Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kézműves hétvége a Borókánál: batikolni, üveggyöngyözni, bujkát készíteni és kosarat fonni várják az érdeklődőket

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Március. 12. 2025. Szerda 09:33
Kézműves hétvége a Borókánál: batikolni, üveggyöngyözni, bujkát készíteni és kosarat fonni várják az érdeklődőket

Négyféle mesterség kerül bemutatásra jövő hétvégén a Borókagyökér Egyesület székhelyén, a szatmárnémeti Merilor utcában. Kosárfonást, textilfestést, üveggyöngy-, és bujkakészítést tanulhatnak azok, akiket érdekelnek a hagyományos, mára egyre inkább ritkaság számba menő mesterségek.

Március 21. és 23. között zajlanak majd ezek a képzések, ahol a résztvevők a tanult technikákat gyakorlatba ültetve mélyíthetik majd el.

Kosárfonás:

Mindenkinek vannak kincsei, de vajon mindenkinek van kincsesládája is? – teszik fel a kérdést a szervezők, arra buzdítva minden érdeklődőt, éljen a lehetőséggel és tanuljon meg kosarat fűzni/fonni, Takács Judittal, otthona kincsei számára.

Textilfestés:

Makoldi Gizótól nem most először tanulhatnak majd az érdeklődők. Ezúttal a kiegészítő (komplementer) színek alkalmazásán lesz a hangsúly. De mit tudnak a komplementerek? Létezik három olyan szín az anyagi világban, amely semmilyen más színből nem keverhető ki. Belőlük azonban minden kikeverhető! Ez a piros, sárga és a kék – az alapszínek. Különös módon, ha egyiküket megtartjuk, - míg a másik kettőt összekeverjük, - olyan dinamikus színpárok keletkeznek, amelyek egymás mellett erősítik, összekeverve viszont kioltják egymás hatását.

A résztvevők a képzés során olyan kérdésekre keresik majd a választ, mint: Mi történik, ha két szélsőség találkozik? Mi történik, ha összecsap? Inspirálják-e egymást? Segíthetik-e? Vonzzák vagy taszítják? És mi van, ha ezek a szélsőségek bennünk magunkban élnek? Hogy vagyunk mi ezzel? Hogyan lesz az ellentétekből kiegészítő?

Az a vonzó a batik technikában, hogy az alkotás folyamán teret kapnak a véletlenek és a szándékaink is. Megvan a tervünk, az irányunk, de ráhagyatkozunk a kiszámíthatatlan játékára is. Ahány réteg, annyi kép, annyi építkezés, annyi újra hangolás lehetősége van benne.

A nap-éj egyenlőség alkalmából, egy olyan kelme készítésével foglalkoznak majd a résztvevők, ahol az ellentétek egyensúlyozásával játsszanak majd, hogy egymás harmonikus kiegészítő párjává lehessenek.

„Ha úgy érzed szívesen velünk tartanál, szeretettel várunk! A műhelymunkához előképzettség nem szükséges. Hozd magaddal érdeklődésed, alkotókedved és kényelmes ruhát, ami nem tragédia, ha festékes lesz! A közös munkához az anyagokat eszközöket és festékeket mi biztosítjuk. A folyamat minden fázisát közösen végig csináljuk a festék rögzítését=fixálását kivéve, amit a képzés idején kívül tudok megoldani.” – intézi az érdeklődőhöz felhívását Makoldi Gizó.



Kalotaszegi női bujka-készítés Varga Erzsébettel:

Ugyancsak ezen a hétvégén zajlik majd az a varrószakkör, ahol a 85 éves, kalotaszegi nyargalásos oktató, Varga Erzsébet hozza el tudásának legjavát ismét Szatmárnémetibe.

A képzésre varrógép használatának ismerőit várják, az oktatás alatt nyargalásos technikát és annak alkalmazását gyakorolják majd. A résztvevőknek lehetőségük lesz arra, hogy összeállítanak maguknak egy női bujkát (az erre való gombot nem biztosítják a szervezők).


Varga Erzsébet mérai bujkakészítő a Népművészet Mestere. Kalotaszeg legrégebben működő és legjelentősebb bujkakészítője, aki nem csak a mérai, hanem a többi tájegység bujkáinak a nyargalásos mintáit is ismeri, tanítja. Neki köszönhető, hogy a bujka révén Kalotaszeg népművészete Japántól Kanadáig érdeklődést váltott ki.




Bevezetés a lángban olvasztott gyöngyök világa: a muránói üveggyöngyök ékszerként való felhasználása

A hétvége negyedik és egyik legizgalmasabb képzése a muránói üveggyöngyökről és azok elkészítéséről szól majd, az oktató pedig Szalma László Zsolt lesz.

Az üveggyöngy-készítő mesterek mára ritkák, mint a fehér holló, tudásuk pedig valódi kincset ér.

A muranói üvegek olyan műalkotások, melyek elkészítési technikája századokkal ezelőtt Olaszországból indulva hódította meg a világot, mára pedig az ékszergyártás egy fontos szegmensévé vált, köszönhetően elbűvölő mivoltának.

A foglalkozás során a résztvevők megismerkedhetnek a muránói üveg történetével, majd megtekinthetik annak készítési folyamatát, végül pedig mindenki elkészítheti saját üveggyöngyét, amely a színekkel való játék végeredményeként születik majd meg.




Árak és jelentkezés:

A helyek száma mind a négy képzés esetében korlátozott, ezért jelentkezési szándékotokat mindenképpen előre kell jelezni. Erre lehetőség van telefonon 0729-677-930, vagy az egyesület e-mail címén borokagyoker@gmail.com.

Ami a részvételi díjakat illeti, minden esetben 300 lej a tarifa, ami teljes mértékben fedezni a tanfolyamok költségeit, beleértve a felhasznált anyagokat és az érkezést is.