Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kijev szeptemberre várta, hogy hadba állnak az amerikai repülők, de leghamarabb jövő nyárra képezhetik ki az első ukrán F-16-os pilótákat

Bajnai Botond
Hirado.hu
Augusztus. 13. 2023. Vasárnap 07:44
Kijev szeptemberre várta, hogy hadba állnak az amerikai repülők, de leghamarabb jövő nyárra képezhetik ki az első ukrán F-16-os pilótákat
wikipédia

Európa hiába adna F-16-os vadászgépeket Ukrajnának, jelenleg a pilóták kiképzéséhez sincs elegendő kapacitása.

Az Egyesült Államok pedig együttműködik ugyan a képzési terv összeállításában Dániával és Hollandiával, azonban csak abban az esetben vállalja az ukrán pilóták kiképzését amerikai földön, amennyiben Európában elfogyott a képzési kapacitás. Noha a médiában nagy támogatottsága van annak az elképzelésnek, hogy Ukrajna szövetségesei adjanak F-16-os vadászrepülőket az Oroszország által megtámadott országnak, a szakértők hosszú távú védelmi potenciálként tekintenek a repülőkre, így azok használata és az ahhoz szükséges képzés is hosszadalmas folyamat lesz.
 

Az első hat ukrán pilóta várhatóan jövő nyár előtt nem fejezi be az Egyesült Államokban gyártott F-16-os kiképzését – idézte a Washington Post a magas rangú ukrán tisztviselők véleményét. Mint írták, a nyugati oktatási program folyamatosan késik. A lap emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok elnöke maga is egy évig vonakodott attól, hogy amerikai gyártmányú F-16-os gépeket küldjenek a háborúban álló országba, azonban később hozzájárult, hogy más országok adjanak a sajátjaikból Ukrajnának.

Hollandia és Dánia önként vállalták az ukrán pilóták kiképzését, amelytől Kijev azt remélte, hogy már idén szeptemberben hadba állhatnak az amerikai repülők. Azonban az Egyesült Államokkal ellentétben az európai szövetségesek nem rendelkeznek elegendő képzési kap

Kevés a kiképző

Az ukrán oldalról anonimitásuk megtartása mellett nyilatkozó tisztségviselők elmondták, hogy bár a pilótáik folyékonyan beszélnek angolul, először egy négy hónapos nyelvi kurzuson kell részt venniük Nagy-Britanniában. Itt tanulják meg a repülőgéppel kapcsolatos fogalmakat. Azonban ez az oktatás a földi személyzettel együtt fog történni, akik kevésbé jártasak az angolban. Az ukrán tisztviselők szerint ezt Dánia kérte. A dán védelmi minisztérium azonban nem kommentálta a kijelentést a Washington Post megkeresésére.

A holland védelmi minisztérium szóvivője, Mark van de Beek alezredes azonban a lapnak adott válaszában elmondta, hogy a képzés részleteit még mindig pontosítják. A szóvivő kiemelte, hogy hiány van az F-16-os kiképzőkből, mert Hollandia például most áll át a fejlettebb F-35-re, a kapacitásait pedig arra koncentrálja.

Hiába azonban, hogy a jelek szerint az Egyesült Államok hajlandó lehet segíteni a kiképzésben, a szakértők azt is elmondták, hogy az F-16-os kiképzés a legtapasztaltabb pilóták esetében is legalább 6 hónapot vesz igénybe. Ezzel szemben az újoncok számára ez a folyamat több mint két évet jelenthet majd.