Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kiderült, hány éves korban költöznek el a szülői házból a romániai fiatalok

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 05. 2023. Kedd 08:49
Kiderült, hány éves korban költöznek el a szülői házból a romániai fiatalok
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Ha csak az Európai Unió tagállamainak átlagát nézzük, akkor a fiatalok 26,4 évesen költöznek el a szülői házból, viszont az egyes országokat egyenként is vizsgálva óriási, akár egy évtizedes szakadékok is mutatkoznak.

 

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2022-ben több olyan ország is volt az unióban, ahol a fiatal felnőttek csak a 30-at betöltve költöztek el otthonról. A legkésőbb a horvátok léptek tovább, az átlag e tagállamban 33,4 év volt, majd következik Szlovákia (30,8), Görögország (30,7), Bulgária és Spanyolország (30,3), Málta (30,1), a 30+ csoportot pedig Olaszország zárta, ahol átlagosan a harmadik X betöltése után költöznek el a „gyerekek”.

 

A lista másik végén Finnország áll, ahol a fiatalok áltagosan már 21,3 évesen továbbállnak, de úgy tűnik, a korai kiröppenés más skandináv országokban is jellemző: a svédek 21,4 évesen és a dánok 21,7 évesen keresnek maguknak saját otthont. Romániában az Eurostat számításai szerint a fiatalok 27,7 évesen döntenek úgy, hogy különköltöznek a szüleiktől.

 

Tizennégy tagállamban megfigyelték ugyanakkor azt is, hogy a fiatalok egyre később költöznek el a szülői házból: Horvátországban az elmúlt egy évtizedben 1,8 évet csúszott a költözés, Görögországban pedig 1,7 évvel később kezdenek saját háztartást vezetni a fiatalok.

 

A férfiak vagy a nők költöznek el előbb?

 

Az Eurostat felmérése arra is kitér, hogy a férfiak vagy a nők pakolnak-e hamarabb össze. Uniós szinten a nők már 25,4 éves korban „dobbantottak”, a férfiak életében ez a momentum csak 27,3 évesen érkezik el, és a tendencia kivétel nélkül minden tagállamban megfigyelhető.  

 

Azon tagállamok száma, amelyekben a férfiak csak 30 éves koruk után hagyják el a szülői házat, kilenc, az alábbiak szerint: Horvátország, Bulgária, Görögország, Szlovákia, Spanyolország, Olaszország, Málta, Szlovénia, Portugália. A nők esetében ez mindössze egyetlen országra, Horvátországra korlátozódik.

 

A nők és férfiak között a legnagyobb különbséget épp itt, Romániában jegyzik, ahol a férfiak átlagosan 29,9 évesen költöznek el, a nők viszont már 25,4 évesen.