túlélést (halál) vagy életminőséget (szellemi, fizikai károsodás, rokkantság stb.) veszélyeztetik. Napjainkban a koraszülések száma egyre nő, olyannyira, hogy már közegészségügyi problémának tekinthető.

 

A koraszülések számának növekedése több tényezőre vezethető vissza. Ezen tényezők között az orvostudomány fejlődése vezető szerepet játszik, különösen a perinatológia és a neonatológia területén, amelyek a korlátlan hatékonyság illúzióját keltik. Ugyanakkor számottevően megnőtt az édesanyák életkora (késői anyaság), a humán asszisztált reprodukciós technikákkal (in vitro megtermékenyítés/IVF) végzett meddőségi kezelések után nyert ikerterhességek száma, és egyre több a terhesség alatt gyógyszert/ drogot szedő anyák száma is” – olvasható a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház weboldalán elérhető tájékoztató anyagban, mely számos hasznos információt tartalmaz a kérdésben. Az Intensive Care for Future határon átívelő projekt keretében készült kiadványt ide kattintva lehet elérni.