Kiemelten fontos kategóriákban jelölték UNITER-díjra a Harag György Társulat előadását


Az UNITER, azaz a Román Színházi Szövetség egy szakmai, apolitikus, nonprofit civil szervezet, amely a színházi alkotók szabad társulása révén jött létre, a szervezet által odaítélt díjak pedig Románia legfontosabb színházi elismerései, amelyeket évente egy gála keretében adnak át. Épp ezért rendkívüli hír, hogy a Harag György Társulat III. Richárd című előadását három kiemelten fontos kategóriában is díjra jelölték.
Nagy Csongort, az előadás főszereplőjét a Legjobb férfi főszereplő kategóriában jelölték díjra, az előadás rendezőjét, Albu Istvánt a legjobb rendezésért járó Lucian Pintilie-díjra jelölték, maga a produkció pedig A legjobb előadás kategóriában száll versenybe - derül ki az UNITER által kedden közzétett ismertetőből. Az eredményhirdetésre azonban még várnunk kell egy kicsit, hiszen a színházi szövetség által immár 33. alkalommal megszervezett gálára csak május 26-án, a craiovai Marin Sorescu Nemzeti Színházban kerül sor.
“Mindenképp jól eső érzés a jelölés, és nem is egy, hanem három! Már maga a jelölés óriási elismerés minden alkotónak. Az előadás létrehozásán rengetegen rengeteget dolgoztak, mert Albu István rendezői koncepciója alapján egy klasszikus királydrámát kellett összehozni a 70-es évek rockzenéjével. A színészi játék mellett pedig nagy hangsúlyt kap a zene, kollégáim pedig zenekarként is kitűnően helytállnak. Jó érezni azt a támogatást és hozzáállást a játszótársak részéről! Ezt a jó érzést kívánom minden színházi alkotónak!” – nyilatkozta a jelölés kapcsán Nagy Csongor Zsolt, az előadás főszereplője.
“Az UNITER-díj olyan rangú elismerés, amelynek esetében már a jelölés maga is jelentős megtiszteltetésnek számít, idén pedig a díjra jelölt produkciók közül a III. Richárd a második legtöbb jelöléssel rendelkező előadás. Rangos elismerés ez, nem csak a jelölteknek, hanem mindenkinek, aki az előadás létrehozásán dolgozott, nem utolsó sorban azért is, mert évtizedes küzdelem eredménye, hogy a meglehetősen Bukarest-központú romániai szakma is észrevegye a munkánkat. Sokat dolgoztunk ezen, és sok partnerünket is köszönet illeti, ez esetben mindenekelőtt színházunk román társulatát, akikkel közös miniévadokat indítottunk, amelyekre a romániai színházi szakma képviselőit, köztük az UNITER-válogatókat is meghívjuk. De ugyanezt a célt szolgálta a MASZÍN Magyar Színházi Szövetség többi tagszínházával közösen létrehozott bukaresti fesztiválunk is: hogy lássanak és meglássanak bennünket, észrevegyék értékeinket. Mi jelölések és díjak nélkül is tudatában vagyunk, milyen kiváló színészeink, produkcióink, vendég- és házirendezőink vannak, de a visszajelzésre minden társulatnak szüksége van. És arra is, hogy Szatmár jóhírét vihessük el a legkülönbözőbb színházi fórumokra, a város kulturális követeiként. Ezért is hatalmas öröm, hogy az a kitartó szakmai építkezés, amit folytatunk, kezd láthatóvá válni a távolabbi szemlélők számára is. Nagyon örülök, hogy két kiváló egyéni művészi teljesítményt jelöltek a válogatók, de emellett az is külön öröm számomra, hogy az előadás egészét, mint kollektív teljesítményt is jelölésre méltónak találták. Társulatvezetőként mindez nagy büszkeséggel tölt el - és reménnyel is, természetesen” - mondja Bessenyei Gedő István társulatigazgató.
