Kiderítettük, mit tud a prefektúra a Szatmárnémetiben épülő német hadi- és járműipari beruházásról


Elsőként a londoni székhelyű Reuters hírügynökség számolt be arról, hogy Romániában, azon belül is Szatmárnémetiben fogja végezni egyebek között az ukrán harcjárművek és önjáró lövegek karbantartását és javítását a Rheinmetall hadi- és járműipari vállalat.
Mint arról szerkesztőségünk is hírt adott, a cég gőzerővel dolgozik egy katonai karbantartó és logisztikai központ felépítésén, mi több Szatmárnémeti térségében már el is kezdődtek az építkezési munkálatok.
A központ már áprilisban megkezdheti munkáját. A várakozások szerint „központi szerepet fog játszani az Ukrajnában használt nyugati fegyverrendszerek bevethetőségének fenntartásában biztosítva logisztikai ellátásukat”. Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója hangsúlyozta, a vállalat „egyik központi törekvése, hogy a NATO-haderőnek és Ukrajnának a lehető legjobb támogatást nyújtsa ebben a kritikus helyzetben”.
A létesítmény egyebek között alkalmas lesz egyebek mellett önjáró lövegek, német Leopard, brit Challenger páncélosok, Marder, Fuchs gyalogsági harcjárművek és katonai teherautók szervízelésére. A Rheinmetall 2022 júniusában a KMW partnercéggel közösen a litvániai Jonavában hozott létre egy hasonló karbantartási központot a litván hadsereg, illetve a balti államokban állomásoztatott NATO-erők támogatására.
Mit mond erről a prefektusi hivatal?
Mondhatni semmit. Szerkesztőségünk a téma kapcsán megkereste Altfatter Tamás alprefektust, aki elmondta, semmiféle hivatalos információt nem kaptak senkitől a fent említettekre vonatkozóan, még a CMJ, azaz Szatmár Megyei Katonai Központ sem tájékoztatta ezzel kapcsolatban a prefekturát.
„Egyelőre nincs semmiféle hivatalos információnk és nem is igen lesz, mivel a hadügyminisztérium, velünk, belügyminisztériumi szervekkel nem szokott kommunikálni ilyen típusú dolgokról. Egy idő múlva bizonyára hozzánk is el fognak jutni bizonyos részletek, például arról, hol is épül majd fel ez a létesítmény, de biztosan nem adminisztratív úton fogunk tudomást szerezni erről. A katonaság egy más világ, kötelezettségük sincs arra, hogy informáljanak bennünket. Személyes véleményem szerint ez beruházás a Legfelső Honvédelmi Tanács (CSAT) egy korábbi ülésén már hónapokkal ezelőtt el lett döntve, viszont csak most jött el az ideje annak, hogy valami itt elkezdődjön” – fogalmazott szerkesztőségünk megkeresésére Altfatter Tamás.