Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Tovább nőtt a nyugat-nílusi vírussal fertőzött Szatmár megyeiek száma. Íme a közegészségügyi igazgatóság tanácsai

Bede Emőke
Bede Emőke
Augusztus. 23. 2024. Péntek 11:48
Tovább nőtt a nyugat-nílusi vírussal fertőzött Szatmár megyeiek száma. Íme a közegészségügyi igazgatóság tanácsai

Szatmár megyében kettőre nőtt az igazoltan nyugat-nílusi vírusos fertőzések száma – tudatja pénteki közleményében a megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP). Mutatjuk a hatóság tanácsait a megelőzésre vonatkozóan!

 

Az Országos Közegészségügyi Intézet legfrissebb adatai szerint mostanra 22-re emelkedett Romániában az igazoltan nyugat-nyílusi vírussal fertőzöttek száma. Bukarestből és Suceava 4 megbetegedést jelentettek, Beszterce-Naszód, Giurgiu, Ilfov, Maros és Szatmár megyéből 2-2 esetet, Botosani, Kolozs és Dambovita megyékben pedig 1-1 fertőzést igazoltak ez idáig. A fertőzés sajnos halálos áldozatot is követelt: egy Suceava megyei beteg nem élte túl a nyugat-nílusi lázat.

 

Mit kell tudni a fertőzésről?

 

A nyugat-nílusi vírus által okozott fertőző betegség 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik. 15-20 százalékban enyhébb tünetek jelentkeznek, melyek nem jellegzetesek, ezért a klinikai kép alapján nehezen különíthetők el más vírusbetegségektől.
 
A lappangási idő 3-6 nap. A betegség bevezető tünetei: hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás, arcpirulás. Egyidejűleg testszerte nyirokcsomó-duzzanat mutatkozik, bőrkiütések jelennek meg a törzsön és a végtagokon. Ez az állapot kb. 6 napig tart, melyet gyors javulás vált fel. Idősekben, a betegség második periódusában, agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki, a halálos szövődmények is náluk gyakoribbak.
 
A vírus a betegség első 6 napján kimutatható a vérből. Később szerológiai vizsgálattal - a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával - lehet igazolni a fertőzést. Jelenleg csak tüneti kezelés lehetséges, az emberi megbetegedések megelőzésére még nem fejlesztettek ki oltóanyagot.

 

Hogyan előzhetjük meg?

 

Mivel a nyugat-nílusi lázat okozó vírus szúnyogcsípéssel terjed, elsősorban a szúnyogok ellen kell védekezni. A közegészségügyi intézet szakemberei azt javasolják a lakosságnak, hogy a szúnyogcsípések elkerülése érdekében viseljenek hosszú ujjú blúzt és hosszú szárú nadrágot, használjanak szúnyogriasztó szereket, szereljenek szúnyoghálót az ablakokra, ne tartsanak lakhelyük közelében állott vizet, és gyakran távolítsák el a szemetet lakásuk környékéről. 

 

Ezzel párhuzamosan a DSP arra kéri az önkormányzatokat, hogy fokozzák a szúnyoggyérítési akciókat.