A III. Richárdról
Ahogyan arról a társulat a harag.ro oldalon tájékoztat, a klasszikus drámairodalom remekművét – Shakespeare „legvéresebb” királydrámáját – a gyergyószentmiklósi Albu István, a gyergyói Figura Stúdió Színház igazgatója állította színpadra, akivel a Woyzeck rendezőjeként már megismerkedhettek a szatmári nézők. „William Shakespeare drámájának színrevitelével a társulat célja, hogy egy történelmi klasszikust kínáljon a repertoárban, az egyetemes színházi kultúra egyik alapkövét, egyik legtöbbet játszott és idézett remekművét mutassa be - ugyanakkor mindezt egy kortárs ízlésű, a történelmi közelmúltra a rock- és popkultúra jól felismerhető referenciáival is folyton visszautaló, markánsan a mának és napjaink nézőinek címzett előadás által tegye“ - vallják az előadás kapcsán.
A weboldal emlékeztet rá, hogy Shakespeare-mű utoljára 2017-ben volt látható a szatmári színpadon: a Bocsárdi László által rendezett Tévedések vígjátéka - akkor is új fordításban (Benedek Zsolt átiratában), azelőtt pedig a Keresztes Attila rendezte Szentivánéji álmot láthatta a szatmári közönség, 2012-ben. Két komédia után tehát ezúttal egy tragédiát vett műsorára a társulat - az előadás azonban mégsem mentes a shakespeare-i és kortárs humortól sem, a sajátos rendezői koncepciónak és a számos ponton átdolgozott szövegváltozatnak hála. Az előadás szövegkönyvének alapját Vecsei H. Miklós (újra)fordítása képezi, amelyet Vas István közismert, klasszicizálóbb fordításának részleteivel és saját szövegekkel egészítettek ki az alkotók, a shakespeare-i világ klasszikus, költői dimenzióját nyelvezetében és formájában is kortárs színpadi adaptációba emelve át, nem ritkán humorral fűszerezve a tragédia komor világát.
A III. Richárd egy évek óta folyamatban lévő, több produkciót magába foglaló „rendezői program” legújabb része. A drámai cselekménybe beépített élőzene különleges előadásélményt, valódi koncert-show-t kínál a nézők számára. Ez alkalommal a ‘70-es évek világhírű amerikai rock-slágerei csendülnek fel a színpadon és az együttes frontembere válik a véreskezű III. Richárd éneklő alteregójává.
A 2024 decemberében bemutatott előadás szinopszisát, illetve a gazdag képgalériát a harag.ro oldalán lehet megtekinteni.
Az UNITER-ről
A UNITER partnerségi kapcsolatban áll az intézményesített állami és magánszínházi rendszerrel, képviseli az ország színházi szakembereit, és összefogja, valamint dinamizálja a színházművészet támogatására irányuló mozgalmakat. A szövetség ugyanakkor az általa évente megvalósított hazai és nemzetközi jelentőségű programokon és projekteken keresztül elkötelezett a romániai színjátszás támogatása és fejlesztése mellett, valamint a nemzeti és egyetemes kulturális örökség megőrzése iránt.
A szervezet létrehozásának alapelvei a következők voltak: a kifejezés, az alkotás és a társulás szabadsága, az autonómia joga, egy szabad hang a nemzeti és nemzetközi kulturális térben, valamint nyitottság a világ kultúrája felé, mindenféle kisebbrendűségi érzés nélkül. Emellett természetesen a különböző színházi szakmákban dolgozók érdekeinek védelme is fontos szerepet kapott, s bár az UNITER nem kifejezetten szakszervezeti struktúraként jött létre, alapszabályában jól meghatározott szociális összetevő is szerepel.
A UNITER 1990 februárjában alakult meg, és immár 35 éve folyamatosan működik. Kitartó tevékenységének eredményeként a szervezet 2000. augusztus 31-én, a 746-os számú kormányhatározat révén közhasznú intézmény státuszt kapott. A Romániai Színházi Szövetséget 31 éven át Ion Caramitru színházi szakember alapította és vezette, jelenlegi elnöke pedig Dragoș Buhagiar művész.