Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ki emeli magasba a trófeát? Atalanta vagy Leverkusen? Ma este játsszák az Európa-liga döntőjét

Bajnai Botond
Hirado.hu/m4sport
Május. 22. 2024. Szerda 13:04

Az Atalanta a múlt héten elbukta az Olasz Kupát, a német együttes a hétvégén küzd meg a Német Kupáért, a kettő között egymással harcolnak az Európa-liga trófeájáért.

A már német bajnok és az idei szezonban veretlen Bayer Leverkusen megszerzi története második nemzetközi trófeáját, vagy az olasz bajnokságban jelenleg ötödik Atalanta bezsebeli első Olaszországon kívüli kupasikerét? Röviden ennyi a szerdai dublini Európa-liga döntő kérdése, de ennél azért sokkal többről van szó.

A Bayer Leverkusen az egyetlen csapat az öt topbajnokságban, amelyik a szezon végén három címet is bezsebelhet, a hazai bajnoki és kupaarany mellé egy nemzetközi trófeát is. De a kupasiker mellett legalább ekkora fegyvertény lenne a veretlenül megvívott szezon. A Bundesliga elsőség már megvan, és a szerdai El-döntő után szombaton a Német Kupáért lépnek pályára a másodosztályú Kaiserslautern ellen.

A sporttörténeti sorozatot produkáló német együttes már az eddigi 51 veretlen meccsével is rekorder, de örökre emlékezetessé teheti szurkolói számára ezt az idényt, ha megnyeri az El-t, szombaton pedig a másodosztályú Kaiserslauternnel szemben elhódítja a Német Kupát is. A Leverkusen korábban nem nyert még Bundesliga-aranyat, a triplázás pedig különösképpen nagy eredmény lenne a csapattól, amely az előző szezonban még az élvonalban maradásért küzdött a bajnokságban.

A vezetőség 2022 októberében Xabi Alonsót bízta meg az együttes irányításával, a spanyol szakember pedig valóságos csodát vitt véghez, a mostani idényben ugyanis legyőzhetetlennek bizonyult a Leverkusen.

A klub a harmadik európai kupadöntőjében szerepel, 1988-ban megnyerte az UEFA-kupát (a fináléban az Espanyolt verte oda-visszavágós meccs után 11-esekkel), míg a Bajnokok Ligája 2002-es döntőjében 2-1-re kikapott a Real Madridtól. Abban az évben a BL mellett a bajnokságban és a Német Kupában is második lett a Leverkusen.

Az Atalanta csak akkor lehet biztos a győzelmében, ha már lefújták a meccset, a német bajnok ugyanis a mostani szezonban a 85. perc után 26 gólt szerzett.

A Bayer legutóbb 2023. május 27-én a VfL Bochum ellen kapott ki tétmeccsen. Ők lehetnek az első csapat a Preston North End után, amelyik több versenyben is sorozatban volt és vereség nélkül játszott végig egy szezont. Az angol klub az 1888/89-es kiírásban megnyerte a bajnokságot és az FA-kupát is.

Örülünk, hogy bekerültünk a fináléba, ennek eredményeként egy héten belül két döntőt is játszunk. Nagyszerű karaktert mutattunk az elődöntőben is,  még mindig van esélyünk három címet megnyerni, és a játékosaim megérdemlik mindhárom címet” – mondta az UEFA honlapján Xabi Alonso, a Leverkusen edzője.

Szerinte a következetességen, a mentalitásukon és az összpontosításukon múlt, hogy sikerült ezidáig megőrizni a veretlenségüket. Úgy véli, minden meccsen versenyképesek voltak, akár jól, akár rosszul játszottak. „A meccsek nagy részében jól játszottunk, de azokon sem adtuk fel, ahol nem. Sokat elárul a csapat elkötelezettségéről, hogy egyetlen meccset sem vettünk magától értetődőnek” – mondta a kétszeres BL-győztes játékos, aki szerint ha veretlenül tudják le a szezont, az aranybetűkkel írt dolog lenne, nem csak a klub történetében, hanem valószínűleg az egész európai futballban.

A Bayer nagy menetelése azért is érdekes, mert az El egyenes kieséses szakaszában lejátszott hat összecsapásából háromszor is 2-0-s hátrányból jött vissza a második félidőben.

