Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kézműves szakkörök széles választékát kínálja februárban is a Borókagyökér Egyesület

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Január. 31. 2024. Szerda 12:48
Kézműves szakkörök széles választékát kínálja februárban is a Borókagyökér Egyesület

A Borókagyökér Egyesület az előző években már megszokott lendülettel vetette bele magát az új esztendő feladataiba, így már az év első heteiben elindította azokat a kézműves szakköröket, amelyek februárban is folytatódnak, várva az újabb jelentkezőket.

Mint azt már beharangoztuk, február 3-án, azaz szombaton, hagyományőrző farsangi maszkurabálba hívja az egyesület mindazokat, akik szívesen űznék el a telet és mulatnának egy jót a Lépésházban többedmagukkal, a Major Arnold és népi zenekara által húzott muzsikaszóra. Lesz Isten hozott pálinka, bőséges hidegtál, két fogásos főétel és persze farsangi fánk. Odakinn majd tábortűz, táncolni fog a Röpike néptáncsoport és bemutatkoznak a Borókás vonósok is. A helyek száma ugyan korlátozott, azonban néhányan még beférnek, aki eddig nem tette, de vágyik, jelentkezzen.
 

A farsangi hagyományőrzés mellett azonban egész éven át a kézművességben gyökerező hagyományok ápolását is szívügyének tekinti a Borókagyökér, így már januárban elindítottak több olyan szakkört is, amelyek látogatásával valamilyen mesterséget vagy kézműves technikát sajátíthatnak el a résztvevők.

A szakkörök széles és változatos skálán helyezkednek el, ezekre pedig mind a teljesen kezdő, mind a haladóbb szakmaisággal rendelkezőket örömmel látják.

Első ilyen lehetőség a varró szakkör, ahová azokat a személyeket várják, akik teljesen kezdőként szeretnék megtanulni a varrógép használatát, annak karbantartását és beállításait. Az időpontokat a csoporttagok igényeinek függvényében hétről hétre határozzák meg a szervezők. Varrógépet biztosítanak a helyszínen, viszont akinek van, az viheti magával, hogy a sajátján tanulja és szokja meg a szakmai praktikákat. Oktat Sass Boglárka.



Egy másik izgalmas szakkör a gyöngyfűzés iránt érdeklődőket várja, szombatonként Szeremi Annamária vezetésével. Ennek során a különböző népi és nem csak népi gyöngyfűzési és gyöngyszövési technikákat sajátíthatnak el az érdeklődők.
 

A Korongozó-fazekas szakkört Szejke Balázs vezeti, hozzá kedden és csütörtökönként lehet eljönni tanulni. Itt, akit érdekel az agyagozás és általában véve a fazekas mesterség, megismerkedhetnek a korongozás alapjaival és annak szerteágazó szépségével.

 


A már szintén futó nemezelő szakkör haladó csoportja mellé kezdő csoportba is várják az érdeklődőket (minimum 5 személy). Itt a résztvevők megismerkednek a gyapjúval, annak fajtáival és magával a nemezelési technikákkal is. Oktat Sass Boglárka.


Csütörtök délutánonként szövő szakkör zajlik kezdők számára, Büte Beáta felügyelete mellett, viszont kilátásban van egy akkreditált szövőképzés elindítása is. Ez utóbbi egy 360 órás képzésben merül ki, ahol a szövőszékkel való megismerkedésen túl a mesterség valódi esszenciáját is átadják majd a tanulóknak, fizikai és online tanórák formájában. A képzés végén szakmai elismervényt szerezhetnek a résztvevők.

 

 

Egy másik izgalmas szakkör a hímzés és horgolás izgalmaiba vezeti be a kíváncsi érdeklődőket. Ungvári Erzsike szombaton délelőttönként tartja a foglalkozásokat a Szejke-tanyán.
 

Ugyanakkor az érdeklődőket várják még gyertyaöntő szakkörre is, ahol a viaszformázást, a csavart gyertya-készítést, úszó-, mártogatott és öntött gyertyák készítését lehet megtanulni.

 

Lesznek új szakkörök is

 

A fent említett már zajló szakkörökön túl februártól további foglalkozásokat indít az egyesület.

Lesz csuhéfonó szakkör, mely során a mezőgazdasági melléktermékként könnyen beszerezhető csuhéból sok szép holmi készítésének folyamatait ismerhetik meg a jelentkezők, Szeremi Annamária közreműködésével.

Szintén februárban indul a tojásíró szakkör, ahol különböző vidékek tojásírását, mintakincsét és technikáját lehet majd megtanulni. Amennyiben lesz elég jelentkező, indulni fog még a csipkeverő szakkör is, illetve gyöngykötés szakkör, makramé- és papírfonás szakkörökre is várják az érdeklődőket.

 

Ami tarifákat illeti, foglalkotáztól függetlenül egy-egy alkalom 30 lejbe kerül, illetve az említett 360 órás, akkreditált szövőképzés, mely szakmai diplomával zárul, 2700 leje kerül.

A 30 lejes alkalmankénti tarifa fedezi az oktatás, az alapanyag- és a szerszámok használatának költségeit is.