Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Konyhaszigetek - hová illenek és mit kell vegyünk figyelembe az kialakításuknál?

Bede Emőke
Fizetett tartalom
Március. 27. 2024. Szerda 08:51
Konyhaszigetek - hová illenek és mit kell vegyünk figyelembe az kialakításuknál?

A népszerű konyhaszigeteket különösen a nappalival összekötött konyhákban látjuk, ahol elválasztó elemként funkcionálnak. De számos más funkciójuk is van, és sokféleképpen használhatók. Hová illik egy konyhasziget, és hogyan helyezzük el otthon?

 

Mikor jó megoldás egy konyhasziget?

 

Mint már említettük, a konyhaszigetek leggyakrabban a nappalival összekötött nyitott konyhák részét képezik. A sziget ilyenkor elválasztja a konyhai területet az étkező- vagy nappalitól, egyfajta válaszfalat képezve. Ez a megoldás remekül néz ki, de ugyanilyen fontos a gyakorlati funkciója is. A sziget részben elrejti a konyhapultot, és további munka- és tárolóhelyként, főzőfelületként vagy étkezőasztalként is szolgálhat.

 

Egy konyhasziget azonban nem minden konyhába alkalmas. Az egyik legfontosabb tényező a méret és az elrendezés. Nemcsak a konyháé, hanem az egész összefüggő téré. A szigetek nem a legkisebbek, ráadásul számolni kell a környező területettel, amelyet átjárásra szolgál. Még egy konyhasziget esetén is meg kell tartani egy bizonyos szellősséget, ezért először mindent alaposan mérj le. A konyhaszigetek mélysége leggyakrabban 60 és 90 centiméter között van, és legalább 110 centimétert kell hagyni a sziget és a konyhapult között, hogy szabadon mozoghass az ételkészítés során.

 

Akkor is maradjon hely az átjárásra, ha az ajtó vagy a fiók nyitva van - ezt se felejtsd el a számításnál! Arra is ügyelj, hogy a telepített sziget ne akadályozza a tűzhely, a mosogató és a hűtőszekrény által alkotott úgynevezett ergonomikus háromszöget. A sziget magasságának meg kell egyeznie a konyhabútor magasságával.

 

Ha a fenti méretek és követelmények néhányánam nem tudsz megfelelni, fontold meg egy olyan megoldás lehetőségét, ahol lemondasz a szigetről, és másképp oldod meg a konyha-nappali elválasztását. Például keskeny bárszékkel, a konyhának háttal álló kanapéval, virágállvánnyal vagy paravánnal. A FAVI.hu-n minden inspirációt és minden szükséges bútort és kiegészítőt megtalálsz.

 

Mit vegyünk figyelembe a kialakítás során?

 

A sziget pontosabb méretének meghatározása annak rendeltetésétől is függ. Ha úgy döntesz, hogy a szigetet főzőközponttá alakítod, akkor legalább 80 centiméter mélynek kell lennie. Ebben az esetben nyilvánvalóan nem lesz lehetőséged páraelszívó beépítésére, vagy esetleg beépített elszívással ellátott főzőlapot kell vásárolnod. A sziget főzőfelülettel vagy akár mosóközponttal való kombinálása nagyszerű megoldás, mivel lehetővé teszi, hogy főzés közben kapcsolatban maradj a család többi tagjával vagy a látogatókkal. Másrészt viszont összetettebb tervezési megoldást igényel a szigetbe beépítendő vezetékek miatt.

 


Ebből a szempontból sokkal könnyebb a konyhaszigetet "csak" munkafelületként, tárolóhelyként vagy bárasztalként használni. Ezután, ha csak a megfelelő világításra összpontosítasz, nem lesz szükség más nagyobb munkára. Ráadásul a méretek megválasztásakor kicsit szabadabb kezet kapsz. Mégis, a szigetnek elég tágasnak kell maradnia. Ráadásul, ha ülőhelyként is használod, minden személynek, aki leül a szigethez, körülbelül 70 centiméter széles területet kellene biztosítani. A téglalap alakú szigetek a leggyakoribbak, de a négyzet alakú vagy akár ovális modellek sem kivételek.

 

Ezek azonban nagyon speciálisak, és sok helyet igényelnek (négyzet) vagy a belső tér többi részéhez való alkalmazkodást (ovális). A téglalap alakú konyhasziget továbbra is a legpraktikusabb választás a legtöbb otthonba. Ezek teljesen önállóan is megállhatnak, de egyes esetekben a konyhához csatlakoznak. Ez egyfajta félszigetet hoz létre, amely meghosszabbítja a meglévő konyhapultot. A félsziget egy kisebb konyha esetében is megoldást jelenthet, ráadásul ide a kábeleket és a vezetékeket is valamivel könnyebb beépíteni.

 

 

Éljenek a többfunkciós konyhaszigetek

 

A mai trendek közé tartoznak a nagyobb, többfunkciósan használható konyhaszigetek. Ez azt jelenti, hogy a sziget egy része más célt szolgál, mint a többi. Gyakran a tárolás (zárt és nyitott polcokkal), a munkafelület és az ülőhely kombinációja használatos. Ebben az esetben valóban teljes mértékben kihasználhatók a szigetben rejlő lehetőségek, ami emellett egy vonzó designelemet hozhat létre. A kialakítás során azonban figyelembe kell venni a célt, nehogy az legyen a vége, hogy a konyhaszigetet ülőalkalmatosságnak szánjuk, de a tárolóhely miatt nem marad hely a lábunknak.