A döntővel kapcsolatban elmondta, nagyon kiélezett meccs lesz, egy nagyon igényes ellenfél ellen. Az Atalanta nagyon világos elképzelésekkel játszik, olyan edzővel, aki már régóta velük van, olyan játékosokkal, akik hosszú évek óta együtt vannak, és jól ismerik egymást. A Bayernél igyekeznek a saját játékukat játszani, jól ismerik az Atalantát, de azzal is tisztában van, az ellenfél is ismeri az ő játékukat. „Sokat jelentene számomra európai trófeát nyerni. Történelmi dolog lenne, hogy európai kupát nyerjünk annyi év után, és ezt szeretnénk is megtenni, hogy történelmi szezonunk legyen„.

A két csapat az európai porondon eddig egyszer az Európa-liga 2021/22-es nyolcaddöntőjében találkozott egymással, akkor az olaszok kettős győzelemmel mentek tovább. Eddig nyolc olyan európai kupadöntő volt, ahol olasz és német együttes csapott össze, jelenleg 4-4 győzelmet tud felmutatni mindkét fél.

A történelmi közelmúlt nem az Atalanta sikerét ígéri, miután az olasz csapatok a legutóbbi nyolc európai döntőjükből hetet elveszítettek. Olasz klub nem nyerte meg az UEFA-kupát/Európa Ligát azóta, hogy a Parma 1998/99-ben a magasba emelte a trófeát. Azóta két olasz döntős volt, az Internazionale 2020-ban és az AS Roma három évvel később, de mindkettő vereséget szenvedett a Sevillával szemben.

Az Atalanta egyetlen jelentős trófeája a klub történetében az 1962/63-as Olasz Kupa megnyerése.

Az olasz csapat legutóbbi semleges helyszínen rendezett európai kupameccse a Paris Saint-Germain ellen volt a 2019/20-as Bajnokok Ligája egymeccses negyeddöntőjében, akkor a 90. percben még győzelemre és továbbjutásra állt az olasz csapat, de a későbbi döntős a 90. és a 93. percben szerzett gólokkal fordítani tudott.

A döntő történelmi esemény lesz. Az olyan csapatok számára, mint a miénk, ez valóban hihetetlen, de jó ómen mindenki számára. A Liverpool után is ünnepeltünk, a Sporting után is, de nagyon jól tudjuk, hogy még nincs vége” – nyilatkozta Gian Piero Gasperini, az Atalanta edzője, aki 66 esztendejével a legidősebb szakember, aki El-döntőbe vezette csapatát. Elárulta, a kupagyőzelem pályafutása legnagyobb sikere lenne.

Nem hiszem, hogy a kupagyőzelem része a siker megítélésének. Mindenkinek megvan a maga célja. Ha sikerül messze túlszárnyalni őket, ahogy az az Atalantánál történt, akkor is nagyon elégedettnek kell lenned. Ha egy kupát is sikerül hozzátenni, természetesen még elégedettebbek leszünk” – mondta az olasz szakember.

A Leverkusennel kapcsolatban elmondta, az elért eredményeik magukért beszélnek, hiszen idén nem veszítettek. „Egy nagyon erős csapattal kerülünk szembe, akik valami rendkívüli eredményt hoztak hazájukban. Támadásban nagy a tempójuk és a technikájuk. Kiváló csapat, különben nem értek volna el ilyen eredményeket. De úgy gondolom, hogy van néhány fontos tulajdonságunk, és remélem, hogy problémákat tudunk okozni, hogy elrontsuk az esélyeiket„.

Az idei sorozatban a története első nemzetközi fináléjára készülő kék-feketék 12 mérkőzésen hét győzelem és négy döntetlen mellett egyszer kaptak ki, gólkülönbségük 22-8, míg a Leverkusen kilenc győzelemmel és három döntetlennel ért az újabb nemzetközi trófea kapujába, a gólkülönbsége pedig imponáló 31-10.

A legutóbbi három Európa Liga-döntő mindegyike büntetőpárbajban dőlt el, hosszabbítás utáni 1-1-es döntetlent követően. A döntő helyszíne a dublini Aviva Stadion lesz, 22 órától. A mérkőzést, a nagykárolyi Kovács István vezeti.