Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kolozsvári szakemberek tartottak előadást a vizek műanyagszennyezésének témájában

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Április. 27. 2023. Csütörtök 12:20
Kolozsvári szakemberek tartottak előadást a vizek műanyagszennyezésének témájában

Az április 22-én ünnepelt Föld napjához kapcsolódóan több megmozdulásra is sor került Szatmárnémetiben, ezek többségéről néhány nappal ezelőtt szerkesztőségünk is beszámolt.

A jeles naphoz kapcsolódó utolsó ilyen eseményre azonban csak április 26-án, szerdán a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségen került sor, méghozzá az Élet Fája Egyesület, az Erdélyi Kárpát Egyesület és a Multisalva Egyesület közösen indított projektjének részeként.

Mint arról az év elején beszámoltunk, „Műanyagmentes Szamos” címmel a fent említett három civilszervezet, a Lidl Románia támogatásával egy nagyszabású, egy éven át tartó projektet hirdetett meg, ennek egyik eseménye pedig éppen a Föld napjához kapcsolódott egy olyan szeminárium formájában, mely során a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem két munkatársa tartott előadást, a vizeinket érintő mikro- és makró műanyagszennyezésről, és annak hatásairól életünkre.

A szerdai találkozón részt vettek annak a 37 Szatmár megyei tanintézménynek is a diákjai, melyek a kezdeményezés mellé állva korábban elkészítették a Műanyag kódexét is.

Az eseményen előbb Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke üdvözölte a jelenlévőket, majd Márk-Nagy János, az EKE szatmári szervezetének vezetője ismertette a fent említett közös projektet, kiemelve ebben a három civil szervezet munkáját. A projektről szóló ismertetőt a kolozsvári szakemberek is nagy érdeklődéssel hallgatták.


 

A házigazdák felszólalásait követően kezdetét vette az a szeminárium, melynek témáját egy olyan közvélemény-kutatás eredményein alapuló összegzés adta, melynek megvalósulása érdekében az Élet Fája Egyesület önkéntesei több mint ezer személyt kérdeztek meg a márciusi és április hónapok folyamán.

A téma kapcsán előbb Nicoleta-Sanda Brișan, a BBTE Környezetvédelem tanszékének előadótanára és kutatója tartotta meg bemutatóját, majd Carmen Roba, szintén a BBTE tudományos kutatómunkatársa az egyetem környezetvédelmi oktatásának programjáról számolt be a jelenlévőknek.

A két előadást követően Mariana Săsăran, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség biológia szakos tanfelügyelője mondott köszönetet a meghívottaknak, az általuk elmondott fontos és értékes információkért, melyek minden bizonnyal hasznosak voltak mind a résztvevő diákok, mind az érintett civilszervezetek tagjai számára.



A szeminárium végeztével a résztvevők a Kossuth-kertben működő Zöld házat keresték fel, ahol megtekintették a 37 közreműködő tanintézmény diákjai által megfogalmazott Műanyag kódexből nyílt kiállítást.