Kevesebb házi feladatot kér az oktatási miniszter: A tanárok együttműködésén múlik, mennyire terheljük túl a diákokat


Az iskolai házi feladatok mennyiségének észszerű korlátozását sürgeti Daniel David oktatási miniszter. A tárcavezető a legutóbbi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az osztályfőnököknek aktív szerepet kell vállalniuk a tanárok közötti koordinációban, hogy a gyerekek ne legyenek indokolatlanul túlterhelve – számolt be az edupedu.ro.
„Az elemi osztályokban a házi feladat napi mennyisége nem haladhatja meg az egy órát, a gimnáziumban legfeljebb két óra, ugyanúgy a középiskolákban is” – mondta Daniel David. A miniszter arra kérte a tanárokat, hogy működjenek együtt egymással, az osztályfőnökök pedig figyeljenek oda arra, hogy ne terheljék túl a tanulókat.
A miniszter arra is kitért, hogy ha a szülők úgy érzik, túl sok feladatot kap a gyerekük, először az osztályfőnökhöz vagy az iskola igazgatójához forduljanak. Ha ez nem vezet eredményre, akkor lépjenek tovább a megyei tanfelügyelőséghez, végső esetben pedig a minisztériumhoz.
A kutatások is alátámasztják a mértékletességet
Egy harmadikos tanulók körében végzett kísérleti kutatás szerint a házi feladatoknak jelentős hatása lehet a tanulási eredményekre – de csak akkor, ha jól adagolják őket. Az egyik romániai kutatási intézet vizsgálata szerint az otthoni gyakorlás különösen nagy előrelépést eredményezett az anyanyelvi és matematikai készségek fejlődésében, még akkor is, ha a napi feladatmegoldás nem haladta meg a 40 percet.
A kutatásban a szülők is aktívan részt vettek: számukra külön útmutatók készültek, hogy hatékonyabban tudják segíteni gyermekeiket a felkészülésben.
A szemléletformálás a kulcs
Oana Moraru oktatási szakértő arra figyelmeztetett, hogy a szülők hozzáállása is erősen befolyásolja a gyerekek tanuláshoz való viszonyát. Szerinte különösen az alsó tagozatos osztályokban fontos, hogy a szülők ne sürgessék gyermekeiket a házi feladat elvégzésekor. „A tanuláshoz való hozzáállásuk úgy épül be a gyerekek rendszerébe, mint egy vírus” – fogalmazott egy podcastban.
Hasonlóan nyilatkozott Florentin Gheorghe román szakos tanár is, aki szerint „a házi feladat nem lehet büntetés vagy zsarolási eszköz”. Ehelyett lehetőséget kell adnia a gyerekeknek arra, hogy elmélyítsék, megszilárdítsák a tanórán tanultakat.