Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kiválósági Oklevéllel díjazták a 65 éves Elek Györgyöt

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 08. 2023. Szerda 08:45

Kedd délután megtelt a szatmárnémeti Iparosotthon kiállítóterme, ugyanis amellett, hogy bemutatták Elek György újságíró, publicista legújabb, Kiút című tárcakötetét, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont igazgatója, Laszlo Robert Kiválósági Oklevelet adott át a szerzőnek, ezzel elismerve egy élet munkáját.

 

A résztvevőket mindenekelőtt az eseményt moderáló Frigy Szabolcs, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum iskolai tanácsadója, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szatmári kirendeltségének oktatója köszöntötte. „Ha elolvassátok ezt a könyvet - vagy Györgynek az előző könyveit - az, ami mindannyiunkat megragad, nem más, minthogy nagyon érti és érzi a hétköznapi emberek beszédtémáit, struktúráit, amelyek közel állnak hozzánk is. Ez az életszerűség az, ami átüt minden munkáján Györgynek, és ez az életművében is végig megjelenik” – hangzott el a nyitóbeszédben, majd Frigy arra buzdította a résztvevőket, hogy az est során az Elek Györgyről és legújabb tárcakötetéről való gondolkodás mellett mindenki forduljon kicsit befelé is, hisz a találkozó kiváló lehetőséget nyújt az önreflexióra.

 

 

Frigy Szabolcs ezt követően átadta a szót a hagyományőrző forrásközpont igazgatójának, Laszlo Robertnek, aki Kiválósági Oklevet nyújtott át a 65. születésnapját ünneplő újságírónak, ezzel elismerve mindazon fáradhatatlan erőfeszítéseket, melyeket pályája során a Szatmár megyei magyar kultúra éltetése és továbbörökítése, a nyomtatott magyar kulturális lapok újraindítása és fellendítése, valamint a diákírók felkarolása és diákirodalmi körök létrehozása érdekében tett. Laszlo Robert ezt követően köszönetet mondott Elek Györgynek, aki az elmúlt években a forrásközpont referenseként számos eseményt szervezett, de biztosította őt arról is, hogy az irodában az asztala továbbra is csak rá vár, azaz a hivatalos nyugdíjazás ellenére is számítanak segítségére, a kulturális életben való aktív részvételére.

 

 

A forrásközpont igazgatója után Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke köszöntötte a publicistát. A megyei tanácselnök elmondta, Elek György az elmúlt években megannyi alkalommal kopogtatott az ajtaján projektekhez támogatást kérve. Ezek egyike volt például a Szamos kulturális folyóirat újraélesztése, mely a kezdeti bizonytalanságok ellenére mostanra igazolta létjogosultságát, és a Szamosnak köszönhetően Szatmár ma azon kevés megyék közé tartozik, melyekben az alkotókedvű fiatalok nyomtatásban is viszontláthatják az írásaikat. A tanácselnök zárásként továbbra is támogatásáról biztosította az újságírót, aki a reményei szerint nyugdíjas éveiben is legalább annyira termékeny szerző lesz, mint a mostani mérföldkő előtt.

 

 

Az est második részében Frigy Szabolcs vezetésével bemutatásra került Elek György legújabb tárcakötete, mely a Kiút címet viseli.

 

„Nagyon köszönöm, hogy ilyen sokan eljöttetek erre az eseményre. Ez is azt bizonyítja, hogy még sincs igazuk azoknak, akik azt mondják, a nyomtatott sajtónak és a könyveknek nincs jövőjük. […] Valaki azt kérdezte az elmúlt napokban tőlem, hogy miért kell ilyen sok könyvet nyomtatni. Ugyanez az ember – és a hozzá hasonlók – mindig megosztják, hogy mennyire fontos az anyanyelv, hogy tudjuk, honnan jöttünk, de amikor a gyökereinkről van szó, helytörténeti könyveket adunk ki, és a magyar nyelvet ápoljuk azzal, hogy magyar nyelvű lapot adunk az olvasók kezébe, őt az nem érdekli. Nagyon fontos a nyomtatott könyv és a nyomtatott sajtó, és nagyon nagy szükség van rá, és remélem, hogy ezt egyre többen fel fogják fedezni” – mondta el mindenekelőtt Elek György, majd arra is kitért, hogy hogyan született meg a kedd este bemutatott Kiút.

 

 

Mint elárulta, a forrásközpontnál tulajdonképpen már hagyománynak számít, hogy a kerek évfordulóhoz érkező írók, költők kiadnak egy új kötetet. E helyzetben találta magát Elek György, mindannyiunk Gyurija is, aki végül úgy döntött, azokat a tárcákat válogatja ki és fűzi össze, melyeket a koronavírus-járvány idején, napi rendszerességgel írt. Hozzátette, a tárcákban megjelenő karakterek mindegyike rendkívül közel áll hozzá, hiszen mindegyik róla, önmagáról szól. Ennek ellenére az olvasónak könnyű ismerős érzéseket, gondolatokat felfedeznie ezekben az írásokban, könnyű kapcsolódni ezekhez, hiszen mindannyiunkat összekötnek a koronavírus-járvány tapasztalatai, annak minden nyűgjével-terhével, de az abban felfedezhető értékekkel is egyetemben.

 

Mindezek után nyitott beszélgetés következett, mely során Lakatos-Fleisz Katalin, Gál Gyöngyi, Jáger-Péter Mónika, illetve Gnandt-Márkus Éva fogalmazták meg gondolataikat a Kiút kapcsán, az estet pedig egy dedikációval egybekötött állófogadás zárta.