Kizárták az orvosi kamarából azt a szakorvost, akinek a vád szerint szerepe volt Stefania halálában


Minden bizonnyal olvasóink is emlékeznek még arra a több mint egy évvel ezelőtt történt esetre, mely mind a megyét, mind az országot megdöbbentette: az akkor mindössze 15 éves Stefania életét vesztette nem sokkal azt követően, hogy saját lábán sétált be a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályára.
Abban, hogy az eset széles körben nagy felháborodást váltott ki, jelentős szerepe volt annak is, hogy az ügyeletes orvos a végzetes napon minősíthetetlen hangnemben beszélt a mellkasi és hátfájdalmakra panaszkodó lánnyal és annak édesanyjával is. A rendkívüli ügy minden részletre kiterjedő feltárása érthető módon igencsak időigényes, ráadásul nagy felelősséggel is járó munka, viszont most úgy tűnik, újabb mérföldkőhöz érkezett az eset: a Szatmár Megyei Orvosi Kamara fegyelmi bizottsága P. Raul kizárása mellett döntött – igaz, az érintettnek lehetősége van óvást benyújtani az országos bizottságnál is.
Calin Bumbulut, a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke a portalsm.ro-nak elmondta, P. Rault egyszer már eltiltották foglalkozása gyakorlásától 6 hónapra, most viszont a végleges kizárás mellett döntöttek. Nyomatékosította ugyanakkor, hogy az orvosnak lehetősége van az országos fegyelmi bizottságnál megtámadni a döntést, a végső intézkedésről így magasabb szinten fognak majd dönteni.
Az orvosi kamara elnöke elárulta továbbá azt is, hogy ez az első ilyen döntés a megyében, melynek meghozása során a konkrét helyzetet vették figyelembe. „Egyértelmű, hogy hibázott, így a többi az igazságszolgáltatás dolga. Nekünk csak azt kellett eldöntenünk, hogy orvosi műhiba történt-e” – fejtette ki dr. Calin Bumbulut.
Gondatlanságból elkövetett emberöléssel és hivatali visszaéléssel vádolják
A Szatmár.ro információi szerint P. Raul ellen idén áprilisban emelt vádat a szatmári ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés és hivatali visszaélés miatt.
A bíróság döntése értelmében az orvost hatósági felügyelet alá helyezték, melynek ideje alatt szigorúan tilos felvennie a kapcsolatot a határozatban foglalt személyekkel – köztük a szemtanúkkal és Stefania családtagjaival –, illetve a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban orvosi hivatását sem gyakorolhatja. Említésre méltó továbbá a vádemelés kapcsán, hogy az orvos ügyvédje kérelmezte a hatósági felügyelet megszüntetését, ám ezt a bíróság elutasította, majd a fellebbezés után ugyanerre a döntésre jutott a Szatmár Megyei Törvényszék is.
Mit közölt akkor a kórház?
A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház a tragédia nyomán közleményt adott ki, mely szerint a lány légzési nehézségekkel jelentkezett a sürgősségi osztályon. A tünetek – gyengeség, sápadtság, tahikardia, 88 százalékos oxigénszaturáció – akut légzési distressz szindrómára utaltak. Intubálták, az orvosok az első vizsgálatok után akut tüdőödémára és tüdőembóliára gyanakodtak, így trombolízist alkalmaztak.
Az orvoscsapat erőfeszítései ellenére a páciens állapota rohamosan romlott, és hirtelen szívmegállás következett be, de sikerült újraéleszteni. Mintegy 30 perccel később azonban másodszor is leállt a szíve, és már nem tudták újraéleszteni. 19 óra 10 perckor megállapították a halál beálltát – számolt be akkor a kórház, majd egy másik közleményben azt is tudatták, hogy a történteket orvosi-jogi, szakmai és etikai szempontból is kivizsgálják, illetve a vizsgálatban a szakbizottságok mellett részt vesz az orvosi kamara is.
2023. január 26-án a megtört család és mindazok, akik szerették vagy ismeretlenként is szívükön viselték Stefania ügyét, a kórház előtt tartottak demonstrációt, követelve az orvos lemondását és büntetőjogi felelősségre vonását. Erről készült videós összeállításunkat lehet megtekinteni lentebb.