Kölcsönszerződés - Általános tudnivalók


Abban az esetben, amikor pénzt adunk kölcsön valakinek, azt kölcsönszerződés megkötésével tehetjük, a bizonyítás és igényérvényesítés szempontjából is kellően biztonságos tranzakcióvá. Ez a megállapodás két felet köt össze: a kölcsönt nyújtó személyt (a hitelezőt), valamint a kölcsön vevőt (az adóst).
A felek a kölcsönszerződésben részletezik a kölcsön feltételeit, körülményeit, a felek jogait és kötelezettségeit, valamint a visszafizetéssel kapcsolatos, illetve egyéb megállapodásokat. Akármelyik oldalán álljunk egy kölcsönszerződésnek, mindenféleképpen érdemes megismernünk ennek a jogintézménynek a legjelentősebb szabályait az anyagi biztonságunk megóvása érdekében.
Mi az a kölcsönszerződés?
A kölcsönszerződés olyan megállapodás, mely arra szolgál, hogy a hitelező egy meghatározott pénzösszeget, valamely más személynek fizetésére köteles, a gyakorlatban kölcsönadják. A kölcsönszerződésre vonatkozó legfontosabb szabályokat, így a fogalmát is, a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) tartalmazza: ,,Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles.”
A kölcsönszerződés lényege
3 kiemelten fontos, alapvető pontban foglalható össze:
- Két fél között jön létre, akiket hitelezőnek és adósnak nevezünk.
- A hitelezőnek az a kötelessége, hogy egy meghatározott összeget átadjon az adósnak, aki természetesen köteles azt visszafizetni.
- A felek akár abban is megállapodhatnak, hogy az adós az összegen felül kamatot is fizessen a hitelező irányába. Ez természetesen nem kötelező elem, úgy is megköthető a szerződés, hogy az adósnak semmilyen kamatot nem szükséges fizetnie.
Kölcsön a köznyelvben
A köznapi nyelvhasználatban igen gyakran találkozhatunk a ,,kölcsön” kifejezéssel. Ezen ügyletek esetében is a dolog időleges használatba kerül egy másik félnek, azonban van egy rendkívül lényeges sajátossága a kölcsönügyletnek, amely elhatárolja azokat többi hasonló szerződéstől. Ez a jellegzetesség a szerződés tárgyában jelentkezik. Kölcsönszerződést ugyanis kizárólag pénzösszegre lehet kötni, amely helyettesíthető.
Mi a szívességi kölcsön fogalma?
A szívességi kölcsön a kölcsönszerződésnek egy ingyenes formája, amelyet a Polgári Törvénykönyv a következőképpen közelít meg: az adós nem köteles kamat és egyéb díj fizetésére, ha ezt a felek kifejezetten kikötötték, valamint, ha a szerződés céljából vagy az eset körülményeiből ez következik. Ebből arra következtetünk, hogy akkor beszélhetünk szívességi kölcsönről, ha a felek egyáltalán nem kötnek ki kamatot a pénz használatáért cserébe.
A szívességi kölcsön azon aspektusban is eltér a többi kamat kikötésével létrehozott megállapodástól, hogy amennyiben a hitelező rendelkezésre tartja a kölcsönösszeget, azért az adósnak nem kell rendelkezésre tartási-, vagy egyéb díjat fizetnie.
Ennek a dokumentumnak az elkészítése igen bonyolult feladat, éppen ezért minden esetben kimondottan alapos megfontolásnak kell azt megelőznie, amelyet érdemes egy tapasztalt jogi szakértő segítségével kiegészíteni. A Szerzi platformon a pénzkölcsön okosdokumentumot választva elkészítheti a hatályos jogszabályoknak megfelelő szerződését. Amennyiben további segítségre volna szüksége, abban az esetben online jogi tanácsadás keretében minden kérdését felteheti a kölcsönszerződéssel kapcsolatban a Szerzi oldalán regisztrált ügyvédeknek.