Könnyen súlyos következményei lehetnek a felelőtlen szilveszteri durrogtatásnak


A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség szilveszter éjszakájához közeledve egy sor fontos információt osztott meg a petárdák és különféle tűzijátékok használata kapcsán.
Annak érdekében, hogy mindenki épségben megússza a „durrogtatások” időszakát, a rendőrség mindenkit arra kér, hogy csak az engedéllyel rendelkező árusoktól szerezzék be a muníciót. A pirotechnikai eszközök megvásárlásakor mindenképp ellenőrizzék a csomagolást, melyen kötelező jelleggel szerepelnie kell a román nyelvű tájékoztatónak is. Amennyibe pedig valakinek illegális kereskedelemről van tudomása, ne habozzon értesíteni erről a hatóságot nem.
A petárdák és tűzijátékok kapcsán tudni érdemes, hogy továbbra is illegális a szórakoztató célra szánt pirotechnikai eszközök F2, F3 és F4-es kategóriájába eső típusainak, a színpadi pirotechnikai termékeknek (T2-es kategória), illetve a kifejezetten csak pirotechnikusok által használható (P2) eszközöknek a birtoklása, használata és árusítása. Ez azt jelenti, hogy az olyan durrogó-pukkanó eszközökről kell lemondaniuk az e módon ünneplőknek, melyek komolyabb kockázati tényezőt jelentenek, hiszen könnyedén súlyos sérüléseket és tüzet is okozhatnak, ha valaki nem rendeltetésszerűen szórakozik velük. Ezt a megkötést pedig érdemes tényleg szem előtt tartani, ugyanis a pirotechnikai eszközök jogosulatlan használata bűncselekménynek számít, és három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetésre, birtoklásért pedig pénzbüntetésre kell számítani.
De akkor mégis mivel és hol durrogtasson az, aki mindenképp így szeretné ünnepelni az újév beköszöntét? Nos, a Szatmár Megyei Rendőrség legfrissebb tájékoztatása szerint a 16 évnél idősebbek az F1-es típusú termékekből vásárolhatnak, azok pedig, akik már betöltötték 18. életévüket, a T1 és P1 besorolású pirotechnikai eszközökből is választhatnak. Mindezeket pedig már csak azért is érdemes szem előtt tartani, mert megszegésük bűncselekménynek számít, melyet 3 hónaptól 1 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel szankcionálnak.
Érdemes emellett tudni azt is, a szórakoztató célra szánt pirotechnikai eszközök a legfeljebb négyszintes épületektől legalább 50 méter, még az ennél magasabb épületektől legalább 100 méter távolságra használhatók, és a magasfeszültségű elektromos berendezésektől, az üzemanyagraktáraktól és töltőállomásoktól, a gáztartályoktól- és vezetékektől, illetve az erdőktől is legalább 500 méternyire el kell távolodni a robbantgatáshoz. Végül, de nem utolsósorban a rendőrség azt is pontosítja, hogy közutakon, sétányokon és tömegben is tilos ezen eszközök használata.
A szigorú megkötések ellenére sokan döntenek úgy, pukkanó-robbanó eszközökkel búcsúztatják az óévet. Hiábavaló volna elvárni, hogy mindenki mondjon le erről a szélsőséges megítélésű szokásról, azonban arra mindenképp érdemes odafigyelni, hogy se saját magunk, se mások testi épségét ne veszélyeztessük, hiszen az óévbúcsúztató örömből egy szempillantás alatt rémálom lehet.
40.000 eurós kártérítés petárda okozta sérülés miatt
Sajnos vannak olyan esetek is, amikor valaki más hibája miatt sérül meg a petárdázások nyomán, sőt arra is volt példa az elmúlt években, hogy a sérülés maradandó károkat okozott.
A Szatmár.ro információi szerint egy Szatmár megyei nő 2018. december 31-én éjszaka épp az akkori férjével és annak barátaival ünnepelte a szilvesztert, amikor is éjfél előtt néhány perccel kimentek az utcára, hogy közösen nézzék meg a tűzijátékot. Míg az égi fényjátékra vártak, a nő arra lett figyelmes, hogy férje valakivel kiabál: a férfi arra szólította fel az út túloldalán ünneplőket, hogy ne dobálják feléjük a petárdákat, mert az egyik robbanórúd a vállának pattant. Hiába azonban a figyelmeztetés, pillanatokon belül egy másik petárda is érkezett, és a nő balszerencséjére az apró lövedék épp a szeme előtt robbant fel.
Az áldozat érthető módon halálra rémült és azonnal berohant a ház fürdőszobájába, amikor pedig a tükörben látta, hogy szeméből vér csordogál, arra kérte volt férjét, hogy taxival mielőbb menjenek be a sürgősségi kórházba. Az ügyeletről azonnal a régi kórház szemészeti osztályára irányították őket, hiába azonban az orvosi ellátás és a műtétek sora, a nő jobb szeme visszafordíthatatlan károsodást szenvedett: elvesztette látását, javulást pedig csak egy retinaátültetés hozna.
A gondatlanságból elkövetett testi sértéssel megvádolt férfi a vallomástétel során saját védelmében elmondta, könnyen lehet, hogy a csoportból épp másvalaki dobta a sérülést okozó petárdát, így nem is érzi magát felelősnek, viszont a bíróság szerint a bizonyítékok és tanúvallomások minden kétséget kizáróan arra mutatnak, hogy valóban ő hajította el a kérdéses eszközt. Azon kérdésre pedig, hogy ha nem érzi magát vétkesnek, akkor eleinte miért fizette a kezelések költségeit, úgy nyilatkozott, hogy félt, ugyanis a nő és családja azzal fenyegették meg, hogy feljelentik őt a rendőrségen, ha nem törleszt.
Az ügy végül mégiscsak a bíróság elé került, 2023. október végén pedig megszületett az elsőfokú ítélet: a férfit 10 hónap szabadságvesztésre ítélték, melynek letöltését 2 évre felfüggesztették, továbbá 20.000 euró kártérítés megfizetésére kötelezik, illetve rendeznie kell a több mint 5800 lejre rúgó kórházi számlákat is. Az ítélettel azonban a felek nem voltak elégedettek, így a tárgyalás másodfokon a Nagyváradi Ítélőtáblán folytatódott. Jogerős döntés végül 2023. december utolsó napjaiban született: a felfüggesztett börtönbüntetés maradt, a korábbi 20.000 eurós kártérítést azonban kétszeresére, tehát 40.000 euróra emelték.