Kézműves hétvége a Borókánál: batikolni, üveggyöngyözni és bujkát készíteni várják az érdeklődőket


Négyféle mesterség kerül bemutatásra ezen a hétvégén a Borókagyökér Egyesület székhelyén, a szatmárnémeti Merilor utcában. Kosárfonást, batikolást, üveggyöngy-, és bujakészítést tanulhatnak azok, akiket érdekelnek a hagyományos, mára egyre inkább ritkaság számba menő mesterségek.
November 15–17. között zajlanak majd ezek a képzések, ahol a résztvevők a tanult technikákat gyakorlatba ültetve mélyíthetik majd el.
A kosárfonást Takács Judit oktatja majd, viszont erre a képzésre minden hely betelt.
Batikolás:
Makoldi Gizótól nem most először tanulhatnak majd az érdeklődők. Ezúttal álompárnát készítenek majd a textilfestés batikolási módszerével.
„A batikolás két arcával is ismerkedünk ezen a hétvégén. A batik a kifedés művészete. A mintát a textilen kifedjük, - így alakítjuk a nyomokat. Most alkalmatok lesz arra is, hogy egy könnyű gézkendőt mintázzatok meg, és arra is, hogy elkészítsetek viaszos batik technikával egy díszpárna huzatot - párnahajat. A párna az álmokról szól. Az álmok az életről. Arról, hogy szíved mélyén milyen életet kívánsz magadnak. Nappal üzen, és ha elszundítasz fészekként öleli fejed. Mintha valakinek az ölében aludnál. Milyen mintát álmodsz hát erre a „fészekre”? Mivel kötöd össze éber és álmodó lényedet?” – áll a kedvcsinálóban.
A műhelymunkához előképzettség nem szükséges. Hozd magaddal érdeklődésed, alkotókedved és kényelmes ruhát, ami nem tragédia, ha festékes lesz!
A közös munkához az anyagokat eszközöket és festékeket a szervezők biztosítják.
Érdeklődni a 0729.677.930-as telefonszámon lehet. A foglalkozás ára 250 RON.
Kalotaszegi női bujka-készítés Varga Erzsébettel:
Ugyancsak november 15–17. között zajlik majd ez a varrószakkör, ahol a 85 éves, kalotaszegi nyargalásos oktató, Varga Erzsébet hozza el tudásának legjavát Szatmárnémetibe.
A képzésre varrógép használatának ismerőit várják, az oktatás alatt nyargalásos technikát és annak alkalmazását gyakorolják majd. A résztvevőknek lehetőségük lesz arra, hogy összeállítanak maguknak egy női bujkát (az erre való gombot nem biztosítják a szervezők).
Varga Erzsébet mérai bujkakészítő a Népművészet Mestere. Kalotaszeg legrégebben működő és legjelentősebb bujkakészítője, aki nem csak a mérai, hanem a többi tájegység bujkáinak a nyargalásos mintáit is ismeri, tanítja. Neki köszönhető, hogy a bujka révén Kalotaszeg népművészete Japántól Kanadáig érdeklődést váltott ki.
A képzés ára 250 RON, ami a képzést, az alapanyagot és az étkezést is magába foglalja.
Érdeklődni és jelentkezni a 0729.677.930-as telefonszámon lehetséges.
Bevezetés a lángban olvasztott gyöngyök világa: a muránói üveggyöngyök ékszerként való felhasználása
A hétvége harmadik és egyik legizgalmasabb képzése a muránói üveggyöngyökről és azok elkészítéséről szól majd, az oktató pedig Szalma László Zsolt lesz.
Az üveggyöngy-készítő mesterek mára ritkák, mint a fehér holló, tudásuk pedig valódi kincset ér.
A muranói üvegek olyan műalkotások, melyek elkészítési technikája századokkal ezelőtt Olaszországból indulva hódította meg a világot, mára pedig az ékszergyártás egy fontos szegmensévé vált, köszönhetően elbűvölő mivoltának.
A foglalkozás során a résztvevők megismerkedhetnek a muránói üveg történetével, majd megtekinthetik annak készítési folyamatát, végül pedig mindenki elkészítheti saját üveggyöngyét, amely a színekkel való játék végeredményeként születik majd meg.
A képzés ez esetben is 250 RON, ami az alapanyagot és az étkezést foglalja magába.
A képzések a magyarországi és erdélyi Hagyományok Háza támogatásával valósulnak meg.