Klaus Iohannis hivatalban marad az új elnök megválasztásáig

.jpg)
Klaus Iohannis, Románia elnöke a CCR (Alkotmánybíróság) döntését követően pénteken 19 órakor tartott sajtótájékoztatóján beszélt az egyik elnökjelölt kampányával kapcsolatos információkról, amelyeket a titkosszolgálatok nyújtottak. A sajtótájékoztatót a Digi24-en lehetett követni.
„A CCR úgy döntött, hogy érvényteleníti a napokban lezajlott elnökválasztást. A CCR döntése kötelező érvényű mindenki számára, és mindannyiunknak ehhez kell igazodnunk. Ez egy példátlan helyzet, és úgy gondolom, érdemes egy kicsit visszatekinteni, hogyan jutottunk idáig. Nem sokkal az első helyhatósági választási forduló után jelezték telefonon a titkosszolgálatok, hogy bizonyos dolgok furcsák. Utasítást adtam minden lehetséges ellenőrzés elvégzésére, majd megkaptam az írásos jelentéseket, és sürgősen összehívtam a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT). Négy jelentés érkezett, az SRI-től (Román Hírszerző Szolgálat), SIE-től (Külföldi Hírszerző Szolgálat), STS-től (Speciális Távközlési Szolgálat) és a Belügyminisztériumtól. Ezeknek az anyagoknak a többségét már ismerik. A CSAT tudomásul vette az anyagokat, megvitatta őket, és súlyos következtetéseket vont le. Kiadott egy közleményt, amely összefoglalta az akkori megállapításokat. Egyik jelölt illegálisan, nagyszabású választási kampányt folytatott a kampány két olyan szakaszában, amikor ezt a törvény tiltja. Ez megsérti a választási jogszabályokat. Ugyanez a jelölt nulla költségeket jelentett be, annak ellenére, hogy kifinomult kampányt folytatott. Sőt, a titkosszolgálatoktól érkezett információk szerint ezt a kampányt egy, Románia érdekeivel ellentétes külföldi állam támogatta. Ezek súlyos dolgok” – mondta az államfő az első forduló érvénytelenítésének kapcsán.
Iohannis kihangsúlyozta, hogy a CSAT-nak nincsenek hatáskörei a választások terén, de a kampány illegális külföldi támogatása veszélyt jelent az országra.
Mi következik?
A parlamenti választások érvényesítése után összehívják az új Parlamentet, konzultációkat tartanak a pártokkal, és megalakítják az új kormányt. Az új kormány fogja meghatározni az elnökválasztás két fordulójának új időpontjait.
„Első lépésként, a parlamenti választások érvényesítése után összehívják az új Parlamentet, konzultációkat tartanak a parlamenti pártokkal, és megalakítják Románia új kormányát. Az új kormány határozza majd meg az elnökválasztás két fordulójának új időpontjait” – tette hozzá Klaus Iohannis.
Az elnök hivatalban marad, amíg új államfőt nem választanak
„Románia Alkotmánya 83. cikkének 2. bekezdése szerint az elnök mandátuma addig tart, amíg az új elnök le nem teszi az esküt” – mondta Klaus Iohannis.
Iohannis kijelentette, hogy nem kíván miniszterelnökké válni, és biztosította a gazdasági szereplőket, valamint az európai partnereket arról, hogy az ország továbbra is stabil, biztonságos és megbízható szövetséges marad az EU és a NATO számára.
Konkluzió: „Mandátumomat folytatom egészen az új elnök megválasztásáig. Nem leszek miniszterelnök, nem kívánok az lenni, csak azt szeretném, hogy ezt a mandátumot megfelelően zárjam le. Mint eddig, továbbra is elkötelezett maradok Románia és a románok iránt. Egy demokratikus, szabad, modern, biztonságos és európai Romániáért fogok dolgozni. Románia stabil, biztonságos és szilárd ország. Ezt az üzenetet küldöm a gazdaság szereplőinek, a befektetőknek és a pénzügyi piacoknak, valamint az Európai Uniónak. Románia egy pro-európai, biztonságos és megbízható ország marad. Ezt üzenem a NATO-nak is: Románia továbbra is megbízható és szilárd szövetséges, és úgy gondolom, fontos hangsúlyozni, hogy Románia nincs nehéz helyzetben“ – zárta üzenetét az államfő, többször is kihangsúlyozva utóbbi kijelentést.