Könyvbemutató: „Tervezés a bölcsődében“ - az új módszertani segédanyag gyakorlati segítséget jelenthet a bölcsődei oktatók számára

.jpg)
Nagy érdeklődésnek örvendett a december 9-én délután a Szatmár Megyei Könyvtár olvasótermében bemutatott a „Tervezés a bölcsődében“ - módszertani segédanyag könyvbemutatója.
Rengetegen, elsősorban ezen a terülten oktató pedagógus volt kíváncsi az új módszertani anyagra, amely segédkezet nyújt a kora gyermekkori nevelés bölcsődei szegmensének értelmezésébe és gyakorlati megvalósításába.
A program házigazdája Héb Ildikó, intézményvezető köszöntötte elsőként a megjelenteket, majd át is adta a szót Lucaci Dénes, szatmári főtanfelügyelő-helyettesnek, aki büszkeségének adott hangot, hogy szatmári pedagóguscsapat összefogásából születhetett meg ez a hiánypótló alkotás.
Szilágyi Noémi, óvodavezető által, aki egyben a kötet mentora és gyakorlatvezetője, betekintést nyerhettünk a segédanyag ötletének megszületésébe, annak megvalósításába. Hiszen a bölcsődei oktatás megjelenése egy új terület volt, s ehhez nem volt megfelelő szakirodalom. Kezdetben levelezés útján osztották meg a pedagógusokkal a tapasztalatokat, az addigi tudást. A nagyváradi Europrint kiadó és annak igazgatója Derzsi Judit jóvoltából, idén áprilisban dr. Pető Csilla tudományos irányító szakmai támogatásával, adták ki elsőként Fekete Erika és dr. Nagy Réka munkáját „Módszertani útmutató a bölcsődei neveléshez“ címmel. A szatmári munkacsoport meghívást kapott a bemutatóra, s ekkor felvették a kapcsolatot a nagyváradi kollégákkal, akik számos inspirációt adtak a mostani kötet megjelenéséhez. Majd megszületett annak ötlete, hogy a szatmári pedagógusok tapasztalatait is könyv formájába adják ki, amely kézzel fogható segítséget jelent ezen területen oktatók számára. Az igazgatónő külön kiemelte azt a kölcsönös tiszteletet, ahogy a kötet szerzői egymás tudását kiegészítve létrehozták a módszertani anyagot.
Ezt követően Bántó Norbert, a nagyváradi Országos Továbbképző Központ igazgatója nemcsak a kötetet üdvözölte, hanem beszélt a projekteket övező nehézségekről, s továbbképzési lehetőségekről is, amelyre már lehet jelentkezni, s amely jövő tavasszal helyszíni képzéssel, Szatmárnémetiben és Nagykárolyban valósul majd meg.
Szejke Ottilia, elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő pedig a bölcsődei oktatás előnyeit ecsetelte. Olyan kérdéseket bontott ki, hogy miért fontos a bölcsődei oktatás, hogyan járul hozzá a társadalom és a család fejlődéséhez, miért fontos ez az időszak egy kisgyermek életében. Emellett a család szempontjából is mérlegelte ezen oktatási forma jelentősségét, hiszen a régi modellek már nem működnek, amikor is a nagyszülőkre lehetett bízni a kisgyermeket. Ma viszont, ha visszamegy valaki dolgozni nyugodt szívvel tudja a gyerekét otthagyni a bölcsődében. Kitért arra is, hogy sokan nem is gondolják, hogy mekkora jelentőséggel bír a ezen oktatás egy gyerek fejlődésében.
A könyvet dr. Stark Gabriella, a BBTE szatmárnémeti kihelyezett tagozatának egyetemi adjunktusa ajánlással látta el, hiszen az új oktatási terület mindig bizonytalanságot jelent, s ez az új kötet segédkezet nyújthat a kezdő pedagógusoknak, mind a mindennapi tevékenységekben, mind pedig a tanterv elkészítésében, gyakorlati tudással vértezheti fel az oktatókat.
Boitor Nóra mentor, gyakorlatvezető részletesen mutatta be a módszertani segédanyagot, amelynek elkészítésekor mindenképp figyelembe vették a kezdő pedagógusok igényeit. A könyvet két nagy részre osztották: az elsőben elméleti tudással szolgálnak, a másodikban pedig konkrét példákat adnak, a gyerekek által végezhető műveleteket, játékokat sorakoztatnak fel, amelyek alapvetően egyszerű tevékenységeket is jelenthetnek. Ez a módszertani kiadvány átfogó támogatást nyújt a kezdő bölcsődei nevelők számára, beleértve az éves és heti tervezetek, tematikus projekteket és tevékenységi terveket, de kitér a „zöld hét” és „bölcsőde másként” tervekre is. Áttekinthető táblázatok találhatók benne a foglalkozásokhoz kapcsolódó tevékenységekkel és ajánlott eszközökkel.
Dr. Szabó Thalmeiner Noémi, a BBTE szatmári kihelyezett tagozatának igazgatónője, egyetemi adjunktus véleményezte, hogy kinek ajánlott ez a szakkönyv. Elöljáróban kitért arra is, hogy mennyire letisztult munkát foghat a kezében a használó, annak ellenére, hogy nagyon sok szerző dolgozott rajta. Hasonlóan az előtte szólókhoz, az igazgatónő is kihangsúlyozta, hogy elsősorban a kezdő pedagógusoknak jelent óriási segítséget a kötetet, amely kiindulási pont számukra, biztonságot adhat. Hiszen a bölcsődei oktatás nem egyenlő az óvodai oktatással, mások a követelmények, sokkal kreatívabb megoldásokat igényel, hogy lekösse a gyerekek figyelmét. S a felsőoktatási képzésben is csak nemsokára fog bekerülni ezen oktatási forma. Mindenképp arra biztatta a jelenlévőket, hogy folytatni kell ezt a módszertani szakanyagot, további tapasztalatokat, gyakorlati tudást megosztani.
Az esemény színvonalát emelve Keresztes Ágnes színművésznőnek, a Harag György Társulat tagjának adventhez kapcsolódó előadása zárta a könyvbemutatót.
A most bemutatott módszertani segédanyag szerzői: Szejke Ottilia, Szilágyi Noémi, Volosin Szilvia, Lieb Andrea, Geng Rozália, Boitor Nóra, Kukta Annamária, Héb Ildikó-Tünde, Pleth-Csizmár Katalin és Leiti Mónika, akik nagy tapasztalattal rendelkező óvodapedagógusok és nevelési szakemberek.