Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kiugróan magas a leányanyák száma Szatmár megyében

Bede Emőke
Bede Emőke
December. 20. 2022. Kedd 13:05
Kiugróan magas a leányanyák száma Szatmár megyében

Romániában továbbra is rendkívül magas a leányanyák száma, mi több, arányuk olyan magas, hogy ez az ország adja az Európai Unió 15 évnél fiatalabb édesanyáinak 45 százalékát – derül ki a Mentsétek meg a gyerekeket Egyesület legújabb felméréséből.


Mint írják, 2020-ban 731 15 év alatti lány lett édesanya: a legtöbbet Maros megyében jegyezték, ahol a leányanyák száma elérte a 63-at, majd következik Bihar és Dolj 52-52 esettel, a képzeletbeli dobogó utolsó helyére pedig Brassó megye került 40 esettel. Tízből két kiskorú azonban nem első alkalommal hozott világra gyermekként gyermeket, egyharmaduk pedig elmondta azt is, hogy a saját anyja sem töltötte be még a 18-at, amikor világra hozta őt. Az egyesült szerint ez azért is aggasztó adat, mivel a túl korán anyává válás exponenciálisan növeli a koraszülés és a gyermekelhalálozás arányát is.


Az egyesület ugyanakkor a Háziorvosi Egyesületek Országos Szövetségének azon adatára is felhívja a figyelmet, hogy a vidéki települések 53 százalékában egyáltalán nincs háziorvos, vagy ha van, számuk nem elégséges, így a kiszolgáltatott közösségekben élő lányok gyakran el sem jutnak az orvosig, hogy nyilvántartásba vegyél őket és megfelelően nyomon kövessék a terhességet. Orvoshoz pedig csak akkor fordulnak, amikor valamilyen oknál fogva rosszabbra fordul az egészségügyi állapotuk.


Mint említettük, 2020-ban Maros megyében tartották nyilván a legtöbb 15 évnél fiatalabb édesanyát (63), de Szatmár megyében sem a legfényesebb a helyzet: országos viszonylatban a 8. helyen zárt megyénk, ugyanis a nevezett évben nem kevesebb mint 23 olyan édesanyát tartottak számon, aki még a 15. életévét sem töltötte be.


Az egyesület felméréséből kiderült továbbá az is, hogy a kiskorú anyák családjának átlagos havi jövedelme 1160 lej, ám ez egészen csalóka adat, ugyanis a családok közel 50 százalékának 1000 lej alatt van a havi bevétele, 2000 lejnél magasabb bevételt pedig csupán a családok 12 százaléka könyvel el.