Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kiváló hangulatban ünnepelték a rákóczisok a magyar népmese napját - VIDEÓ

Bede Emőke
Szatmár.ro
Október. 03. 2022. Hétfő 13:37
Kiváló hangulatban ünnepelték a rákóczisok a magyar népmese napját - VIDEÓ

"A mese örök. A mese pedig azért örök, mert a közönsége is örök."Csukás István


2005 óta szeptember 30-án, a nagy mesemondó, Benedek Elek születésnapján ünnepeljük a magyar népmese napját.  A kezdeményezés célja, hogy a népmesék, a bennük rejlő bölcsesség, tanulság nemzedékről nemzedékre szállva fennmaradjon. Népmeséink megmozgatják a képzeletet függetlenül attól, hogy olvassuk őket vagy felolvassák nekünk, esetleg mesemondót hallgatunk. A pillanatnyi élmény, a személyes megélés teljesen elvarázsol mindenkit. 


A gyerekek saját gondjaikat és örömeiket is kivetíthetik egy-egy mese által, ugyanakkor a szereplők típusai segítségével jobban megismerhetik az életben betöltött szerepeket is, hiszen itt leegyszerűsítve találkozhatnak például a jó és a gonosz harcával, vagy a mindennapi élet küzdelmeibe láthatnak bele.


Szeptember 30-án, a hagyományokhoz hűen, a szatmári Rákóczi Ferenc Általános Iskolában ismét mesenapot tartottak, megünnepelték a magyar népmese napját. Az iskola tanítói és a magyartanárnők irányításával a magyar tagozatos diákok zöme részt vett az eseményen. 


Izgalmasan indult a nap, mert minden alsó tagozatos  kisdiák boldogan bújt jelmezbe, és mutatta meg, számára ki is a magyar népmesék legkedveltebb figurája. Interaktív játékokkal, közmondások kiegészítésével, mesék dramatizálásával és mesékhez kötődő játékokkal, kézműves foglalkozásokkal töltötték az időt. A nap folyamán a diákok mesejelenetek alapján készítettek rajzokat is, megnézték az otthonról hozott meséskönyveket, mesefát alkottak, kipróbálhatták az V.B és VI.C diákjai által megalkotott mesés társasjátékot is. 


A legkisebbek hétmérföldes csizmában Meseországba utazhattak, útközben találkoztak egy-egy mesehőssel, akikhez hasonlóan próbákat állhattak ki, lencsét válogattak, majd célba dobhattak, megetetve egy-egy éhes sárkányt, ami feltétlen szükséges volt a meseút sikeres teljesítéséhez. A gyerekek a kézműves foglalkozásokon elkészítették a mesebeli aranyalmafát, a tűzokádó sárkányt.  Hová repítene a hétmérföldes csizma? címszó alatt az I.B osztályos tanulók gyönyörű rajzokat készítettek, amit drámaipedagógiai és szerepjáték követett. 


A II. B osztályos tanulók korán reggel kidobolták a nagy hírt, hogy milyen napra virradt ma, majd mesehallgatás után közösen a II. C osztályos diákokkal elfogyasztották a szalonnás reggelijüket, erősítve az összetartozás érzésének örömét. Népdalokat, élő furulyaszót hallgattak, majd mint energikus mesehősök táncra perdültek, hogy edzésben maradjanak az akadályok sikeres leküzdése érdekében. 


 A III.B osztályban királyi udvarba látogattak el Meseország lakói, akik illendően köszöntötték a királyi családot és kreatív módon, mindenki felajánlotta szolgálatát az uralkodó családnak. A király a hétfejű sárkány legyőzésével bízta meg a hűséges alattvalóit, akik együttes erővel fejtették meg a sárkány furfangos feladványait, csutkatornyot építettek, kőlevest főztek, átkeltek az akadályokkal teli varázsmezőn, lovagi edzést tartottak a sárkány legyőzése érdekében, mesejeleneteket rajzoltak. E kalandos nap emlékére elkészítették a sárkányt, hogy ezentúl csak ily módon találkozzanak vele. 


A nap folyamán a III. C osztály tanulói is lelkesen teljesítették a próbák alatt a feladatokat, bemutatták kedvenc meséskönyvüket, kvízeket fejtettek, valamint részt vettek a Nagy népmese kihíváson is. 


A IV. B osztályos tanulók üzentek kedvenc mesehősüknek, meserejtvényt fejtettek, mesecímeket javítottak ki, és egy többállomásos izgalmas kincskeresésben vettek részt. 


A IV.C osztály tanulói népmesékhez kapcsolódó csapatversenyen vettek részt, melynek keretében ,,felépítettek" egy mesebeli falut, régi tárgyakat, írásos emlékeket mutattak be, melyeket még a dédszüleiktől örököltek, népmesékből jellegzetes jeleneteket improvizáltak. 


A gyerekek körében nagy népszerűségnek örvendett a "Taposó", ahol a nap folyamán kipróbálhatták, milyen érzés mezítláb különböző felületeken végighaladni, valamint nagy küzdelmek zajlottak az iskola folyosóira felrajzolt nagyméretű Malom társasjáték párbajaiban is. 


Minden kis ünneplő a nap folyamán lerajzolta kedvenc mesejelenetét, szereplőjét és elkészült az iskola parkjában a nagy mesefa is, mely e csodás nap emlékét őrzi kis ideig. 


A nagyobbak pénteken kvízjátékokkal is emlékeztek a népmese napjáról, valamint regisztráltak a ,,Magyarra hangolva" nagy népmese kihívásra is. 


Mivel, a népmesékhez híven, szinte minden mulatság három napig tart, az időhiány és a rossz időjárási körülmények miatt elmaradt tevékenységek hétfőn is folytatódni fognak a gyerekek nagy örömére. 


Ne feledjük: “A mese játék, csoda, hit és lélek. Mosoly mindenki lelkére.” Csernik Szende
 


Baranyai Zsuzsa