Kihívás a nyári szünidőre: nyereményjátékkal ösztönzik olvasásra a fiatal generációt


"Az olvasás népszerűsítése érdekében egy felhívást indítunk, hogy ösztönözni próbáljuk a fiatal generációt. Mindeközben a szülők figyelmét is szeretnénk felhívni az olvasott mese fontosságára" - tájékoztatta híroldalunkat Kürti Emese pszichológus.
A felhívás nem csak az önállóan olvasó fiatalokat célozza meg, hanem a szülőket is, arra biztatva őket, hogy rendszeresen felolvassanak csemetéiknek, így ők is részesei lehetnek a játéknak.
Az olvasóvá nevelést a lehető legkorábban kell elkezdeni, a babának akár már az anyaméhben elkezdhetjük a felolvasást. A baba nagyon kedveli az anya hangját, így ez abban is segít, hogy támogassa majd a kötődést. Mint tudjuk a fogantatástól számított 1000 nap nagyon is meghatározó a baba életében, a baba érzékeli az édesanya rezgéseit, majd a születése után ezt a kapcsolódást tovább szőhetjük és rituálékat alakíthatunk köré, ami mindenképp elmélyíti a kapcsolatot, a bizalmat, biztonságérzetet. Ha a rutinokat beépítjük már a kezdetektől, így a gyermeknek is egészen biztosan igénye lesz majd erre. Viszont ezt soha nem késő elkezdeni, bár a kutatások szerint olvasókat a gyermek első 10 évében lehet nevelni, szerintem a gyermek érdeklődése lehet a kulcs és a szülő aktív jelenléte. Ez egy olyan kapcsolódási pont a szülő gyermek között, ami nagyon mély tud lenni. Szeretettel bíztatok minden szülőt, hogy közelítsenek ezen a módon is gyermekükhöz.
A mese támogatja az érzelmi fejlődést, a kreativitást, képzeleterőt nyelvi és problémamegoldó készségeket. Útmutatás lehet, kulcs az adott élethelyzetekben felmerülő nehézségek kezelésére, feloldására is.
Hogyan született az ötlet?
"Az ötletnek, aminek mentén létrejött az esemény, egy pozitív és negatív aspektusa is van. Szülőként és szakemberként is tapasztalom, hogy mennyire nagy szükség van a hallott mesére. Ez ellenpólusa lehet a túlzott elektronikai eszközök használatának. Sajnos nagyon sok esetben tapasztalom, hogy a szülőknek nincs rálátásuk milyen káros is lehet néhány esetben a gyermek fejlődésére a túl sok képernyőidő, főleg a gyermek szenzitív periódusában. A szociális és nyelvi fejlődést is negatívan befolyásolja az eszközök túlzott használata. Éppen ezt tudja ellensúlyozni az olvasás, a mese!" - fogalmaz a kezdeményezés kapcsán Kürti Emese.
Hogy miről szól pontosan a játék?
"A játék július 1- én indul és szeptember 8-ig tart, amikor is az olvasás világnapján kisorsolunk néhány szerencsést, aki részt vesz a kihívásban, így értékes nyereményeket kapnak a támogatóknak hála. Benevezni azáltal tudnak, hogy megosztják velünk az általuk olvasott meséket ebben a periódusban és esetleg az ezzel kapcsolatos tapasztalatokat is szívesen várjuk" - áll a szervezők felhívásában.
Akik támogatásukkal segítettek abban, hogy létrejöjjön ez a játék, és nekik is szívügyük ez az üzenet: TestPlay, Smile with Books, Retrolibris, Gutenberg Kiadó, Corvin Kiadó.
A részletek és játék elérhető a TestPlay Facebook-oldalán.