Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kecske- és juhállományokat tizedelő betegség miatt tettek óvintézkedéseket a Szatmár megyei hatóságok

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 31. 2024. Szerda 08:40
Kecske- és juhállományokat tizedelő betegség miatt tettek óvintézkedéseket a Szatmár megyei hatóságok
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

A görögországi és bulgáriai megjelentést követően néhány nappal ezelőtt több romániai megyében is felütötte a fejét a kiskérőzdők pestise, mely egy vírus okozta, elsősorban kecskéket és juhokat megtámadó, erősen fertőző halálos betegség, aminek nyomán már több tízezer állatot voltak kénytelenek leölni az országban. Annak érdekében, hogy megelőzzék a terjedést, a megyékben, így Szatmárban is rendelkeztek a legfontosabb óvintézkedésekről.

 

A Szatmár Megyei Betegségmegelőző Központ keddi ülésén ismertették az eddig lefolytatott epidemiológiai vizsgálatok eredményeit, majd döntöttek a szükséges óvintézkedésekről is. Mindenek előtt fokozni fogják az élőállat-szállítmányok ellenőrzését, függetlenül attól, hogy pontosan honnan érkeznek a jószágok, illetve több állatorvos is készenlétben lesz arra az esetre, ha a határrendészet vagy a rendőrség potenciális eseteket jelezne feléjük. Mindezeken túl biztosítani kell a fertőzött és/vagy elhullott állatok megfelelő semlegesítésének lehetőségét, és frissíteni fogják az elföldelésre alkalmas helyszínek listáját is.

 

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szerint a kiskérődzők pestisével fertőzött állatnál láz, hasmenés, légzési nehézségek, szem- és orrváladékozás, szájgyulladás és halitózis (kellemetlen szájszag) jelentkezik. A hatóság hangsúlyozta, hogy az elhalálozási arány akár 70 százalék is lehet. Épp ezért a gazdáknak azt javasolják, hogy azonnal értesítsék a DSVSA-t, ha a fentebb említett tünetekkel járó megbetegedést vagy elhullást észlelnek. Az újonnan vásárolt állatokat érdemes 30 napig elkülönítve tartani a már meglévő nyájtól, és a lehetőségekhez mérten kerülni kell a különböző gazdaságokhoz tartozó juh- és kecskeállományok egyazon földterületen való leheltetését.

 

Amennyiben bejelentést tenne, megteheti azt a 0261.715.956-os vagy 0760.789.016-os telefonszámon.